Pessar pierścieniowy gruby

Stosowany jest przy obniżeniu macicy i/lub pochwy, przy nietrzymaniu moczu, jak i przy poporodowym zespole bólowym miednicy mniejszej.

Dopasowany do Ciebie
Certyfikowana jakość
Jest całkowicie sterylny (jałowy), nietoksyczny, apirogenny, z potwierdzoną biozgodnością – przeszedł szereg testów w celu wykluczenia niepożądanego działania biologicznego (wg norm z serii EN-ISO 10993). Posiada certyfikat CE.

Przyjazny materiał
Delikatny, przyjazny dla tkanek silikon. Może być ściskany, dzięki czemu pessar jest łatwy do umieszczenia w pochwie. Bardzo łatwy do utrzymania w czystości. Wystarczy myć go płynem do higieny intymnej.
Najczęściej
zadawane pytania
Lekarz zdiagnozował u Ciebie wypadanie macicy i pochy i/ lub pęcherza moczowego? A może cierpisz na wypadanie szczytu pochwy po zabiegu operacyjnym usuniecia macicy, które jest następstwem histerektomii? Wypróbuj pessar pierścieniowy gruby od Dr Herbich.
- Wykonany w 100% z silikonu, który jest miękki i elastyczny, co ułatwia samodzielne zakładanie
- Wyprodukowany w Polsce, zgodnie z europejskimi dyrektywami dotyczącymi jakości produktów medycznych
- Wolny od substancji toksycznych i pirogenów
- Stosowany od 1992 roku – sprawdził się u setek pacjentek
Pessar pierścieniowy gruby przeznaczony jest dla kobiet, które mają objawy obniżenia lub wypadania narządów rodnych, pęcherza moczowego oraz szczytu pochwy. Stosowany jest także, między innymi, przy zespole bólowym miednicy mniejszej i nietrzymaniu moczu, jeżeli jest ono spowodowane obniżeniem narządów rodnych.
Pessary pierścieniowe grube, podobnie jak inne pessary Dr Herbich, w wielu wypadkach mogą stanowić nieoperacyjną alternatywę dla zabiegów chirurgicznych.
Pessar pierścieniowy gruby po raz pierwszy zakładany jest przez lekarza ginekologa w gabinecie lekarskim.
Lekarz wyznaczy pacjentce terminy wizyt kontrolnych, w czasie których będzie kontrolował stan pacjentki i dbał o higienę pessara.
Lekarz może także poinstruować pacjentkę, jak samodzielnie zakładać i wyjmować pessar w domu. Większość kobiet jest w stanie się tego nauczyć.
Pessar pierścieniowy gruby unosi macicę i pochwę, dzięki czemu zmniejsza dolegliwości spowodowane przez obniżające się narządy rodne. Jeżeli pessar jest dobrze dobrany, pacjentka powinna odczuć poprawę natychmiast po założeniu pessara.
Pessar pierścieniowy gruby należy myć ciepłą wodą i delikatnym środkiem do higieny intymnej. Po każdym umyciu, należy go osuszyć, a przed kolejnym założeniem posmarować odpowiednim kremem.
Chcesz dowiedzieć się więcej o pessaroterapii przy schorzeniach ginekologicznych?
Jesteś lekarzem?
Dowiedz się więcej o pessarze pierścieniowym grubym


Jaką funkcję pełni pessar pierścieniowy gruby?
Stosowany przy zaburzeniach statyki pochwy, macicy, cysto i rectocele oraz nietrzymaniu moczu, spowodowanym obniżeniem narządów. Niweluje dolegliwości związane z poporodowym zespołem bólowym miednicy mniejszej.
- Różnego stopnia obniżenie macicy i/lub pochwy.
- Poporodowy zespół bólowy miednicy mniejszej.
- Różnego stopnia cystocele, także z obniżeniem macicy i pochwy.
- Obniżenie macicy i/lub pochwy, które często pociąga za sobą rectocele (mało nasilone przypadki).
- Różnego stopnia obniżenie lub wypadanie szczytu pochwy po histerektomii.
- Niezbyt nasilone nietrzymanie moczu, jeżeli jest spowodowane obniżeniem narządów rodnych.
Pessar pierścieniowy gruby unosi macicę wraz z pochwą opierając się na tkankach miednicy mniejszej. W ten sposób zmniejsza dolegliwości bólowe spowodowane naciągnięciem tkanek. Może zniwelować lub całkowicie zlikwidować dolegliwości związane z zaburzeniami statyki narządu rodnego.
Dostępne rozmiary pessara pierścieniowego grubego
Od 50 mm do 100 mm (co 5 mm). Rozmiar pessara pierścieniowegogrubego to średnica zewnętrzna pierścienia. | ![]() |
Jak dobrać rozmiar pessara pierścieniowego grubego
![]() |
|
Jak założyć i wyjąć pessar pierścieniowy gruby
Przed założeniem
1 Upewnij się, że pacjentka ma pusty pęcherz. | 2 Jeżeli jest taka konieczność, odprowadź narząd delikatnie do wewnątrz. | 3 Posmaruj pessar odpowiednim kremem. |
Zakładanie pessara pierścieniowego grubego
Krok 1 Przytrzymaj pessar jak powyżej |
Krok 2 Zegnij pessar na pół |
Krok 3 Wprowadź zgięty pessar do pochwy, tak daleko jak to jest możliwe. Puść pessar, a on powróci do swojego normalnego kształtu. Za pomocą palca wskazującego, skieruj pessar ku górze | Krok 4 Upewnij się, że obręcz pessara znajduje się za kością łonową |
Bezpośrednio po założeniu
- Sprawdź, czy przy próbie wysiłkowej nie dochodzi do wypływu moczu.
- Poproś pacjentkę, by zakasłała albo poparła (na początku w pozycji leżącej), następnie aby się poruszała – pochodziła, wykonała kilka przysiadów – by sprawdzić, czy po założeniu pessara odczuwa poprawę.
Prawidłowo założony pessar przy próbie wysiłkowej:
- przylega do całej powierzchni pochwy i macicy, trzymając ją ku górze,
- nie powoduje dyskomfortu.
Aby wyciągnąć pessar
- Włóż palec wskazujący do pochwy i znajdź pierścień pessara.
- Zrób z palca hak i zahacz za pierścień, pociągnij w dół i wyciągnij pessar.
- Pierścień nie zegnie się całkowicie, jak przy zakładaniu, lecz ściany pochwy się rozciągną, aby umożliwić wyciągnięcie
Jak dbać o higienę pochwy i pessara w czasie wizyt kontrolnych
Płukanie pochwy środkami do higieny intymnej o działaniu przeciwzapalnym, mycie pessara i smarowanie go kremem przed jego ponownym założeniem zapobiega działaniom niepożądanym.
Lekarz powinien to robić w czasie każdej wizyty kontrolnej, czyli nie rzadziej niż raz na kwartał.
Powinien także wyjaśnić pacjentce, jak dbać o higienę pochwy i pessara między wizytami lekarskimi.
Zadbaj o higienę pessara i pochwy w czasie wizyty kontrolnej
1 Wyjmij pessar z pochwy i umyj go pod bieżącą wodą delikatnymi środkami do higieny intymnej. | 2 Wypłukuj pochwę irygatorem i skontroluj jej sklepienie. | 3 Posmaruj pessar odpowiednim kremem. | 4 Ponownie załóż pessar, nie używając narzędzi, które mogłyby uszkodzić jego powłokę. |
Poinstruuj pacjentkę, jak dbać o higienę pochwy i pessara
między wizytami lekarskimi
Jeżeli pessar jest wyjmowany i zakładany
Raz na 1 lub 2 tygodnie Przed jego ponownym założeniem pacjentka powinna przepłukać pochwę irygatorem, wymyć pessar, wysuszyć go i posmarować odpowiednim kremem. | Raz na 4 tygodnie Należy zalecić pacjentce używanie globulek przeciwzapalnych raz w tygodniu i przepłukiwanie pochwy irygatorem co 2 tygodnie. Po irygacji pochwy należy odczekać 24h zanim zastosuje się globulkę dopochwową. |
Dlaczego pessary należy smarować kremem?
Smarowanie pessara kremem:
- ułatwia ponowne włożenie go do pochwy,
- zapobiega otarciom i podrażnieniom,
- sprzyja lepszemu ukrwieniu tkanek, pogrubiając i regenerując skórę pochwy.
Jakie kremy stosować przy pessaroterapii
Zaleca się naprzemienne stosowanie kremów nawilżających, przeciwzapalnych oraz ewentualnie kremów z estriolem.
Pessary Dr Herbich
Nasze pessary są sterylne i bezpieczne.

Hamuje skracanie się szyjki macicy. W 99% przypadków zastępuje operacyjne zapobieganie niewydolności ciśnieniowo-szyjkowej, przeciwdziałając tym samym porodom przedwczesnym.

Zapobiega wysiłkowemu oraz mieszanemu nietrzymaniu moczu.

Stosowany jest przy obniżeniu macicy i/lub pochwy, przy nietrzymaniu moczu, jak i przy poporodowym zespole bólowym miednicy mniejszej.

Stosowany przy całkowitym wypadaniu macicy i pochwy, pęcherza moczowego, ściany odbytnicy oraz szczytu pochwy. Często stosowany u kobiet, u których inne pessary nie są w stanie utrzymać nacisku wypadających narządów.

Zapobiega wysiłkowemu oraz mieszanemu nietrzymaniu z obniżeniem macicy i pochwy.

Stosowany jest przy obniżeniu macicy i pochwy oraz częściowym wypadaniu macicy i/lub pochwy przy wąskim wejściu do pochwy.