Dr n. med. M. Herbich
Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.
Masz objawy wypadania pęcherza moczowego? Zgłoś się do lekarza. Obniżanie się narządów nie wyleczy się samo, a w wielu wypadkach, z czasem, sytuacja może się pogorszyć. Warto więc wdrożyć leczenie, które wyeliminuje uciążliwe objawy.
Pęcherz moczowy jest u kobiet podtrzymywany przez przednią ścianę pochwy. Jeżeli ulegnie ona osłabieniu pęcherz moczowy może obniżyć się lub wypaść, obniżając się do pochwy. Schorzenie to, nazywane też cystocele, powoduje szereg dolegliwości, w tym wysiłkowe nietrzymanie moczu.
Z obniżaniem się lub wypadaniem pęcherza moczowego łączy się następujące czynniki.
Pierwszym objawem, który zwykle zauważają kobiety z obniżającym się pęcherzem moczowym, jest obecność obniżonej przedniej ściany pochwy, co wiele kobiet opisuje, jako wrażenie pełności lub uczucie posiadania w pochwie nadmuchanego balonika.
Inne objawy obniżającego się lub wypadającego pęcherza to:
Każda kobieta, która zauważa u siebie objawy wypadania pęcherza, powinna zgłosić się do lekarza. Po pierwsze dlatego, że wypadanie pęcherza moczowego często wiąże się z wypadaniem innych narządów w obrębie miednicy mniejszej. Po drugie, obniżanie się narządów nie tylko nie leczy się samo, ale często z czasem ulega pogorszeniu. Dlatego warto wdrożyć leczenie, które wyeliminuje uciążliwe objawy i zapobiegnie powikłaniom spowodowanym osłabieniem tkanki i mięśni pochwy.
Istnieje kilka metod leczenia wypadającego pęcherza moczowego.
Łagodne wypadanie pęcherza moczowego, które nie powoduje bólu ani dyskomfortu, zwykle nie wymaga leczenia. Lekarz może zalecić, aby kobieta unikała podnoszenia ciężarów i ćwiczyła mięśnie dna miednicy mniejszej.
W poważniejszych przypadkach lekarz bierze pod uwagę różne czynniki, takie jak wiek kobiety, ogólny stan zdrowia, preferencje dotyczące leczenia oraz stopień zaawansowania wypadania pęcherza, aby określić, które leczenie jest właściwe – operacyjne czy nieoperacyjne.
Tak długo, jak obniżenie lub wypadanie pęcherza moczowego nie powoduje uciążliwych dolegliwości, nie stosuje się leczenia. Przy nasileniu się ww. dolegliwości zaleca się ćwiczenia mięśni dna miednicy mniejszej oraz pessaroterapię.
Ćwiczenia mięśni Kegla pomagają wzmocnić mięśnie dna miednicy mniejszej. Silniejsze mięśnie mogą lepiej podtrzymywać pęcherz i inne narządy miednicy mniejszej.
Pessaroterapia polega na założeniu do pochwy pessara – silikonowego wyrobu medycznego – w celu podtrzymania pęcherza moczowego. Pessar zapewnia narządom wsparcie, dzięki któremu objawy cystocele ustępują. Zobacz, jak działa pessar przy wypadaniu pęcherza moczowego.
Jeżeli leczenie nieinwazyjne nie przynosi efektów, zaleca się konsultację lekarską, w celu ustalenia dalszego postępowania.
Wiele kobiet cierpiących na wypadanie pęcherza moczowego stosuje długotrwale leczenie nieoperacyjne – takie jak pessaroterapia. Jeżeli to eliminuje ich dolegliwości, zabieg chirurgiczny nie jest konieczny.
Pessar stosuje się także:
Jeżeli, pessaroterapia nie daje zadawalającego efektu, można wziąć pod uwagę operację: wykonanie przedniej plastyki pochwy (nie powinno się usuwać nadmiaru pochwy) oraz obowiązkowo do podparcia plastykę tylnej ściany pochwy z mięśniami dźwigaczami odbytu. Dobrze wykonana operacja korygująca cystocele bez wykonania tylnej plastyki może nie dać zadawalającego efektu, bo sama ściana pochwy ulegnie ponownemu rozciągnięciu.
Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.
Dr Herbich sp. z o.o.
65-240 Zielona Góra
ul. Akademicka 17
Infolinia czynna pon. - pt. w godz. od 8:00 do 16:00