Jak zakładać i wyjmować pessar?

Jak zakładać i wyjmować pessar?

Wyciąganie i zakładanie pessara to kwestie, które najczęściej nurtują kobiety rozpoczynające pessaroterapię. Czy można poradzić sobie z tym samodzielnie, a może należy zwrócić się o pomoc do lekarza? Czy zakładanie pessara boli? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym poradniku.

Kto może zakładać i wyjmować pessar położniczy (pessar kołnierzowy szyjki macicy stosowany w trakcie ciąży)?

W przypadku kobiet ciężarnych najczęściej stosowanym pessarem jest kołnierzowy szyjki macicy. Pessar u kobiet ciężarnych najczęściej jest zakładany przy niewydolności szyjki macicy. Kto zdejmuje i zakłada pessar położniczy? Należy pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa założenie pessara kołnierzowego szyjki macicy, jak i jego wyjmowanie może być przeprowadzane wyłącznie przez lekarza. Jego zadaniem jest również dopasowanie właściwego rozmiaru pessara dla danej pacjentki.

Kto może zakładać i wyjmować pessar ginekologiczny (wszystkie pessary stosowane w schorzeniach ginekologicznych)?

Kobiety, które stosują pessary ginekologiczne, w większości przypadków mogą zakładać i wyjmować pessar samodzielnie. Pierwszą aplikację pessara powinien wykonać jednak doświadczony lekarz – dzięki temu będziesz wiedziała, jak czujesz się, gdy pessar jest zaaplikowany prawidłowo oraz czy dobrany rozmiar pessara jest odpowiedni. Specjalista powinien także poinstruować Cię, jak założyć pessar oraz jak go wyjąć.

Pamiętaj, że na naszej stronie internetowej znajdziesz szczegółowe informacje, jak zakładać pessar: pierścieniowy gruby, talerzowy, grzybkowy cienki, cienki cewki moczowej i kołnierzowy cewki moczowej. Choć wymaga to wprawy, zapewniamy, że z czasem opanujesz tę umiejętność! Jeżeli pacjentka, nie jest w stanie samodzielnie założyć lub wyciągnąć pessar (najczęściej zdarza się to u osób starszych i niepełnosprawnych), czynności te mogą być przeprowadzone przez lekarza podczas wizyt kontrolnych (w określonych przez lekarza odstępie czasowym) lub przez osobę przez lekarza przyuczoną (członka rodziny lub opiekuna).

Jak przygotować się do zakładania i wyjmowania pessara ginekologicznego?

Gdy nabierzesz praktyki, zakładanie i wyjmowanie pessara będzie dla Ciebie bardzo proste. Za każdym razem należy jednak przeprowadzić ten proces w określony sposób. Ważna jest szczególnie kwestia higieny osobistej.

Każdorazowo po wyjęciu pessara powinnaś dokładnie go umyć i osuszyć oraz wykonać irygację pochwy według wskazań lekarza. Pessar przed ponowną aplikacją należy posmarować kremem o działaniu nawilżającym, przeciwzapalnym (lub ewentualnie jak lekarz zaleci z estriolem, który zregeneruje pochwę). UWAGA: Dobór kremów oraz ich dozowanie w każdym przypadku należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Przed zastosowaniem kremów estrogenowych należy sprawdzić przeciwwskazania dla ich zastosowania. Dowiedz się więcej o tym jak dbać o higienę pessara i jakich kremów używać.

Częstotliwość wyjmowania pessara ginekologicznego

Czy pessar trzeba wyjmować codziennie? W większości przypadków nie ma takiej konieczności; wkładka może pozostawać w pochwie nieprzerwanie nawet do 4 tygodni. Optymalnym rozwiązaniem jest jednak jej wyjmowanie oraz mycie co 1-2 tygodnie. Porozmawiaj o odpowiedniej częstotliwości wyjmowania pessara ze swoim lekarzem.

Jak założyć pessar — ogólne wskazówki

Jak już zapewne wiesz, na rynku dostępne są różne rodzaje pessarów, które dobierane są w zależności od wskazań medycznych. Każdy z typów wyróżnia się inną techniką aplikacji. Poniżej prezentujemy orientacyjny, skrócony schemat zakładania pessara ginekologicznego, który obowiązuje w przypadku większości modeli:

 1. Przed założeniem pessara opróżnij pęcherz. Umyj okolice intymne (możesz wykonać także irygację pochwy).
 2. Dokładnie umyj ręce, stosując mydło o działaniu antybakteryjnym.
 3. Czysty i suchy pessar posmaruj odpowiednim kremem.
 4. Jeśli jest taka potrzeba, delikatnie wsuń pochwę lub/i macicę do wewnątrz za pomocą dłoni, przywracając ich właściwe ułożenie.
 5. Wprowadź pessar do pochwy, umieszczając go w odpowiednim miejscu. Po włożeniu i pchnięciu palcem pessara ku górze, powinien się odpowiednio ułożyć.

Wskazówka: należy pamiętać, żeby pessary cienkie cewki moczowej i kołnierzowe cewki moczowej w odpowiedni sposób chwycić przed włożeniem do pochwy, a po włożeniu należy pamiętać o przesunięcu kaloty (zgrubienia na pessarze) w taki sposób, aby znalazła się pod cewką moczową.

Jak głęboko powinien znajdować się pessar? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to od głębokości pochwy, schorzenia i od pessara.

Krok po kroku — jak zakładać pessar ginekologiczny?

Warto pamiętać, że zasady dotyczące zakładania pessara mogą się od siebie nieco różnić w zależności od jego typu i przeznaczenia. Inne zasady dotyczą tego, jak prawidłowo założyć pessar grzybkowy i inne, jak założyć pessar pierścieniowy gruby. Dokładne instrukcje obchodzenia się z pessarem, wraz z praktycznymi rysunkami znajdziesz w instrukcji użytkowania dołączonej do pessara.

Poniżej opisujemy skrótowo, jak właściwie zakładać każdy z naszych pessarów ginekologicznych:

Pessar cienki cewki moczowej

 • Chwyć pessar cienki cewki moczowej tak, by Twój palec wskazujący znajdował się po zewnętrznej stronie kaloty (zgrubienia), zaś kciuk po przeciwnej, zewnętrznej stronie.
 • Zgięty pessar wprowadź maksymalnie głęboko do pochwy. Puść go, by odzyskał swój kształt.
 • Przesuń kalotę, by znalazła się za spojeniem łonowym, pod górną partią cewki moczowej. [Szczegółowa instrukcja]

Pessar pierścieniowy gruby

 • Zegnij pessar pierścieniowy gruby w pół i wprowadź do pochwy tak daleko, jak to możliwe. Puść, by powrócił do swojego kształtu.
 • Palcem wskazującym skieruj pessar ku górze i sprawdź, czy jego obręcz znajduje się za kością łonową. [Szczegółowa instrukcja]

Pessar grzybkowy cienki

 • Ściśnij kapelusz pessara grzybkowego i wsuń go do pochwy lub zrób to z rozłożonym kapeluszem (zależnie od wskazań).
 • Pessar wsuń kapeluszem w stronę macicy maksymalnie daleko.
 • Popchnij pessar do góry palcem wskazującym, aż końcówka trzonu wkładki będzie wyczuwalna pod palcem. [Szczegółowa instrukcja]

Pessar kołnierzowy cewki moczowej

 • Chwyć pessar kołnierzowy cewki moczowej tak, by Twój palec wskazujący znajdował się po zewnętrznej stronie kaloty, a kciuk po przeciwnej, zewnętrznej stronie.
 • Zgięty pessar wsuń do pochwy tak daleko, jak możesz, a następnie puść, by odzyskał kształt.
 • Przesuń kalotę tak, by znalazła się za spojeniem łonowym, pod górną partią cewki moczowej. [Szczegółowa instrukcja]

Pessar talerzowy

 • Zegnij pessar talerzowy na pół, a następnie wsuń go głęboko do tylnej części pochwy. Puść, by odzyskał kształt.
 • Skieruj pessar ku górze tak, by wypadający lub obniżony narząd opierał się o jego wewnętrzną część.
 • Popchnij pessar palcem wskazującym, by znalazł się w tylnej części pochwy. Pessar powinien znajdować się za kością łonową. [Szczegółowa instrukcja]

Jak sprawdzić, czy pessar jest prawidłowo umieszczony?

Bez względu na rodzaj, pessar prawidłowo założony powinien być dla Ciebie niewyczuwalny. Jeśli pessar powoduje ból, ucisk czy jakikolwiek dyskomfort, najpewniej jest założony nieprawidłowo lub jego rozmiar jest nieodpowiedni. W takim przypadku, wyciągnij pessar ginekologiczny i udaj się do lekarza w celu dobrania innego rozmiaru lub innego modelu.

Pessar zakładanie — czy boli?

Zakładanie pessara nie powinno być bolesne – bez względu na to, czy wykonujesz je samodzielnie, czy korzystasz ze wsparcia specjalisty. Pacjentka może odczuwać jednak delikatny dyskomfort podczas zakładania lub wyjmowania pessara. Pamiętaj o stosowaniu przed założeniem pessara odpowiedniego kremu zalecanego przez lekarza, który ułatwi włożenie.

Jak prawidłowo wyjmować pessar?

Każdy z typów pessarów różni się pod względem budowy; różne będą zatem sposoby ich wyjmowania. Tłumaczymy, jak poradzić sobie samodzielnie z tym zadaniem w zależności od typu pessara.

Pessar pierscieniowy gruby i pessar talerzowy

Włóż palec wskazujący do pochwy i znajdź pierścień pessara. Zrób z palca hak i zahacz za pierścień, pociągnij w dół i wyciągnij pessar. Pierścień nie zegnie się całkowicie, jak przy zakładaniu, lecz ściany pochwy się rozciągną, aby umożliwić wyciągnięcie.

Pessar cienki cewki moczowej i pessar kołnierzowy cewki moczowej

Włóż palec wskazujący do pochwy i znajdź kalotę pessara (zgrubienie pessara). Przesuń kalotę pessara palcem wskazującym w prawo lub lewo. Następnie tym samym palcem chwyć za pierścien pessara pociągając pessar delikatnie w dół, aż do jego wyciągnięcia.

Pessar grzybkowy cienki?

Jak wyjąć pessar grzybkowy cienki? W tym celu należy wprowadzić do pochwy palec wskazujący, by wprowadzić do środka powietrze. Następnie delikatnie porusz podstawą wkładki, co ułatwi jej obluzowanie. Możesz chwycić za trzon pessara, delikatnie do przekręcając, a następnie ciągnąc w dół.

Co robić, jeśli napotkasz trudności przy wyjmowaniu pessara?

Jeśli pomimo wielu prób nie potrafisz sobie poradzić z wyjęciem pessara, nie przejmuj się – czasem zadanie to wymaga nieco więcej doświadczenia. Udaj się do swojego lekarza, który zrobi to za Ciebie i ponownie poinstruuje Cię, jak wyjmować pessar samodzielnie. Czasami zdarza się to pessarze grzybkowym.

Zakładanie i wyjmowanie pessara — podsumowanie

Przy odrobinie determinacji większość pań z łatwością opanuje zakładanie i wyjmowanie pessara. Pamiętaj, aby w tej kwestii zawsze radzić się swojego lekarza ginekologa oraz stosować do wskazówek producenta wyrobu, które znajdziesz na instrukcji użytkowania. W razie jakichkolwiek problemów, nie wahaj się zwrócić o pomoc do specjalisty.

Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji treści.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu