Pessar w ciąży — wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Pessar w ciąży — wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Pessar położniczy stosuje się przede wszystkim w celu podtrzymania ciąży, która jest zagrożona z powodu skracającej się lub zbyt wcześnie rozwierającej szyjki macicy. Warto mieć jednak świadomość, że ma on kilka innych zastosowań. Tłumaczymy, kiedy rekomendowane jest założenie pessara położniczego oraz jaki tryb życia powinna prowadzić ciężarna w trakcie pessaroterapii.

Pessar w ciąży — co to jest i na co pomaga?

Rodzajem pessara, jaki stosowany jest u kobiet w ciąży jest pessar kołnierzowy szyjki macicy. To niewielki wyrób medyczny wykonany z silikonu klasy medycznej, który w centralnej części posiada otwór, który otacza szyjkę macicy ciężarnej.

Pessar położniczy może być zastosowany u kobiet ciężarnych z problemem skracającej się lub przedwcześnie rozwierającej szyjki. Może być stosowany także w innych problemach w trakcie ciąży, takich jak zastój moczu w nerkach, żylaków sromu i kończyn dolnych, a także w przypadku bóli miednicy mniejszej.

Czy pessar hamuje skracanie szyjki macicy?

Dowiedziono, że w większości przypadków pessar położniczy skutecznie przeciwdziała niewydolności ciśnieniowo-szyjkowej, niwelując w ten sposób konieczność inwazyjnych zabiegów operacyjnych oraz zapobiegając przedwczesnemu porodowi. Jeśli więc Twój lekarz stwierdzi, że zachodzi u Ciebie ryzyko rozwierania szyjki macicy, warto porozmawiać z nim o potencjalnej pessaroterapii.

Pessar po założeniu ma za zadanie podtrzymywać ciężarną macicę, jednocześnie zmniejszając nacisk na kanał szyjkj macicy. Zmniejszenie nacisku zapobiega skracaniu i rozwieraniu się szyjki, zapobiegając przedwczesnym porodom. Założenie pessara położniczego nie wymaga interwencji chirurgicznej ani znieczulenia; jest zakładany ambulatoryjnie w gabinecie/szpitalu.

Jaki pessar stosuje się w położnictwie?

Jak już wspomnieliśmy, pessarem stosowanym w trakcie ciąży jest pessar kołnierzowy szyjki macicy. Wykonany jest z silikonu medycznego, który jest przyjazny dla ciała, nietoksyczny i bezpieczny dla ciąży. Dodatkowo jest dostarczany w stanie jałowym, co umożliwia lekarzowi od razu po rozpakowaniu jego założenie. Pessar położniczy okala szyjkę macicy i dodatkowo posiada mniejsze otwory, które ułatwiają odprowadzanie wydzieliny pochwowej, która w ciąży może być produkowana we wzmożonej ilości.

Warto wspomnieć, że pessar to rozwiązanie często stosowane także u pań w połogu lub po połogu. Kobietom po urodzeniu dziecka, które borykają się z nietrzymaniem moczu czy nadmiernym rozciągnięciem tkanek rekomendowany jest pessar pierścieniowy gruby.

Na jakim etapie ciąży zakłada się pessar?

Kiedy pessar w ciąży będzie odpowiednim rozwiązaniem? O momencie jego założenia zawsze decyduje lekarz – zdarza się, że pacjentka powinna nosić pessar już od wczsnych etapów ciąży; w innych wypadkach pessaroterapia zalecana jest później. Zdarza się, że pessaroterapię stosuje się wraz ze szwem szyjkowym oraz z farmakoterapią. Powinnaś również pamiętać, że pessar położniczy może być zakładany i ściągany tylko przez lekarza ginekologa. Ponadto wkładka powinna być sprawdzana podczas każdej wizyty kontrolnej w ciąży.

Pessar w ciąży — tryb życia

Słysząc o zaleceniu noszenia pessara, wiele przyszłych mam martwi się o to, że będzie musiała zrezygnować z ulubionych aktywności. Jak to wygląda w praktyce?

Czy z pessarem w ciąży trzeba leżeć?

Warto pamiętać, że aktywność przyszłej mamy stosującej pessaroterapię powinna być uzależniona od tego, w jakim stopniu zagrożona jest jej ciąża. W mniej poważnych przypadkach możliwa jest lekka aktywność i bezproblemowe wykonywanie codziennych obowiązków. Jeśli jednak sytuacja jest bardzo poważna, lekarz może zarekomendować leżący tryb życia, a czasem nawet leczenie szpitalne. W wielu przypadkach rekomendacją specjalisty jest po prostu oszczędzanie się, unikanie długotrwałego stania, dźwigania i prac fizycznych. Jak sama widzisz, jest to kwestia wysoce indywidualna — o tym, jak powinna wyglądać Twoja codzienność z pessarem położniczym, powinien poinformować Cię Twój lekarz ginekolog.

Czy z pessarem w ciąży można współżyć?

Pessar a współżycie u kobiet, które nie są w ciąży, w większości przypadków idą ze sobą w zgodnej parze. Niestety, skracanie się szyjki macicy lub jej przedwczesne rozwieranie w ciąży to sytuacje, w których należy wstrzymać się od seksu. Dla przyszłej mamy z tymi problemami groźna może być nie tylko sama stymulacja czy penetracja, ale przede wszystkim orgazm, który generuje dodatkowe skurcze szyjki, skracając ją. Jeśli masz założony pessar położniczy, powinnaś zaczekać z aktywnością seksualną co najmniej do zakończenia okresu połogu.

Pessar w ciąży — skutki uboczne

Prawidłowo dobrany i założony pessar położniczy nie powinien być dla Ciebie wyczuwalny. Jakie sytuacje powinny Cię skłonić do prędkiej konsultacji z lekarzem?

  • Zwiększona ilość upławów – jest to fizjologiczne zjawisko występujące podczas pessaroterapii, którym z reguły nie trzeba się przejmować. Jeśli jednak upławy są podbarwione krwią, mają nieprzyjemny zapach lub jest ich bardzo dużo, koniecznie powiedz o nich swojemu lekarzowi.
  • Ucisk pessara na odbytnicę – rozpoznasz go, jeśli poczujesz ucisk na odbytnice. By pozbyć się tego problemu, najczęściej wystarczy wymienić pessar na mniejszy model. Ten skutek uboczny się rzadko zdarza.

Przeciwwskazania do stosowania pessara w ciąży

Przeciwwskazania do stosowania pessara w ciąży są nieliczne i obejmują przede wszystkim bakteryjne pochwy. Jeśli cierpisz na jakąkolwiek infekcję intymną, należy wyleczyć ją przed założeniem pessara. Z pessaroterapii nie mogą korzystać także kobiety, które mają uczulenie na silikon; zdarza się to jednak niezmiernie rzadko!

Podsumowanie: pessar w ciąży — wady i zalety

Pessar w ciąży to praktyczne rozwiązanie dla wielu przyszłych mam, które borykają się ze skracaniem się szyjki macicy i jej zbyt prędkim rozwieraniem. Warto pamiętać, że pessaroterapia w wielu wypadkach umożliwia donoszenie zdrowej ciąży bez konieczności wykonywania inwazyjnych zabiegów. Dobrze dobrany i założony przez fachowca pessar położniczy nie powinien wywoływać dyskomfortu i dużych ograniczeń w Twoim życiu codziennym. Jeśli jest taka konieczność, porozmawiaj o pessarach położniczych ze swoim lekarzem.

Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji treści.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu