Obniżenie lub wypadanie macicy a aktywność fizyczna

Obniżenie lub wypadanie macicy a aktywność fizyczna

Właśnie dowiedziałaś się, że masz problem z obniżeniem lub wypadaniem macicy? Jeśli tak, w Twojej głowie z pewnością pojawia się wiele pytań; w tym o możliwość uprawiania sportu. Tłumaczymy, jak bezpiecznie ćwiczyć, borykając się z obniżeniem narządów rodnych.

Jak należy ćwiczyć przy obniżeniu lub wypadaniu macicy. Na co trzeba uważać?

Wypadanie macicy, czyli obniżenie lub wypadanie narządów rodnych to problem, który dotyczy najczęściej kobiet po porodzie, wieloródek jak i tych, które weszły w okres menopauzy lub okres pomenopauzalny. Jego bezpośrednią przyczyną jest rozciągnięcie mięśni pochwy, miednicy oraz odbytu. Warto dodać, że na wypadanie macicy narażone są również panie wykonujące pracę związaną z dźwiganiem ciężkich przedmiotów. Dolegliwości sprzyjać mogą otyłość oraz choroby, które wzmagają ciśnienie w jamie brzusznej.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu obniżenie/wypadanie macicy uznawano za wstydliwy problem, który był przez kobiety często ukrywany. Na szczęście czasy się zmieniły, a pacjentki zgłaszają się do lekarzy w krótkim czasie po dostrzeżeniu alarmujących objawów. Należy pamiętać, że wypadanie macicy to poważny kłopot, który nieleczony drastycznie obniża jakość życia. Odpowiednie leczenie obniżenia/wypadania macicy lub innych narządów miednicy mniejszej np: (pęcherza moczowego, pochwy itp ...) sprawia jednak, że kobieta może czerpać radość z większości ulubionych zajęć, w tym sportu.

Jeśli dotyczy Cię problem obniżenia lub wypadania narządów rodnych, powinnaś pamiętać przede wszystkim o podstawie, jaką jest poprawa ich podparcia. To bardzo ważne, zanim powrócisz do aktywności fizycznej. Jak wzmocnić mięśnie dna miednicy? Warto znaleźć fizjoterapeutę uroginekologicznego, który nauczy Cię prostych i skutecznych ćwiczeń. Doskonałym sposobem na podparcie wypadającej macicy jest też pessaroterapia, Najlepsze efekty uzyskasz, łącząc ze sobą te dwie metody.

Jakich ćwiczeń należy unikać przy wypadaniu macicy?

Aktywne panie, które borykają się z obniżeniem lub wypadaniem macicy, muszą wiedzieć, że niestety nie wszystkie formy aktywności będą dla nich dostępne. Aby nie pogłębiać problemu, należy zrezygnować ze wszystkich sportów, które wzmagają ciśnienie w jamie brzusznej, a tym samym mogą dodatkowo potęgować obniżanie narządów.

Czego nie wolno robić przy wypadaniu macicy? Do aktywności, z których lepiej zrezygnować zaliczają się m.in.:

 • Skoki na trampolinie,
 • Podnoszenie ciężarów,
 • Intensywne ćwiczenia mięśni brzucha,
 • Jazda konna.

Wypadanie macicy a pływanie

Kobiety, które uwielbiają pływać, na pewno zadowoli fakt, że ta forma ruchu nie jest zakazana w przypadku wypadania macicy. Wpływ pływania na mięśnie dna miednicy jest stosunkowo niewielki. Jednocześnie aktywność wspaniale wzmacnia nogi i ręce, wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej oraz dotlenia organizm. Jesteśmy na tak!

Jazda na rowerze a mięśnie dna miednicy

Wspomnieliśmy, że w przypadku obniżenia narządów rodnych nie powinno się jeździć konno (rytmiczne podskoki stanowią obciążenie dla macicy). A jak to jest z jazdą na rowerze? Większość specjalistów jej nie zakazuje, jednak należy się do niej odpowiednio przygotować. Ważny jest dobór wygodnego siodełka (możliwie jak najwęższego), stosowanie odpowiedniej techniki jazdy (z odpowiednim pochyleniem, by zmniejszyć nacisk na krocze). Warto wybierać łatwe, asfaltowe trasy i robić częste przerwy w przejażdżkach.

Wypadanie macicy a joga

Joga to rewelacyjna forma ruchu dla pań z problemem wypadania macicy. Zawiera mnóstwo sekwencji ruchów, które relaksują mięśnie dna miednicy i wzmacniają je. Pamiętaj jednak, że w jodze nie brakuje asanów, które mocno angażują brzuch – z takich pozycji powinnaś zrezygnować.

Wypadanie macicy a bieganie

Wiele pań zastanawia się, czy można bezpiecznie biegać, gdy macica się obniża lub całkowicie wypada. Być może spotkałaś się z opinią, że biegi są w takiej sytuacji zakazane. To jednak nie do końca prawda. Owszem – bieganie może obciążać macicę, jednak zachowując odpowiednie zasady, nawet z problemem jej obniżenia można wciąż cieszyć się bieganiem.

Zależy to od tego, czy mamy do czynienia z obniżeniem lub wypadaniem macicy. Jeśli lekarz zdiagnozował u Ciebie wypadnięcie macicy stopnia 3 lub 4 skali POPQ (w tych stopniach macica jest już uwidoczniona na zewnątrz pochwy), powinnaś unikać biegania. Zamiast tego należy skupić się na zmniejszeniu objawów poprzez np. zastosowanie pessaroterapii, aby zapobiec dalszemu pogorszeniu się schorzenia.

Jeśli masz łagodniejszy przypadek obniżenia macicy (obniżenie 1 stopnia przechodzący w 2 stopień według skali POPQ ), możesz zacząć biegać ponownie — ale nadal musisz pracować nad zmniejszeniem objawów i modyfikacją ruchu, aby zapobiec ich ponownemu pojawieniu się lub pogorszeniu.

Pamiętaj, że każda sytuacja jest indywidualna i przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej zawsze powinnaś skonsultować się z lekarzem. Specjalista będzie mógł ocenić stopień obniżenia macicy i doradzić najbardziej odpowiednie formy aktywności oraz środki ostrożności.

W momencie, gdy dostaniesz zielone światło od twojego lekarza, pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad: 

 1. Zanim wrócisz do sportu, wzmocnij mięśnie dna miednicy.
 2. Rozważ pessaroterapię – odpowiednio dopasowany pessar będzie podtrzymywał macicę w anatomicznym miejscu (skonsultuj tą możliwość z twoim lekarzem).
 3. Zadbaj o dobór solidnego obuwia biegowego, które będzie amortyzować wstrząsy.
 4. Biegaj wolniej. Wolniejsze tempo oznacza mniejsze ciśnienie wywierane na narząd rodny. O to Ci przecież chodzi!
 5. Biegaj na krótszych dystansach. Dłuższy dystans, to powtarzające się ciśnienie na dno miednicy;
 6. Niedobrym pomysłem jest bieganie z górki. Dlaczego? Zwiększa bowiem nacisk na dno miednicy, a tego nie chcesz;
 7. Zmień nawierzchnie, na których się poruszasz. Niewskazane są równe, twarde ulice i alejki asfaltowe. Co prawda kolejny krok jest podobny do poprzedniego i można biegać na autopilocie, ale jest duża wada. Otóż taka nawierzchnia nieraz przyczynia się do przeciążeń stawów i kontuzji. Wybieraj podłoże miękkie: trawniki, żwir i piasek, a jeśli masz taką możliwość również bieganie w wodzie;
 8. Zmniejsz też długość kroku. Krótszy zmniejsza fizyczne, mechaniczne obciążenia związane z bieganiem. Oznacza to, że pięta będzie uderzać o ziemię z mniejszą siłą;
 9. Mieszaj różne rodzaje wysiłku fizycznego, bieganie z innymi formami ćwiczeń fitness. Przykładem niech będzie orbitrek albo jazda na rowerze;
 10. Zadbaj o masę ciała. Im jest mniejsza, tym zmniejsza się nacisk na dno miednicy;
 11. Unikaj biegania, kiedy jesteś zmęczona lub nie w formie. Z jakiego powodu? Mięśnie dna miednicy nie pracują, jak należy, gdy całe ciało jest zmęczone.

Wypadanie macicy a ćwiczenia aerobowe

Jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju zajęcia aerobowe, podlegają one podobnym zasadom, jak biegi. Panie z obniżonymi narządami rodnymi nie powinny decydować się na długie i bardzo wykańczające treningi. Należy unikać podskoków i ćwiczeń, które mocno angażują mięśnie brzucha. Dobrym wyborem natomiast mogą okazać się niektóre zajęcia taneczne o umiarkowanej intensywności.

Jaki sport wzmacnia mięśnie dna miednicy? Wypróbuj pilates

Pilates to spokojne ćwiczenia angażujące różne grupy mięśniowe, cechujące się spokojnym tempem, podobnie jak joga. Ta forma ruchu znana jest z fantastycznego wpływu na mięśnie głębokie, w tym dno miednicy. Jeśli dotyczy Cię wypadanie macicy, zdecydowanie warto rozważyć zapisanie się na zajęcia.

Jakie ćwiczenia na wypadanie macicy? Podsumowanie

Obniżenie lub wypadanie macicy nie musi oznaczać, że powinnaś zrezygnować z aktywności fizycznej. Należy ją jedynie odpowiednio zmodyfikować. Jak sama widzisz, wciąż istnieje wiele form sportu, którymi możesz cieszyć się nawet w problemie obniżenia narządów rodnych. Nie zapominaj jednak, że zanim zaczniesz ćwiczyć, powinnaś przygotować do tego swoją macicę: najlepszymi sposobami okażą się ćwiczenia mięśni dna miednicy oraz dobrze dopasowany pessar ginekologiczny.

 

Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji treści.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu