Codzienne życie z pessarem ginekologicznym, czyli jaki tryb życia prowadzić?

Codzienne życie z pessarem ginekologicznym, czyli jaki tryb życia prowadzić?

Słysząc o tym, że zalecana jest pessaroterapia, większość kobiet zmaga się z wieloma dylematami. Czy życie będzie równie swobodne, co dotychczas? Czy trzeba być gotową na ograniczenia? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te i podobne pytania!

Poniżej znajdziesz grupę pessarów ginekologicznych:

  • pessar pierścieniowy gruby
  • pessar talerzowy
  • pessar grzybkowy
  • pessar kostkowy
  • pessar kołnierzowy cewki moczowej
  • pessar cienki cewki moczowej

Pessar i co dalej — jaki tryb życia należy prowadzić?

Codziennie spotykamy się z wieloma pytaniami pacjentek, które zaczynają stosować pessar: Jak funkcjonować? I jak długo można nosić pessar? Takie wątpliwości są zupełnie naturalne – w końcu wskazaniem do pessaroterapii są najczęściej dolegliwości, których nie wolno bagatelizować.

W większości przypadków kobiety używające pessarów mogą cieszyć się normalnym wykonywaniem codziennych obowiązków, a także seksem i sportem. Trzeba jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny i to, jaki tryb życia będzie prowadzić pacjentka, powinno być skonsultowane z lekarzem.

Pessar — jak funkcjonować na co dzień?

Jak pessar wpływa na poszczególne elementy codziennego życia?

Pessar a wypróżnianie

Czy pessar może wypaść podczas wypróżniania? To bardzo rzadka sytuacja, jednak warto mieć świadomość, że jest możliwa – nawet przy dobrze dopasowanej wkładce. Dzieje się tak, ponieważ pochwa sąsiaduje z jelitem grubym. Przechodzące przez nie masy kałowe w niektórych przypadkach mogą naruszać stabilność pessara. Jeśli czujesz, że podczas wizyty w toalecie pessar się rusza wystarczy, że przytrzymasz go palcem. Możliwą przyczyną wypadania pessara w toalecie mogą być zaparcia; mocne parcie na stolec może naruszać pessar. Jeśli dokuczają Ci podobne problemy trawienne, warto wyleczyć je jeszcze przed lub w trakcie pessaroterapii oraz dbać o zdrową, zbilansowaną dietę sprzyjającą dobremu rytmowi wypróżnień.

Pessar a chodzenie po schodach

Co do zasady, nie ma przeciwwskazań ku temu, by pacjentki stosujące pessar chodziły po schodach, a nawet wzniesieniach. Zawsze należy zwrócić uwagę na stan zdrowia pacjentki oraz o powód założenia pessara. Jeśli w danym przypadku odradzana jest intensywna aktywność fizyczna, warto mieć świadomość, że wchodzenie po schodach na 10 piętro może sprawić kobiecie z pessarem dyskomfort.

Pessar a współżycie

Większość pań rozpoczynających pessaroterapię zastanawia się, czy można współżyć z pessarem. I nie ma się czemu dziwić: obecność ciała obecnego w sąsiedztwie narządów rodnych może rodzić wiele wątpliwości związanych z nieskrępowaną bliskością. Odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca, jednak pod pewnymi warunkami.

Współżycie z pessarem jest możliwe, jeśli pacjentka stosuje model talerzowy lub pessar pierścieniowy gruby. Ich kształt nie powinna wywoływać dyskomfortu podczas penetracji.
Pełny stosunek nie jest możliwy w przypadku pessarów grzybkowych, kostkowych, cienkich cewki moczowej i kołnierzowych cewki moczowej. Te rodzaje mogą zwyczajnie wywoływać dyskomfort w trakcie seksu zarówno u kobiety, jak i jej partnera. Jeśli jednak nie masz przeciwwskazań do zdejmowania pessara i potrafisz to robić, na czas zbliżenia możesz po prostu wyciągnąć pessar.
Ze względu na bezpieczeństwo współżycie zakazane jest u kobiet stosujących pessar kołnierzowy szyji macicy (położniczy). Ten rodzaj wkładki używany jest w ciążach zagrożonych, w których co do zasady współżycie jest stanowczo odradzane.

Pessar a aktywność fizyczna

Panie kochające sport mogą odetchnąć z ulgą: pessaroterapia sama w sobie nie jest przeciwwskazaniem do aktywności. Czasem jednak ulubione treningi warto poddać lekkiej modyfikacji.

Jak wiadomo, najczęstszym wskazaniem do noszenia pessara jest zaburzenie statyki narządów rodnych. Jak ćwiczyć z wypadaniem macicy? Przede wszystkim należy ograniczyć sporty, które mogą wywoływać wzrost ciśnienia w jamie brzusznej – są to np. skoki na trampolinie, jazda konna, intensywne ćwiczenia brzucha, podnoszenie ciężarów. Bieganie jest dozwolone w obniżeniu macicy, jednak może zaszkodzić w razie jej wypadania.

Inne aktywności, takie jak pływanie, pilates, joga i lekkie ćwiczenia aerobowe są z reguły nie tylko nieszkodliwe, ale i wskazane w trakcie pessaroterapii. Mogą bowiem wzmacniać mięśnie dna miednicy – a przecież tego właśnie chcesz.

Warto poruszyć także kwestię nietrzymania moczu, a więc kolejnej sytuacji, w której rekomendowane jest założenie pessara. Ćwiczenia na nietrzymanie moczu powinny skupiać się na mięśniach Kegla i cechować niską intensywnością. Tu ponownie sprawdzą się m.in. aqua-aerobik, joga czy pilates.

Czy pessar się czuje podczas codziennych czynności?

Czy pessar sprawia ból? Czy jest wyczuwalny podczas chodzenia, siedzenia i innych zwyczajnych czynności? Pamiętaj, że prawidłowo dobrany i założony pessar nie powinien być dla Ciebie wyczuwalny. Wkładka znajduje się głęboko w dnie miednicy, dlatego żadne ze zwykłych zadań nie powinno wywoływać bólu albo dyskomfortu. Jeśli się pojawiają, warto porozmawiać z lekarzem: być może pessar jest źle dopasowany lub zaaplikowany.

Czego nie można robić z pessarem ginekologicznym?

Reasumując, czynności zakazane podczas pessaroterapii to kwestia indywidualna w przypadku każdej pacjentki. Panie z lekkim obniżeniem macicy będą mogły uprawiać intensywniejszy sport niż te, które borykają się z jej wypadaniem. O tym, co jest dozwolone, a co zakazane podczas noszenia pessara, należy porozmawiać w pierwszej kolejności z ginekologiem.

Czy pessar może się przesunąć lub wypaść?

Innym częstym pytaniem zadawanym przez panie jest to, czy pessar może wypaść lub zmienić swoją lokalizację samoistnie. Ponownie warto zaznaczyć, że takie zdarzenia nie będą miały miejsca w przypadku wkładki o odpowiednim typie i rozmiarze, właściwie założonej. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy pessar może sam wypaść, warto zgłosić je lekarzowi – być może dobrano niewłaściwy typ lub/i rozmiar wkładki.

Jak żyć z pessarem — podsumowanie

Codzienne życie z pessarem może być całkowicie normalne i wygodne. Ważne, byś stosowała się do indywidualnych zaleceń lekarza, a także przestudiowała instrukcję użytkowania wkładki.

Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji treści.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu