Kiedy pessar nie działa? Sprawdź, jak rozpoznać źle dopasowany pessar ginekologiczny

Kiedy pessar nie działa? Sprawdź, jak rozpoznać źle dopasowany pessar ginekologiczny

Pessaroterapia odmieniła już życie tysięcy kobiet, przywracając im komfort i radość z codziennego życia. Warto mieć świadomość, że niektóre panie potrzebują nieco więcej czasu, by "zaprzyjaźnić się" z pessarem niż inne. Choć zdarza się to bardzo rzadko, czasem nawet doświadczony lekarz nie dobiera pasującego modelu za pierwszym razem. Jeśli przydarzy się to Tobie, nie rezygnuj od razu z pessaroterapii: warto spróbować ponownie! Ryzyko nieprawidłowego działania pessara będzie mniejsze także, jeśli już teraz dowiesz się, jak unikać błędów w jego używaniu.

Poniższe rady, są skierowane do pessarów ginekologicznych (z wyłączeniem pessara kołnierzowego szyjki macicy stosowanego w trakcie ciąży), do których zaliczamy:

  • pessar pierścieniowy gruby
  • pessar talerzowy
  • pessar grzybkowy
  • pessar kostkowy
  • pessar kołnierzowy cewki moczowej
  • pessar cienki cewki moczowej

 

Dlaczego pessar nie działa — potencjalne przyczyny

Do najczęstszych powodów nieodpowiedniego działania pessara zaliczamy:

Niewłaściwie dobrany rozmiar pessara

Jedną z najczęstszych przyczyn zawodności pessara jest jego źle dobrany rozmiar. Zbyt duża wkładka może powodować uczucie ucisku, a nawet bólu. Pamiętaj, że prawidłowo dopasowany i założony pessar nie powinien być wyczuwalny – jeśli jest inaczej, porozmawiaj z lekarzem o wymianie na inny rozmiar.

Problemem może być także pessar, który jest zbyt mały – wówczas nie będzie on stabilny, a pacjentka może borykać się z wypadaniem wkładki. Również i w tym wypadku pessar jak najszybciej należy wymienić na model w większym rozmiarze.

Źle dobrany model pessar

Dlaczego pessar nie działa? Zdarza się, że pomimo właściwego rozmiaru dopasowany został zły model pessara. Zdarza się np., że pacjentki, którym założono pessar talerzowy o wiele lepiej czują się w modelu grzybkowym cienkim. To całkowicie normalne, że niektóre pessary są skuteczniejsze w przypadku leczenia określonych problemów, jednak w innych dolegliwościach sprawdzają się ich odmienne typy. Odpowiedni pessar zawsze powinien być dopasowany do Ciebie; nigdy odwrotnie.

Warto pamiętać, że każda z kobiet jest inna, dlatego nawet doświadczony lekarz może dokonać pomyłki w dopasowaniu pessara na początku terapii. Jeśli odczuwasz dyskomfort, nie zniechęcaj się – bardzo możliwe, że po prostu musisz zastosować inny typ wkładki lub inny rozmiar. Najczęściej wystarczy jedna lub dwie próby. Nie warto więc się zniechęcać!

Niestosowanie się do zaleceń lekarza i producenta pessara

Pierwszą aplikację pessara przeprowadziłaś sama (po aplikacji lekarza w gabinecie), a może zapominasz o regularnym jego wyjmowaniu, myciu i stosowaniu odpowiednich kremów? To przykładowe sytuacje, które mogą przyczynić się do powstawania infekcji, odleżyn a nawet owrzodzeń okolic intymnych. Wystąpienie odleżyn lub owrzodzeń to rzadkie powikłania, które występują najczęściej u pacjentek, który przez długi okres użytkowania pessara zaniedbały zalecenia co do wizyt kontrolnych z pielęgnacją pochwy i pessara. Pamiętaj, że rozpoczynając leczenie z pessarem, należy ściśle stosować się do zaleceń producenta wkładki, ale także instrukcji lekarza. Pierwszą aplikację pessara zawsze przeprowadza lekarz. Jeśli w przyszłości chcesz robić to sama, poproś, by nauczył Cię odpowiedniej techniki. To naprawdę nie jest trudne!

Blizny pooperacyjne

Problemy z komfortowym noszeniem pessara mogą odczuwać także panie, które poddały się leczeniu operacyjnemu zaburzeń statyki narządu rodnego (np.: obniżenie wypadanie macicy, pęcherza moczowego itp.). Po operacjach chirurgicznych mogą powstawać blizny i zrosty, które utrudniają pessarowi utrzymanie się na stabilnej pozycji lub pacjentki mogą odczuwać podrażnienie w miejscach blizn. W takim przypadku warto rozważyć inny model lub rozmiar pessara, który może ten problem rozwiązać. Nie warto się jednak zrażać: wymiana wkładki na inny rodzaj może okazać się rozwiązaniem problemu. W przypadku blizn pooperacyjnych często trafnym rozwiązaniem okazuje się pessar talerzowy.

Objawy świadczące o tym, że pessar nie działa prawidłowo

Jakie symptomy mogą oznaczać, ze Twój pessar nie spełnia swojej funkcji?

Trudności z oddawaniem, zastojem lub gubieniem moczu

Pierwszym sygnałem świadczącym, że Twój pessar nie funkcjonuje tak, jak trzeba, mogą być kłopoty ze swobodnym oddawaniem moczu lub  jego nietrzymaniemu. Jeśli zauważasz, że mikcja wymaga od Ciebie wysiłku, sprawia dyskomfort lub ból, lub bezwiednie gubisz mocz, może to oznaczać, ze przyczyną kłopotów jest niewłaściwie działający/dobrany pessar.

Ucisk na odbytnicę

Kolejnym niepokojącym sygnałem powinno być uczucie ucisku na odbytnicę oraz problemy z wypróżnianiem się. Jak wielokrotnie wspominaliśmy, pessar, który jest dobrze dopasowany, jest właściwie niewyczuwalny – i to w każdej sytuacji. Nie powinien więc sprawiać Ci dyskomfortu podczas wizyt w toalecie.

Krwawienie

Jeśli podczas pessaroterapii zauważysz wydzielinę pochwową z domieszką krwi (i nie jest to krwawienie miesięczne), koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem. Źle dobrany pessar może podrażnić delikatne ściany pochwy, powodując właśnie takie dolegliwości. Wtedy wystarczy założyć inny rozmiar lub model pessara. W razie wystąpienia dolegliwości, zawsze skontaktuj się lekarzem.

Infekcje i owrzodzenia

Każdy pessar zawsze powinien być założony do pochwy w środowisko niezainfekowane (brak infekcji pochwy). Dlatego należy przed założeniem wyleczyć, infekcje, nadżerki, odleżyny. Stosując się do zaleceń producenta oraz lekarza prowadzącego, pessar podczas użytkowania nie powoduje infekcji i/lub owrzodzeń. Pessaroterapia może prowadzić do zwiększonych upławów, jeżeli nie są one spowodowane zapaleniem bakteryjnym pochwy, jest to zjawisko naturalne i nie ma przeciwskazań do stosowania pessaroterapii.

Infekcje intymne czy nadżerki narządów rodnych to kolejne przyczyny, które mogą istotnie wpływać na efektywność Twojego pessara. Samo noszenie pessara może potęgować produkcję wydzieliny pochwowej; jeśli dojdzie do infekcji, upławy dodatkowo zwiększą swoją ilość, co wpływa na stabilność pessara. Każda kobieta podczas pessaroterapii powinna być świadoma, że w tym stanie zachowanie wysokiego poziomu higieny intymnej jest po prostu koniecznością.

Co robić, kiedy pessar nie działa?

Jak sama widzisz, trudno przeoczyć, ze pessar nie funkcjonuje tak, jak trzeba. Jeśli będzie źle dopasowany lub założony, na pewno to zauważysz. Wówczas warto jak najszybciej zgłosić się do ginekologa celem wymiany wkładki na taką, która lepiej odpowiada budowie Twojego ciała.

Wymiana pessarów dr Herbich

W Dr Herbich doskonale rozumiemy, że dopasowanie pessara może stanowić wyzwanie. Z tego względu wszystkie nasze pacjentki mogą wymienić wkładkę nawet do 3 miesięcy od jej zakupu. Jeśli Twój pessar nie był używany dłużej niż 4 dni oraz nie jest zniszczony, umyj go i odeślij do nas w oryginalnym opakowaniu wraz z formularzem wymiany.

Po czym poznać, że pessar nie działa — podsumowanie

Pessar warto potraktować dokładnie tak samo, jak dobre buty czy biustonosz: powinien być dopasowany do Ciebie. Nigdy odwrotnie! Jakiekolwiek sygnały świadczące o tym, że wkładka nie leży idealnie, należy zgłosić lekarzowi. Nie zapominaj, że w Dr Herbich źle dobrany pessar wymienisz na inny model lub/i rozmiar bez żadnego problemu.

Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji treści.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu