Obniżenie i wypadanie pęcherza moczowego: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Obniżenie i wypadanie pęcherza moczowego: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Masz objawy wypadania pęcherza moczowego? Zgłoś się do lekarza. Obniżanie się narządów nie wyleczy się samo, a w wielu wypadkach, z czasem, sytuacja może się pogorszyć. Warto więc wdrożyć leczenie, które wyeliminuje uciążliwe objawy. W poniższym artykule poruszymy następujące aspekty: 

 • jakie są przyczyny obniżania i wypadania pęcherza moczowego;
 • po czym rozpoznać wypadnięcie pęcherza moczowego;
 • jakie są dostępne metody leczenia wypadania pęcherza moczowego.

Pęcherz moczowy jest u kobiet podtrzymywany przez przednią ścianę pochwy. Jeżeli ulegnie ona osłabieniu pęcherz moczowy może obniżyć się lub wypaść, obniżając się do pochwy. Schorzenie to, nazywane też cystocele, powoduje szereg dolegliwości, w tym wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Przyczyny obniżenia i wypadania pęcherza moczowego

Z obniżaniem się lub wypadaniem pęcherza moczowego łączy się następujące czynniki.

 • Skomplikowane porody drogami natury to częste przyczyny obniżenia lub wypadania pęcherza moczowego. W czasie porodu dochodzi czasem do uszkodzenia tkanek pochwy i mięśni, które podtrzymują pęcherz moczowy.
 • Ciąża: Rosnący płód wywiera nacisk na dno miednicy, co osłabia i rozciąga ściany pochwy oraz mięśnie dna miednicy, a w konsekwencji może powodować wypadanie pęcherza moczowego w ciąży lub po jej zakończeniu.
 • Menopauza: Po menopauzie zmniejsza się produkcja estrogenu – hormonu, który pomaga utrzymywać siłę i zdrowie mięśni pochwy.
 • Wysiłek: Podnoszenie ciężkich przedmiotów, przewlekły lub ostry kaszel oraz częste zaparcia mogą uszkodzić mięśnie dna miednicy mniejszej.

Objawy obniżenia i wypadania pęcherza moczowego

Pierwszym objawem, który zwykle zauważają kobiety z obniżającym się pęcherzem moczowym, jest obecność obniżonej przedniej ściany pochwy, co wiele kobiet opisuje, jako wrażenie pełności lub uczucie posiadania w pochwie nadmuchanego balonika.

Inne objawy obniżającego się lub wypadającego pęcherza to:

 • dyskomfort lub ból w miednicy mniejszej,
 • trudności w oddawaniu moczu,
 • uczucie, że po oddaniu moczu pęcherz nie jest do końca opróżniony,
 • wyciek moczu podczas kichania, kaszlu lub wysiłku fizycznego,
 • nawracające infekcje dróg moczowych,
 • bolesność w czasie współżycia,
 • krwawienie, w wyniku podrażnienia ściany pochwy. 

Jak leczyć obniżenie lub wypadanie pęcherza moczowego

Każda kobieta, która zauważa u siebie objawy wypadania pęcherza, powinna zgłosić się do lekarza. Po pierwsze dlatego, że wypadanie pęcherza moczowego często wiąże się z wypadaniem innych narządów w obrębie miednicy mniejszej. Po drugie, obniżanie się narządów nie tylko nie leczy się samo, ale często z czasem ulega pogorszeniu. Dlatego warto wdrożyć leczenie, które wyeliminuje uciążliwe objawy i zapobiegnie powikłaniom spowodowanym osłabieniem tkanki i mięśni pochwy.

Istnieje kilka metod leczenia wypadającego pęcherza moczowego.

Łagodne wypadanie pęcherza moczowego, które nie powoduje bólu ani dyskomfortu, zwykle nie wymaga leczenia. Lekarz może zalecić unikania podnoszenia ciężarów i ćwiczenia mięśni dna miednicy mniejszej.

W poważniejszych przypadkach lekarz bierze pod uwagę różne czynniki, takie jak wiek kobiety, ogólny stan zdrowia, preferencje dotyczące leczenia oraz stopień zaawansowania wypadania pęcherza, aby określić, które leczenie jest właściwe – operacyjne czy nieoperacyjne.

Nieoperacyjne leczenie obniżenia i wypadania pęcherza moczowego

Tak długo, jak obniżenie lub wypadanie pęcherza moczowego nie powoduje uciążliwych dolegliwości, nie stosuje się leczenia. Przy nasileniu się ww. dolegliwości zaleca się ćwiczenia mięśni dna miednicy mniejszej oraz pessaroterapię.

Ćwiczenia mięśni Kegla pomagają wzmocnić mięśnie dna miednicy mniejszej. Silniejsze mięśnie mogą lepiej podtrzymywać  pęcherz i inne narządy miednicy mniejszej.

Pessaroterapia polega na założeniu do pochwy pessara – silikonowego wyrobu medycznego – w celu podtrzymania pęcherza moczowego. Pessary zapewniają narządom wsparcie, dzięki któremu objawy cystocele ustępują. Zobacz, jak działa pessar przy wypadaniu pęcherza moczowego.

Jeżeli leczenie nieinwazyjne nie przynosi efektów, zaleca się konsultację lekarską, w celu ustalenia dalszego postępowania.

Pessar czy operacja?

Pessar czy operacja przy obniżaniu lub wypadaniu pechęrza moczowego? Wiele kobiet cierpiących na wypadanie pęcherza moczowego stosuje długotrwale leczenie nieoperacyjne – takie jak pessaroterapia. Jeżeli to eliminuje ich dolegliwości, zabieg chirurgiczny nie jest konieczny.

Pessar stosuje się także:

 • jako tymczasową alternatywę dla operacji,
 • u kobiet, u których operacja byłaby ryzykowna,
 • jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz jeszcze potomstwo – lekarz prawdopodobnie zaleci Ci odroczenie operacji do czasu, aż urodzisz ostatnie dziecko, a w międzyczasie zaleci stosowanie pessara.

Jeżeli, pessaroterapia nie daje zadawalającego efektu, można wziąć pod uwagę  operację: wykonanie przedniej plastyki pochwy (nie powinno się usuwać nadmiaru pochwy) oraz obowiązkowo do podparcia plastykę tylnej ściany pochwy z mięśniami dźwigaczami odbytu. Dobrze wykonana  operacja korygująca cystocele bez wykonania tylnej plastyki może nie dać zadawalającego efektu, bo sama ściana pochwy ulegnie ponownemu rozciągnięciu.

Przeczytaj także nasz artykuł o innych niepokojących objawach ginekologicznych.

[i] https://www.mayoclinic.org/

 

Czytaj dalej:

Obniżenie i wypadanie szczytu pochwy: przyczyny, objawy i sposób leczenia

Codzienne życie z pessarem położniczym

Higiena, łagodzenie bólu, ćwiczenia po porodzie

Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Komentarze 1

Ewa

Panie doktorze jestem po plastyce przedniej I tylnej ściany pochwy. Po zabiegu nie mogę samodzielnie oddać moczu, tylko za pomocą cewnika. Co dalej czy potrzebny zabieg następny. Jestem załamana. Jak dalej żyć. Błagam o poradę. Pozdrawiam

---

Dzień dobry Pani Ewo,
proszę się nie przejmować, taka komplikacja może czasami wystąpić po tego rodzaju operacjach. Proszę się zgłosić na odział urologiczny do szpitala gdzie może trzeba będzie wykonać cystoskopie w celu stwierdzenia miejsca zwężenia cewki moczowej, która uniemożliwia oddawanie moczu.

Pozdrawiam serdecznie
Dr Herbich

Komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji treści.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji w dziale Polityka prywatności.

Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu