Depresja poporodowa - czym tak naprawdę jest i jak sobie z nią radzić?

Depresja poporodowa - czym tak naprawdę jest i jak sobie z nią radzić?

Na depresję poporodową może zachorować każda młoda mama. Szacuje się, że z jej powodu cierpi nawet 10% kobiet, które urodziły dziecko. Jeżeli więc zauważysz u siebie objawy depresji poporodowej nie obwiniaj się, że jesteś złą mamą, tylko podobnie, jak w wypadku każdej innej choroby szukaj pomocy. Dobrze leczona depresja poporodowa jest w pełni uleczalna.

Depresja poporodowa – objawy

W pierwszym tygodniu po porodzie kobiety często bywają przygnębione, rozdrażnione i skore do płaczu. Jest to tak zwany „baby blues”, który zauważa u siebie nawet 70-80% młodych mam. „Baby blues” powinien jednak szybko minąć. Jeśli wspomniane objawy utrzymują się dłużej niż przez 2 tygodnie po porodzie lub zaczynają się później, możesz mieć depresję poporodową. Warto bowiem wiedzieć, że depresja poporodowa nie zawsze występuje od razu po porodzie. Może się rozpocząć w dowolnym momencie w pierwszym roku życia dziecka.

Objawy depresji poporodowej mogą obejmować między innymi:

 • uporczywe uczucie smutku i przygnębienia,
 • brak radości życia i utratę zainteresowania światem,
 • brak energii i ciągłe uczucie zmęczenia,
 • kłopoty ze snem w nocy i senność w ciągu dnia,
 • trudności z nawiązaniem więzi z dzieckiem,
 • wycofanie się z kontaktów z ludźmi,
 • problemy z koncentracją i podejmowaniem decyzji,
 • czarnowidztwo, myśli o zrobieniu dziecku krzywdy.

Pomoc w depresji poporodowej

Warto wiedzieć, że objawy depresji poporodowej mogą trwać kilka miesięcy i być bardzo nasilone. Mogą więc wywrzeć znaczący wpływ na Ciebie, dziecko i Twoją rodzinę. Dlatego jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy depresji, koniecznie szukaj pomocy.

Na początek uświadom sobie, że depresja dotyka dziesiątek kobiet. I że objawy, których doświadczasz nie znaczą wcale, że robisz coś źle, tylko że jesteś chora i po otrzymaniu odpowiedniego leczenia – wyzdrowiejesz. Dlatego nie wstydź się rozmawiać o swoich uczuciach z bliskimi osobami. Jak najszybciej powiedz o swoich problemach mężowi, siostrze czy przyjaciółce.  Kiedy dowiedzą się, że potrzebujesz pomocy, będą mieli szansę Cię wesprzeć – pomóc w opiece nad dzieckiem, umówić na wizytę u lekarza rodzinnego, psychologa lub psychiatry.

Wiele kobiet może nie zdawać sobie sprawy, że cierpi na depresję poporodową. Dlatego jeżeli przypuszczasz, że bliska Ci osoba – żona, partnerka, córka – może mieć depresję, jak najszybciej zwróć się po profesjonalną pomoc. Pamiętaj jednak, że pomoc w depresji poporodowej to nie tylko specjalistyczna opieka lekarska, ale także praktyczne wsparcie młodej mamy.

Depresja poporodowa – przyczyny

Przyczyny depresji poporodowej nie są całkiem jasne. Jest jednak kilka czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na depresję poporodową. Należą do nich:

 • wcześniejsze epizody depresji lub problemów psychicznych,
 • brak wsparcia rodziny lub przyjaciół,
 • trudna relacja z partnerem,
 • stresujące wydarzenia w ostatnim czasie, np. utrata bliskiej osoby,
 • trauma psychiczna, np. przemoc fizyczna ze strony partnera,
 • baby blues.

Pamiętaj jednak, że nawet jeżeli nie jesteś w grupie ryzyka, urodzenie dziecka jest wydarzeniem, które wywraca życie do góry nogami i które czasami może wywołać depresję. Dla wielu osób to trudny emocjonalnie czas, bo opieka nad niemowlęciem może być stresująca i wyczerpująca.

Depresja poporodowa – leczenie

Jeśli chorujesz na depresję poporodową, potrzebujesz praktycznego i emocjonalnego wsparcia bliskich osób – rodziny i przyjaciół. Chodzi o to, żebyś zyskała trochę czasu dla siebie – na odpoczynek oraz sen. Ważne, żebyś miała też czas na regularne ćwiczenia i zdrowo się odżywiała. Często jednak to nie wystarczy, żeby wyzdrowieć i trzeba zwrócić się po pomoc do specjalisty.

Sposób leczenia depresji poporodowej powinien zależeć od Twojej sytuacji osobistej, tego, jak bardzo dotkliwe są objawy i jak reagujesz na leczenie.

Skuteczne leczenie depresji poporodowej obejmuje różne terapie psychologiczne, między innymi terapię poznawczo-behawioralną (CBT). W cięższych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie także leków przeciwdepresyjnych. Jeżeli karmisz piersią poproś o przepisanie leku, który można bezpiecznie zażywać podczas karmienia piersią.

Depresja poporodowa u mężczyzn

Choć o depresji poporodowej najczęściej wspomina się w kontekście matek warto wiedzieć, że ta choroba dotyka także ojców dzieci lub partnerów. Niestety, często pozostaje u nich niezdiagnozowana.

Przyczyny depresji poporodowej u mężczyzn nie różnią się od tych, które zwiększają ryzyko depresji u kobiet. Pojawienie się dziecka wiele zmienia także w życiu ojców. Brak snu, troski finansowe, poczucie winy, że nie wspierają partnerki – to wszystko może się przyczynić do pojawienia się depresji. Sprzyjają jej także zmiany hormonalne, które po pojawieniu się dziecka występują także u mężczyzn oraz występowanie depresji poporodowej u partnerki.

Depresja poporodowa u mężczyzn objawia się nieco inaczej niż u kobiet – wycofanie się z życia rodzinnego, pracy i sytuacji społecznych, strach, bezradność i niepewność, co do przyszłości mogą być jej głównymi objawami. Podobnie jednak jak w wypadku kobiet depresję poporodową u mężczyzn trzeba leczyć.

Depresja poporodowa a cesarka

Dostępne badania [ii] sugerują, że istnieje związek między cesarskim cięciem, szczególnie takim, które zostało wykonane z powodu zagrożenia życia dziecka lub matki, a występowaniem depresji poporodowej. W porównaniu z kobietami, które rodziły naturalnie, u kobiet poddanych pilnemu cięciu cesarskiemu ryzyko wystąpienia depresji poporodowej może być nawet sześciokrotnie wyższe w ciągu 3 miesięcy po porodzie, niż u pozostałych kobiet. Jeżeli więc miałaś nagłą cesarkę, szczególnie zwróć uwagę na objawy depresji poporodowej, a razie ich pojawienia się szybko szukaj dla siebie pomocy. Pamiętaj jednak, że choć cesarka i depresja poporodowa często idą w parze, nie musi się tak zdarzyć u Ciebie.

Profilaktyka depresji poporodowej

Chociaż nie da się całkowicie zapobiec depresji poporodowej, warto wiedzieć, że dobre przygotowanie się do roli rodzica pomoże zmniejszyć stres i niepewność, kiedy dziecko będzie już na świecie. Nie tylko więc kup wyprawkę, ale także weź udział w zajęciach w szkole rodzenia i szukaj innych źródeł informacji, dzięki którym łatwiej będzie Ci zrozumieć zmiany, jakich razem z partnerem doświadczycie. Pracuj nad zbudowaniem z partnerem silnej, zdrowej relacji i rozmawiajcie o tym, jak wyobrażacie sobie rolę drugiego rodzica po urodzeniu dziecka. Prowadzenie zdrowego stylu życia i posiadanie bliskiej osoby z którą zawsze możesz porozmawiać i do której możesz zwrócić się w trudnych chwilach także pomoże Ci zachować zdrowie psychiczne.

[i] https://www.cdc.gov/reproductivehealth/depression/index.htm
[ii] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1635490/

Czytaj dalej:

Poporodowy zespół bólowy miednicy mniejszej

Jak zadbać o siebie po porodzie?

Jak leczyć poporodowe nietrzymanie moczu?

Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji treści.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji w dziale Polityka prywatności.

Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu