Zalecenia po założeniu pessara — jak dbać o higienę podczas pessaroterapii

Zalecenia po założeniu pessara — jak dbać o higienę podczas pessaroterapii

Rozpoczynasz pessaroterapię i obawiasz się, ze nie będziesz umieć zachować właściwej higieny intymnej? Czystość pessara i higiena pochy są kluczowe dla Twojego samopoczucia i zdrowia. Jednak spokojnie – w rzeczywistości jej utrzymanie nie jest trudne. Sprawdź, o czym powinnaś pamiętać!

Dlaczego higiena pessara jest ważna?

Jeśli regularnie czytasz naszego bloga, to wiesz, że życie z pessarem, bez względu na jego przeznaczenie, może być całkowite normalne. Właściwie dobrany i założony pessar nie wywołuje dyskomfortu i pozwala kobiecie na cieszenie się wieloma ulubionymi aktywnościami. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest zachowanie wysokiego poziomu higieny intymnej.

Utrzymanie czystości pochwy oraz pessara zmniejsza ryzyko powstawania nieprzyjemnego zapachu, upławów, infekcji intymnych, a nawet groźnych zapaleń. Dziś podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o pessar oraz higienę własną w trakcie pessaroterapii, by móc bez przeszkód cieszyć się jej pozytywnymi efektami.

Higiena pochwy i pessara w ciąży

W trakcie pessaroterapii kobietom w ciąży zaleca się najczęściej regularne stosowanie globulek dopochwowych o działaniu przeciwzapalnym. Pamiętaj, że takie preparaty powinny być używane wyłącznie po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Jak dbać o higienę pessara ginekologicznego?

Wszystkie pessary, poza pessarem kołnierzykowym szyjki macicy w ciąży mogą być wyjmowane i wkładane przez pacjentki całkowicie samodzielnie. Jeśli tylko nauczyłaś się już „obsługiwać” swój pessar, możesz bez obaw zdejmować go do mycia oraz zakładać ponownie. Oto krótka instrukcja higieny w trakcie pessaroterapii, którą powinnaś zapamiętać.

  1. Dokładnie umyj ręce, stosując mydło o działaniu antybakteryjnym.
  2. Umyj pessar pod bieżącą wodą z dodatkiem łagodnego preparatu do higieny intymnej.
  3. Przeprowadź irygację pochwy (jeżeli, stosując przeznaczony do tego zestaw lub wypłucz ją wodą, używając słuchawki prysznica (ustaw niewielkie ciśnienie wody!).
  4. Osuszony pessar pokryj odpowiednią ilością kremu nawilżającego (o jego doborze przeczytasz w dalszej części artykułu).
  5. Załóż pessar.

Jak często wyjmować pessar ginekologiczny?

Co do zasady, w większości przypadków pessar ginekologiczny może być wyjmowany nawet co 4 tygodnie. Wielu specjalistów zaleca jednak, aby robić to częściej – co 1-2 tygodnie, co ułatwia zachowanie wkładki w czystości. Porozmawiaj o rekomendowanej częstotliwości wyjmowania pessara ze swoim lekarzem i zastosuj się do jego wskazówek.

Jak myć pessar? Jak go dezynfekować?

Utrzymanie pessara ginekologicznego, nie jest trudnym zadaniem. W tym celu warto zaopatrzyć się w łagodny środek myjący przetestowany dermatologicznie i ginekologicznie. Może być to Twój ulubiony płyn do higieny intymnej.

W pierwszej kolejności pessar należy opłukać przy pomocy bieżącej wody, co pozwoli usunąć wstępne zanieczyszczenia. Następnie za pomocą płynu myjącego oraz własnych dłoni dokładnie oczyść pessar, skupiając się na wszystkich jego powierzchniach. Na koniec dokładnie opłucz pessar wodą i pozostaw do wyschnięcia na papierowym ręczniku.

Czym smarować pessar?

Dla zwiększenia komfortu, ale także zniwelowania ryzyka podrażnień i stanów zapalnych, w trakcie pessaroterapii zaleca się stosowanie kremów nawilżających. Dodatkową zaletą takich preparatów jest to, że ułatwiają one aplikację pessara, co może okazać się nieocenione w przypadku nowicjuszek.

Jaki żel do pessara będzie najlepszy? Paniom w okresie menopauzy specjaliści rekomendują także kremy zawierające estriol, które pomagają utrzymać pochwę w dobrym zdrowiu i wspomagają jej ukrwienie. Młodsze kobiety mogą używać na przemian kremy przeciwzapalne z innymi preparatami nawilżającymi. Uwaga: przed zastosowaniem kremu zawierającego estriol koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem i przeczytaj ulotkę.

Bardzo istotną kwestią jest dopasowanie ilości kremu do wielkości pessara. Niewielkie wkładki, takie jak pessar cienki cewki moczowej czy pessar pierścieniowy wystarczy pokryć niewielką ilością preparatu. Większe pessary, takie jak pessar talerzowy i pessar grzybkowy będą wymagały większej dawki kremu. Im większa potrzebna ilość środka nawilżajacego, tym mniejsze stężenie estriolu powinien on zawierać.

Jak często używać kremów?

Po kremy warto sięgać przy każdej ponownej aplikacji pessara. Jeśli jednak reaplikujesz go dość rzadko (raz na dwa, trzy tygodnie), raz na tydzień zastosuj dodatkowo krem lub globulki przeciwzapalne lub estrogenowe jeżeli lekarz Tobie takie zalecił, które regenerują pochwę i dbają o jej mikrobiom.

Jak przechowywać pessar po wyjęciu?

Nieużywany pessar należy dokładnie umyć i osuszyć, a następnie przechowywać w suchym i ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej z dala od dzieci. Możesz przeznaczyć na to fabryczne opakowanie pessara lub inne, czyste pudełko.

Konsekwencje źle utrzymanej higieny podczas pessaroterapii

Pamiętaj, że odpowiedni poziom higieny w trakcie używania pessara odpowiada w dużej mierze za Twoje zdrowie. Zbyt rzadkie lub niewłaściwe oczyszczanie pessara oraz pochwy może grozić infekcjami, zapaleniami, a nawet powstawaniem odleżyn/owrzodzeń. Powstanie odleżyn i owrzodzeń przy odpowiednim stosowaniu pessaroterapii to rzadkie powikłanie, które występuje najczęsciej u pacjentek, które przez długi okres użytkowania zaniedbały zalecenia pielęgnacja pochwy i pessara. Warto również pamiętać, że w trakcie pessaroterapii należy regularnie przeprowadzać kontrolne badania ginekologiczny.

Czy zwiększona ilość upławów jest czymś normalnym w czasie pessaroterapii?

Pessar, jako ciało obce, może prowadzić do zwiększonej wydzieliny z pochwy. Jeśli nie wynika to ze stanu zapalnego, nie powinno stanowić przeszkody w dalszym jego stosowaniu.

Aby zmniejszyć te dolegliwości, zaleca się:

  • częste wyjmowanie, czyszczenie i ponowne zakładanie pessara,
  • stosowanie płukanek dopochwowych (jeżeli lekarz zaleci),
  • stosowanie na zmianę kremów nawilżających, przeciwzapalnych oraz zawierających estriol (należy zwrócić uwagę na przeciwwskazania dotyczące kremów estrogenowych i skonsultować ich dawkowanie z lekarzem).

Higiena pessara — podsumowanie

W zdecydowanej większości przypadków pessar nie komplikuje codziennego życia pacjentek, a wręcz przeciwnie: zwiększa jego komfort. Należy jednak pamiętać, że pessaroterapia wymaga zachowania zasad właściwej higieny intymnej. Stosując się do niej, będziesz mogła cieszyć się dobrym samopoczuciem podczas całego okresu używania pessara.

Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji treści.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu