Rozwarcie szyjki macicy - co powinnaś wiedzieć

Rozwarcie szyjki macicy - co powinnaś wiedzieć

Niektóre kobiety nie mają żadnych objawów i nagle zaczynają rodzić. Inne doświadczają symptomów przez wiele tygodni, nim poród naprawdę się zacznie. Nie ma żadnego sposobu, aby dokładnie przewidzieć, kiedy zaczniesz rodzić. Nikt nie wie nawet, co tak naprawdę go zaczyna. Jednak rozwarcie szyjki macicy i inne objawy są w stanie dać Ci wiele informacji. Poznaj je wszystkie.

Rozwarcie szyjki macicy — objawy

Oto 3 objawy rozwierania szyjki macicy:

1. Ból w kroczu

Nie pomylisz go z niczym innym. Zaczyna się, gdy zbliżasz się do terminu porodu. Czym jest ból w kroczu? To ostry dyskomfort, który odczuwasz w swojej pochwie. Wynika on z nacisku główki  dziecka, które zsuwa się do miednicy mniejszej. Naciska ono na nerwy, co powoduje duży ból, który nagle pojawia się i znika.

2. Odejście czopu śluzowego

Podczas ciąży gruczoły wydzielnicze szyjki macicy wytwarzają większą ilość śluzu, który zatrzymuje/czopuje w kanale szyjki tzw. czop śluzowy. Można powiedzieć, że jest to coś w rodzaju korka, który zapobiega wnikaniu drobnoustrojów do rozwijającego się płodu. Zapobiega on przedostawaniu się bakterii z pochwy, które mogą prowadzić do infekcji. Odejście brązowego lub różowego śluzu jest wczesnym objawem rozwierania się szyjki macicy. Jeśli przed 37 tygodniem ciąży odejdzie czop śluzowy, należy kontaktować się z lekarzem, gdyż może to sugerować zbliżający się poród.

3. Skurcze i ból pleców

Ból może być zlokalizowany nad kością łonową, jak również w dolnej części pleców. Może przypominać bóle miesiączkowe. . 

Jak sprawdzić rozwarcie szyjki macicy?

Nie ma możliwości samodzielnego podpatrzenia, sprawdzenia rozwarcia szyjki macicy za pomocą lusterka bądź jakichkolwiek innych przedmiotów. Nie sprawdzaj tego samodzielnie. To może zbadać tylko położna lub lekarz i to też tylko ginekolog. Tu po prostu trzeba znać anatomię, wiedzieć gdzie dokładnie ta szyjka się znajduje, jaka jest jej miękkość lub twardość i wiele innych aspektów.

Badanie ginekologiczne powinno być wykonywane przez osoby do tego przeszkolone. Specjaliści są zgodni — nie da się samodzielnie sprawdzić rozwarcia szyjki macicy w domu. Aby je określić, konieczne jest doświadczenie badającego oraz dokładne badanie. Z tego powodu pacjentka nie jest w stanie samodzielnie prawidłowo ocenić rozwarcia.

Czy czuć rozwarcie szyjki macicy?

Czy rozwarcie szyjki macicy się czuje? Nie, natomiast będziesz odczuwała skurcze mięśni macicy, które rozwierają szyjkę.

Jak wygląda rozwarcie szyjki macicy?

Rozwarcie 1 cm przypomina wielkością borówkę, rozwarcie 2 cm — wiśnię. Rozwarcie na 5 cm wygląda jak plaster cytryny, 8 cm ma wielkość plastra pomarańczy, a rozwarcie szyjki macicy 10 cm — bułki.

Dowiedz się także, jak wygląda szyjka macicy w ciąży i jaką powinna mieć długość.

Jak szybko postępuje rozwarcie szyjki macicy?

Nie istnieją żadne dokładne wyliczenia dotyczące długości trwania kolejnych faz porodu. Aktywna faza porodu może oznaczać rozwieranie szyjki macicy w tempie od 0,5 centymetra do 0,7 centymetra na godzinę.

Poza tym tempo rozwarcia zależy od tego, czy to pierwszy poród, czy kolejny. Przy pierwszym dziecku trwa to około 14 godzin. Jeśli to druga i następna ciąża, wtedy poród może przebiegać szybciej.

U niektórych kobiet w ciąży, rozwarcie następuje prędzej niż powinno. Czasem poród zatrzymuje się na pewnym etapie, ale potem szyjka skraca się i rozszerza  bardzo szybko.

Czy można donosić ciążę z rozwarciem?

Niestety czasami szyjka macicy rozwiera się na długo przed pożądanym terminem porodu. Wtedy istnieje niebezpieczeństwo przedwczesnego porodu albo nawet poronienia.

Niewydolność szyjki macicy pojawia się najczęściej w II lub na początku III trymestru ciąży.

Na szczęście lekarze wiedzą, co robić w tej sytuacji skracającej się szyjki, aby nie dopuścić do jej rozwarcia (otwierania się). Można zastosować leczenie dopochwowe progesteronem w kremie, tabletkach. Poza tym istnieje możliwość założenia szwu na szyjkę macicy. Alternatywę lub uzupełnieniem dla szwu szyjkowego i farmakoterapii stanowi założenie dopochwowo pessara kołnierzowego szyjki macicy, silikonowego krążka zwanego też pessarem połozniczym, który pomaga podtrzymać dziecko w łonie przyszłej mamy, a tym samym odciąża kanał szyjki macicy. Pessar zakłada ginekolog ambulatoryjnie lub w szpitalu. Wyjęcie pessara następuje po 37 tygodniu ciąży lub do czasu akcji porodowej (przy ułożeniu pośladkowym dziecka,  a także zastoju moczu w nerce u ciążarnej). Pessar położniczy wyjmuje też wyłącznie ginekolog lub położnik.

Przy ilu cm rozwarcia szyjki macicy jechać do szpitala?

Pamiętaj, że w momencie kiedy skurcze macicy stają się bardziej regularne, dłuższe i bolesne, albo sączy się płyn owodniowy lub występuje plamienie z pochwy powinnaś niezwłocznie zadzwonić po Pogotowie Ratunkowe lub zgłosić się do najbliższego Szpitala. Gdy osiągniesz 6 centymetrów rozwarcia, znajdziesz się w aktywnym etapie porodu. W tym momencie Twoje skurcze staną się bardzo regularne, dłuższe i bardziej bolesne.

Prawdopodobnie nie będziesz wiedziała, kiedy dokładnie osiągniesz 6 centymetrów rozwarcia. Jednakże powinnaś zadzwonić do swojego lekarza, a nawet udać się do szpitala:

  • gdy osiągniesz regularne, bolesne skurcze,
  • trwające około 60 sekund,
  • które od co najmniej godziny powtarzają się co 5-7 minut.

Podczas aktywnej fazy porodu Twoja szyjka macicy rozszerza się z około 6 centymetrów do pełnych 10 centymetrów. (Ostatni etap aktywnej fazy porodu, gdy szyjka macicy rozszerza się w pełni od 8 do 10 centymetrów, jest nazywany przemianą). Ten proces trwa od 5 do 7 godzin, jeśli rodzisz po raz pierwszy lub od 2 do 4 godzin, jeśli już wcześniej rodziłaś. Dokładny czas trwania tego etapu jest różny w zależności od osoby.

Odejście czopu śluzowego a rozwarcie — kiedy poród?

Czop śluzowy zwykle odchodzi po 36 tygodniu ciąży. Może poprzedzać akcję porodową o kilka godzin, dni lub czasem tygodni. Ma kształt korka, w momencie kiedy zostaje wydalony ciężarna powinna zwrócić uwagę na wydostanie się z pochwy gęstej, lepkiej wydzieliny. Dzieje się tak zazwyczaj tydzień przed porodem, i jest to sygnał, że może zaczynać się akcja porodowa. 

Jakie rozwarcie szyjki macicy przed porodem?

Przed rozpoczęciem aktywnej fazy porodu, szyjka macicy może mieć różne stopnie rozwarcia, które zwykle wynoszą od 0 do 3 centymetrów. Rozwarcie to może występować już na kilka tygodni przed porodem i jest jednym z sygnałów, że organizm przygotowuje się do porodu.

Szyjka macicy 1 cm — kiedy poród?

Gdy Twoja szyjka macicy jest rozwarta na 1 centymetr, oznacza to, że Twoje ciało przygotowuje się do porodu lub jest na jego bardzo wczesnym etapie. Nie da się określić, jak szybko zwiększy się rozwarcie Twojej szyjki macicy. To może być kwestia godzin, dni albo nawet tygodni.

Jakie są oznaki rozpoczynającego się porodu? Eksperci wskazują na:

  • bóle w dole brzucha (podbrzusza),
  • skurcze przepowiadające, które mają łagodne nasilenie i samoistnie zanikają,

  • dużą ilość gęstego śluzu,

  • tępy ból w dole pleców,

  • dreszcze,

  • biegunkę i wymioty,

  • odejście wód płodowych,

  • gęsta wydzielina podbarwiona krwią (lekko różowa lub brunatna). 

Co się stanie, gdy będę miała 2 cm rozwarcia?

Tak samo, jak przy 1 centymetrze, rozwarcie na 2 centymetry nie oznacza, że zaraz będziesz rodzić. Niektóre kobiety z 2-centymetrowym rozwarciem rodzą w ciągu kilku godzin. Inne robią to dopiero po kilku dniach albo tygodniach.

Co się stanie, gdy będę miała 3 cm rozwarcia?

Gdy Twoja szyjka macicy osiągnie rozwarcie 3 centymetry, oznacza to, że najprawdopodobniej weszłaś we wczesny etap porodu. W tym etapie Twoja szyjka macicy będzie się stopniowo rozwierać do około 6 centymetrów. To najdłuższa część porodu. Może trwać od kilku godzin do kilku dni, chociaż najczęściej jest to 8-12 godzin.

Reasumując, podczas wczesnego etapu porodu najprawdopodobniej doświadczysz następujących objawów:

  • regularnych skurczy, które będą się stawały coraz dłuższe (powyżej 30 sekund), silniejsze i częstsze,

  • odejdą Ci wody,

  • jeśli nie zdarzyło się to wcześniej, zauważysz śluzowatą wydzielinę z pochwy, pochodzącą z wydalonego czopu śluzowego.

Przy 3-5 cm rozwarcia skurcze będą przypominały mocny ból miesiączkowy. Kobiety opisują go także jako nagłe fale gorąca czy rozpieranie nad spojeniem łonowym. Warto wtedy zmienić pozycję, a między skurczami spróbować się zrelaksować i powoli oddychać. Pamiętaj, że możesz wtedy też jeść i pić, jest to nawet wskazane.

5-7 cm rozwarcia przekłada się na silne skurcze trwające około minuty w odstępach co 2-5 minut. Towarzyszą im dodatkowo suchość w jamie ustnej oraz pocenie się. Na tym etapie może się też pojawienie krwawienie z dróg rodnych. Czy to powód do niepokoju? Nie.

7. centymetr rozwarcia określany jest przez kobiety jako kryzysowy, najtrudniejszy etap porodu. Złość na bliskich lub rezygnacja to powszechne uczucia. Rozwarcie na 7 centymetrów to z drugiej strony znak, że pierwszą część porodu masz za sobą. Niedługo Twój organizm zaleje "adrenalina". Sam fakt, że już za chwilę ujrzysz nowego członka rodziny, podnosi poziom adrenaliny i osiągnie szczyt. Te zmiany w organizmie, pomogą przetrwać kolejne etapy porodu.

Przy 9-10 centymetrach rozwarcia skurcze trwają długo, z częstotliwością raz na 1-3 minuty. Może towarzyszyć Ci ból pleców, czkawka, irytacja lub zmęczenie, albo odwrotnie — duża koncentracja na procesie rodzenia.

Ile rozwarcia do porodu?

Gdy Twoja szyjka macicy osiągnie 10 centymetrów rozwarcia i 100% dojrzałości, jesteś gotowa na parcie. W tym momencie prawdopodobnie czujesz już dużą potrzebę parcia, aby urodzić już upragnione i wyczekiwane dziecko.

Dojrzewanie szyjki macicy — objawy

Nie będziesz odczuwała, gdy szyjka macicy zacznie się rozwierać, ale odczujesz skurcze macicy, które rozwierają szyjkę.  Szczególnie jeśli proces ten zacznie się przed początkiem porodu. Im będzie do niego bliżej, dojrzewaniu szyjki macicy mogą towarzyszyć objawy przedporodowe takie, jak:

  • nieregularne skurcze — znane jako skurcze Braxtona-Hicksa mogą być nieprzyjemne, ale nie są bolesne, przychodzą i odchodzą.
  • wydalenie czopu śluzowego — gdy szyjka macicy zacznie dojrzewać, czop śluzowy odchodzi z szyjki macicy do pochwy. Możesz zauważyć gęstą kroplę lub strużkę przezroczystego, różowego lub lekko krwistego śluzu wydobywającego się z pochwy. Jeśli jest więcej niż 2 łyżki krwi, natychmiast skontaktuj się ze swoim ginekologiem, ponieważ może to sygnalizować problem.
  • uczucie, że dziecko „opadło” - gdy głowa dziecka spoczywa na Twojej szyjce macicy, a ona zaczyna dojrzewać, możesz czuć, że dziecko przesunęło się niżej do miednicy. Kształt Twojego brzuszka może się również trochę zmienić.
  • jeszcze większa potrzeba oddawania moczu — gdy głowa dziecka naciska na szyjkę macicy, Twoja macica mocniej naciska na pęcherz. W wyniku tego możesz czuć większe parcie na mocz. Jaka jest zaleta tej sytuacji? Będzie Ci łatwiej głęboko odetchnąć, gdy dziecko przesunie się niżej.

Gdy poród jest już w pełni rozpoczęty, a szyjka macicy staje się coraz bardziej rozwarta i dojrzała, regularnie będziesz odczuwać objawy porodu. Należą do nich powtarzające się, bardziej intensywne skurcze. Gdy pęknie worek owodniowy otaczający Twoje dziecko, odejdą Ci wody.

Co to znaczy, że szyjka macicy jest dojrzała w 50%?

Gdy Twoja szyjka macicy jest dojrzała w 50 procentach, oznacza to, że skróciła się do 2 centymetrów. W tym momencie jest na półmetku do stania się na tyle krótką i cienką, aby Twoje dziecko przeszło z  macicy do pochwy.

Największa część procesu dojrzewania szyjki macicy zachodzi w pierwszej fazie porodu, gdy szyjka macicy rozwiera się do 6 centymetrów. Może to trwać kilka godzin lub dni i najprawdopodobniej będą mu towarzyszyć wczesne objawy porodu, takie jak skurcze Braxtona-Hicksa oraz wydalenie czopu śluzowego.

Co oznacza dojrzałość szyjki macicy na 60%?

Gdy Twoja szyjka macicy osiągnęła 60 procent dojrzałości, oznacza to, że jest w 60% drogi do stania się wystarczająco krótką i cienką, aby Twoje dziecko wydostało się z macicy. Większość dojrzewania szyjki macicy wypada na wczesne etapy porodu, gdy Twoja szyjka rozszerza się do 6 centymetrów i może trwać kilka godzin albo nawet dni.

Co oznacza dojrzałość szyjki macicy na 70%?

Szyjka macicy, która jest dojrzała w 70 procentach, jest w 70% drogi do stania się wystarczająco krótką i cienką, aby Twoje dziecko mogło przejść z macicy do pochwy. Dochodzi do tego zwykle w czasie wczesnej fazy porodu, gdy szyjka macicy rozszerza się do 6 centymetrów i może trwać kilka godzin albo nawet dni.

Co oznacza dojrzałość szyjki macicy na 80% (90%, 100%)?

Gdy Twoja szyjka macicy osiągnie dojrzałość na 80 procent, jest prawie tak krótka, aby Twoje dziecko mogło wydostać się z macicy (zakładając, że występuje odpowiednie rozwarcie). Możesz osiągnąć 80% dojrzałości albo nawet więcej we wczesnej fazie porodu lub już podczas aktywnej fazy porodu. To samo tyczy się dojrzałości szyjki macicy na 90% lub 100%.

Poród naturalny - rozwarcie

Rozwarcie podczas porodu wynosi 10 centymetrów. Wymagane jest również 100% dojrzałości szyjki macicy.

Jak wygląda rozwarcie szyjki macicy - podsumowanie

Przyjeło się, że 6 tygodnii przed porodem, szyjka zaczyna się rozwierać (przed samą akcją porodową średnio 1 cm na godzinę). Poród zaczyna się gdy szyjka się kurczy, a rozwarcie sięga 3 cm, pojawiają sie skurcze trwające od 30 do 45 sekund i powtarzają się co 20 min, występuje ból pleców i podbrzusza – to już początek akcji porodowej.

Wiesz już, po czym poznać rozwarcie w ciąży i czym jest przedwczesne rozwarcie szyjki macicy. Objawy pozwolą Ci określić, na jakim etapie się znajdujesz i czy osiągnęłaś już rozwarcie do porodu.

Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji treści.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Zasady bezpieczeństwa dla osób korzystających ze strony internetowej www.drherbich.eu

Strona internetowa www.drherbich.eu została stworzona, aby rozpowszechniać i promować wiedzę na temat pessaroterapii, która jest alternatywnym dla operacji sposobem leczenia niektórych chorób ginekologicznych i położniczych.  
Niezależnie od korzystania z materiałów umieszczonych na stronie i korzystania z rekomendowanych na niej rozwiązań, w trakcie stosowania wyrobów medycznych, podczas choroby oraz leczenia należy regularnie konsultować się z lekarzem i wykonywać wszystkie zlecone badania i zalecenia. Wszelkie stwierdzone odchylenia od standardowych parametrów życiowych i fizjologicznych wskazują na konieczność kontaktu z lekarzem w celu weryfikacji stanu zdrowia przy pomocy standardowo stosowanych metod diagnostycznych. Wszelkie niestandardowe objawy lub bóle, powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem. 

Zdjęcia umieszczone na stronie internetowej, maja charakter wyłącznie informacyjny. Zostały opracowane na postawie doświadczeń zawodowych, obserwacji klinicznych i wieloletniej praktyki lekarskiej dr n. med. M. Herbicha. Przedstawiane na stronie informacje i zalecenia nie są jednakowo skuteczne dla wszystkich. Każdy użytkownik powinien każdorazowo dobierać model i rozmiar pessara w konsultacji z lekarzem. Pierwsze założenie pessara, który jest wyrobem medycznym wielokrotnego użytku stosowanym tylko przez jedną pacjentkę, powinno zostać dokonane przez lekarza specjalistę.

Użytkownik każdorazowo przed użyciem wyrobu medycznego powinien zapoznać się wnikliwie z instrukcją użytkowania tego wyrobu. Dodatkowo, w przypadku potrzeby uzyskania dodatkowych informacji bądź w przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie stosowania wyrobu użytkownik powinien każdorazowo skonsultować się z lekarzem. Korzystanie z pessara może wiązać się z ryzykiem zdarzeń niepożądanych lub skutków ubocznych. W razie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Osoby niepełnoletnie lub niepełnosprawne powinny korzystać z zasobów strony internetowej pod kontrolą opiekunów.

Administrator dokłada wszelkich starań, by użytkownikom strony internetowej umożliwić jak najszerszy dostęp do informacji. Dlatego na Stronie internetowej mogą być publikowane linki do stron zewnętrznych, które zawierają przydatne informacje. Większość udostępnianych stron internetowych posiada własne regulaminy korzystania z zawartych w nich treści, dlatego każdorazowo zalecamy zapoznanie się z tymi dokumentami.

Administrator stronny www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności szkody powstałe z tytułu niezgodnego z powyższymi zaleceniami korzystania ze strony.

Pessar to wyrób medyczny - należy stosować go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu