Przejdź do strony internetowej dla pacjentek.

Przejdź do serwisu

Przejdź do strony internetowej dla lekarzy.

Przejdź do serwisu
Jesteś lekarzem? Strona dla specjalistów

Codzienne życie z pessarem położniczym

Jak zakładać i wyjmować pessar u kobiety w ciąży Założenie pessara może zlecić kobiecie w ciąży wyłącznie lekarz. Tylko on też może założyć i wyjąć pessar w czasie wizyt lekarskich. Dlatego, jeżeli jesteś w ciąży i lekarz zalecił ci założenie pessara bezwzględnie przestrzegaj terminów wizyt kontrolnych

Decyzję o tym, jak intensywny tryb życia możesz prowadzić podczas pessaroterapii podejmuje Twój lekarz prowadzący. Zazwyczaj zalecany jest oszczędny tryb życia, tzn. nie powinnaś dźwigać, wykonywać ciężkiej pracy fizycznej, stać przez dłuższy czas. Zdarza się, że ciąża jest na tyle zagrożona, że nawet po zastosowaniu pessara położniczego pacjentki są zmuszone do dodatkowego leczenia szpitalnego.

Higiena w czasie pessaroterapii

W czasie pessaroterapii większość lekarzy zaleca pacjentkom stosowanie przeciwzapalnych globulek dopochwowych, żeby zapobiec stanom zapalnym. Stosuj wyłącznie leki zalecone przez lekarza w przepisanej przez niego dawce.

O higienę pessara zadba natomiast lekarz w czasie wizyt kontrolnych.

Przez jaki długi czas pessar położniczy powinien być założony

Decyzję o tym, przez jak długi czas powinien być założony pessar kołnierzowy szyjki macicy podejmuje lekarz. Pessar kołnierzowy szyjki macicy wyjmowany jest przez lekarza zwykle po 36 tygodniu ciąży lub tuż przed porodem.

W razie wystąpienia mocnych skurczów, przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego lub krwawienia lekarz może wyjąć pessar przed 36 tygodniem ciąży. Powinno to mieć miejsce w warunkach  szpitalnych.

Prawidłowo założony pessar powinien być dla Ciebie niewyczuwalny. Jeżeli w czasie jego noszenia odczuwasz dyskomfort, poinformuj o tym lekarza. Powinnaś się do niego zgłosić także gdy:

  • odczuwasz bóle,
  • masz problemy z oddawaniem stolca,
  • obserwujesz krwawienia lub odejście wód płodowych,
  • wyraźnie nasiliły się u Ciebie upławy. (Pamiętaj, że w czasie pessaroterapii zawsze występują upławy i są one czymś normalnym, jeżeli nie są objawem stanu zapalnego lub pęknięcia pęcherza. Do lekarza zgłoś się, jeżeli zaobserwujesz ich wyraźne nasilenie.)

Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu

Wymień pessar