Połóg po cesarce - jak wygląda? Ile trwa połóg po cesarce?

Połóg po cesarce - jak wygląda? Ile trwa połóg po cesarce?

Gdy nie jest możliwe lub bezpieczne, aby kobieta rodziła przez pochwę, wykonuje się zabieg cesarskiego cięcia. Potocznie nazywa się go cesarką. Dowiedz się, ile trwa połóg po CC, co oznaczają skąpe odchody po cesarce i jak wygląda rekonwalescencja po CC. Przygotuj się na to, co być może Cię czeka, a jeśli już jesteś po porodzie, dowiedz się, czego możesz się spodziewać w połogu.

W artykule wyjaśnimy między innymi: 

 • ile trwa i jak przebiega połóg po CC;
 • kiedy może dojść do zakażenia połogowego po cesarce i jak temu zapobiec;
 • oraz na co uważać po cesarskim cięciu, aby rekonwalescencja przebiegała bez powikłań

Połóg po cesarce - czym jest?

Co to jest połóg? Połóg to czas po porodzie, gdy ciało kobiety wraca do stanu (prawie) sprzed ciąży i porodu. To okres regeneracji organizmu kobiety po wykonanym cięciu cesarskim, trwający zwykle kilka tygodni. W tym czasie mogą występować specyficzne dla tego okresu objawy, takie jak krwawienia czy bóle w miejscu blizny, a właściwa pielęgnacja i ostrożność są kluczowe dla zdrowego procesu gojenia się.

Połóg po cesarskim cięciu - jak wygląda?

Połóg po cesarce to szczególny czas w życiu kobiety, kiedy musi ona pogodzić regenerację własnego ciała z opieką nad dzieckiem. Warto w tym celu możliwie jak najbardziej korzystać z pomocy bliskich.

Krwawienia po cesarce

Każda kobieta po porodzie, niezależnie od tego czy był przezpochwowy, czy przez cesarskie cięcie, ma krwawienia. Po ciąży Twoje ciało pozbywa się w ten sposób resztek śluzu, krwi i tkanki. Tę substancję nazywa się lochią. Nawet jeśli miałaś cesarkę, będziesz krwawić przez pochwę. Dlaczego? To normalne krwawienie po CC z miejsca, gdzie łożysko było przymocowane do macicy.

Aby poradzić sobie z krwawieniem po cesarce, będziesz potrzebowała dużego zapasu specjalnych wkładek, zarówno w szpitalu, jak i w domu. Przez pierwsze 6 tygodni po porodzie nie korzystaj z tamponów, ponieważ zwiększają one ryzyko infekcji.

Brak krwawienia po cesarce

Jeśli występuje u Ciebie zupełny brak krwawienia po cesarce, może to stanowić źródło niepokoju, szczególnie jeśli doświadczasz bólu i gorączki. Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. O skąpych odchodach po cesarce przeczytasz już za chwilę.

Odchody połogowe po CC

Odchody poporodowe po CC mogą być tak intensywne w pierwszym tygodniu, jak obfita miesiączka. Będą się zwiększać po wysiłku fizycznym, kiedy wstaniesz rano i po karmieniu piersią. Na wkładkach będziesz mogła zauważyć małe skrzepy.

Jeśli jednak krwawienie po cesarce jest bardzo obfite i potrzebujesz więcej niż jednej wkładki na godzinę lub widzisz dużo skrzepów, natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem lub oddziałem położniczym.

Po pierwszym tygodniu odchody po CC powinny stopniowo stać się coraz bardziej skąpe i zmienić kolor z czerwonego na ciemnoczerwony, potem brązowy, a na końcu żółtawo-biały. Wystarczą Ci wtedy zwykłe wkładki. Krwawienie po CC może trwać do 6 tygodni.

Skąpe odchody po cesarce

Krwawienie po cesarce nie jest zwykle tak obfite jak te po porodzie przezpochwowym. Może być ono wręcz skąpe i pojawiać się tylko po wysiłku fizycznym. Co więcej, z czasem będzie się ono jeszcze zmniejszać.

Ile trwa połóg po cesarce?

Połóg po cesarce zwykle trwa do sześciu tygodni. Zwykle zajmuje dłużej niż przy tradycyjnym porodzie. Każdy połóg po CC wygląda trochę inaczej, nawet u tej samej kobiety. Nacięcie - zwykle w dolnej części podbrzusza - będzie się goiło przez kilka tygodni.  

Ile dni po cesarce w szpitalu?

Pobyt w szpitalu po cesarskim cięciu zwykle jest dłuższy od tego po porodzie przezpochwowym i trwa od 3 do 5 dni. Oczywiście ostateczna liczba dni zależy od stanu zdrowia - Twojego i dziecka.

Ile trwa krwawienie po CC?

Odchody po CC występują do 6 tygodni. Nie martw się jednak - po pierwszym, obfitym tygodniu, z każdym następnym będzie ono coraz bardziej skąpe.

Ile czasu obkurcza się macica po cesarskim cięciu?

Bez względu na to czy rodziłaś przez pochwę, czy przez cesarskie cięcie, macica obkurcza się tak samo długo. Powrót macicy do rozmiarów sprzed ciąży trwa około 6 tygodni, czyli tyle ile trwa połóg. Mówimy tu o zmniejszeniu wagi z 1,5 kilograma (1500 gramów) do 50 gramów. 

O obkurczaniu się macicy świadczy nieprzyjemny ból w dolnej części brzucha. Jak można mu zaradzić? Pomagają ciepłe okłady, termofor lub leki przeciwbólowe bez recepty, takie jak ibuprofen. 

Kiedy pierwszy okres po CC?

Ani poród przez cesarskie cięcie, ani przez pochwę nie wpływają na szybkość powrotu miesiączki. Czynnikiem takim jest fakt karmienia lub niekarmienia piersią. I tak:

 • kobiety, które nie karmią dziecka piersią, zaczynają miesiączkować 6-8 tygodni po porodzie;
 • powrót miesiączki u kobiet karmiących piersią jest mniej przewidywalny. Może nastąpić po kilku miesiącach.

Pamiętaj, że powrót krwawienia po CC nie oznacza regularnych cykli. Możesz też we krwi miesiączkowej zauważyć niewielkie skrzepy. Po CC miesiączki częściej są bolesne. Z kolei obfitość zależy od kobiety — jedna będzie miała obfite, a druga skąpe miesiączki. 

Plamienie 3 miesiące po cesarce — czy jest to prawidłowe?

Kilka dni po cesarskim cięciu zupełnie typowe jest obfitsze krwawienie. Może zawierać skrzepy wielkości śliwki. Możesz też dostrzec zmiany koloru krwi: od jasnoczerwonej, która z czasem przechodzi w brązową, beżową i w końcu białą. 

Czy prawidłowe jest plamienie 3 miesiące po cesarce?

Według The American College of Obstetricians and Gynecologists plamienie 12 tygodni po porodzie może oznaczać krwotok poporodowy. Z czego wynika? Wiąże się z nieprawidłowym gojeniem rany po nacięciu macicy. Drugi powód to części łożyska, które pozostały po porodzie. Trzeci to wkładka wewnątrzmaciczna lub rozpoczęcie doustnej antykoncepcji. 

Zakażenie połogowe po cesarce

Przed cięciem cesarskim otrzymasz antybiotyk, dzięki któremu zmniejszy się ryzyko zakażenia połogowego po cesarce. Jak bardzo? O 62% spada częstość zapalenia endometrium, o 60% zakażenia rany, o 55% gorączki.
Ryzyko zakażenia połogowego po cesarce możesz też zmniejszyć sama dzięki tym 5 poradom:

 • każdego dnia delikatnie przemywaj i osuszaj ranę;
 • wybieraj przewiewne ubrania i bawełnianą bieliznę;
 • używaj podpasek i unikaj tamponów. Używanie tamponów zwiększa ryzyko przeniesienia się infekcji do pochwy;
 • w razie pojawienia się bólu, możesz bez obaw sięgnąć po paracetamol lub ibuprofen;
 • bądź uważna na objawy zakażenia. 

Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli:

 • rana jest zaczerwieniona, obrzęknięta lub gorąca;
 • pojawiła się wydzielina;
 • gorączkujesz;
 • ból zwiększa się, zamiast maleć;
 • obficie krwawisz.

Rekonwalescencja po CC - na co uważać po cesarskim cięciu?

Rekonwalescencja po CC wymaga szczególnej uwagi i ostrożności, gdyż jest to zabieg chirurgiczny, który może prowadzić do komplikacji takich jak infekcje, krwawienia czy problemy z gojeniem się rany. Ważne jest, aby regularnie kontrolować stan blizny, unikać nadmiernej aktywności fizycznej oraz podnoszenia ciężarów przez kilka tygodni po operacji. Ponadto, należy uważnie słuchać zaleceń lekarza i zgłaszać wszelkie niepokojące symptomy, takie jak wysoka gorączka czy intensywny ból, które mogą świadczyć o powikłaniach.

Seks po cesarce - kiedy można współżyć po cesarskim cięciu?

W trakcie połogu, to znaczy przez pierwszych 6 tygodni po porodzie, nie można uprawiać seksu. Dlaczego? Ze względu na to, że seks zwiększa ryzyko zakażenia, nieraz groźnego dla życia. Daj swojemu organizmowi czas na regenerację. Kiedy w takim razie można współżyć po CC? Dopiero po upływie 6 tygodni od porodu wracaj do aktywności sprzed ciąży, w tym do seksu. 

Polecamy także artykuł: Jak wrócić do formy po porodzie?

Jak spać po cesarce?

Dobry sen w trakcie połogu to sprawa niezwykle ważna. Z jednej strony tylko dobrze wypoczęta będziesz mogła zachowywać czujność i odpowiednio opiekować się dzieckiem. Po drugie dobry sen da Twojemu organizmowi energię na rekonwalescencję po CC. 
Na drodze ku ciągłemu, dającemu wypoczynek snowi stoi dziecko, które budzi się co 30 minut, najwyżej 2 godziny. Twoje ciało również nie pomaga. Nacięcie brzucha sprawia, że trudno znaleźć komfortową i bezpieczną dla szwów pozycję. Jak spać po cesarce? Do wygodnych i bezpiecznych pozycji do spania należą:

 • pozycja na plecach, która wywiera najmniejszy nacisk na miejsce nacięcia;
 • pozycja na boku z użyciem poduszek jest bezpieczna, a Twoje drogi oddechowe nie zapadają się, co byłoby niekorzystne dla natlenienia organizmu. Wybieraj lewy bok dla lepszego krążenia krwi i trawienia;
 • pozycja w fotelu, również z użyciem poduszek dla większego komfortu. W pierwszych dniach po cesarce jest niezwykle praktyczna.

Jak spać po cesarce? Oto przydatne rady dla mamy na spokojny sen:

 • zwłaszcza w pierwszych tygodniach po porodzie jak najwięcej odpoczywaj. Tylko jak to zrobić przy niemowlęciu? Po pierwsze śpij wtedy, gdy śpi Twoje dziecko. Po drugie w opiekę angażuj: męża lub partnera, dalszą rodzinę, a nawet przyjaciół. Połóg to nie tylko obowiązki, ale też przywileje;
 • w razie potrzeby stosuj leki przeciwbólowe. Nie wahaj się, żeby swojemu lekarzowi wspomnieć, że ból wybudza Cię w nocy. Są na to leki bez recepty, jak i leki na receptę, które można stosować przy karmieniu piersią (o ile karmisz);
 • zainwestuj w specjalne poduszki poporodowe. Mają one na celu zmniejszenie nacisku na miejsce nacięcia. Tym samym uwalniają od bólu i dyskomfortu;
 • unikaj ekranów smartfonów czy tabletów przed pójściem spać. Emitują one niebieskie światło, które zmniejsza produkcję melatoniny. Stąd niedaleka droga do bezsenności;
 • zadbaj o wygodny materac, zasuń zasłony, przykręć grzejnik. Te proste wskazówki mogą zdziałać cuda;
 • po 16:00 unikaj kofeiny, zarówno kawy, napojów z kofeiną, jak i mocnej herbaty;
 • nie sięgaj po obfity posiłek na 2 godziny przed porą położenia się spać.

Ile po cesarce nie można dźwigać?

Cesarskie cięcie jest dużą operacją, dlatego okres połogu wymaga ostrożności. Nie dźwigaj niczego o wadze wyższej niż Twoje dziecko przez pierwsze tygodnie po porodzie. Nie forsuj się przy obowiązkach domowych, a po większe zakupy wysyłaj bliskich. Warto, żebyś wszystkie potrzebne rzeczy miała w zasięgu ręki. 

W co się ubrać po cesarce? 

Zastanawiasz się, w co się ubrać po cesarce? W doborze garderoby warto przede wszystkim postawić na wygodę, ponieważ ucisk w obrębie blizny pooperacyjnej jest niewskazany. Postaw też na tkaniny łatwo przepuszczające powietrze, które przyspieszą rekonwalescencję po CC. 

Majtki:

 • zakładaj tylko, gdy chodzisz. Kiedy leżysz, stosuj tylko podkład poporodowy;
 • do chodzenia dobrze nadają się majtki siatkowe, a po zmniejszeniu się ilości odchodów połogowych materiałowe;
 • powinny być wykonane z bawełny, wysokie (ponad bliznę), bezszwowe, najlepiej bez koronek;
 • na razie zapomnij o bieliźnie wyszczuplającej lub modelującej.

Ubrania wierzchnie:

 • sukienki ze względu na przewiewność są dobrym wyborem;
 • dobre spodnie dla kobiet w połogu to dres lub odzież ciążowa. Istotne, żeby nie uciskały na bliznę. 

Podsumowanie

Połóg po cesarce to szczególny czas, nie tylko dlatego, że właśnie zostałaś mamą. Twoje ciało regeneruje się po porodzie i potrzebuje w tym celu Twojej pomocy - a Ty wsparcia bliskich. Chociaż lista zakazów i nakazów jest długa, wszystko to ma na celu, abyś gładko przeszła przez ten “czwarty trymestr” i sprawnie wróciła do pełnej aktywności. A na pewno Ci się przyda, skoro Twoje dziecko właśnie przyszło na świat.

Zobacz także:
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla po porodzie?
Depresja poporodowa - co to jest i jak sobie z nią radzić?


Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji treści.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu