Waginoplastyka — czy plastyka pochwy jest skuteczna?

Waginoplastyka — czy plastyka pochwy jest skuteczna?

Waginoplastyka to najpopularniejszy rodzaj operacji, oferowany przez ginekologię plastyczną. Najczęściej wybierany jest przez kobiety, u których mięśnie pochwy rozciągnęły się lub pękły. W związku z tym przedsionek oraz wejście do pochwy stało się większe, a krocze obniżyło się. Z artykułu dowiesz się, na czym polega waginoplastyka. Poznasz często wykonywane wraz z plastyką pochwy labioplastykę i korekcję krocza. Jakie efekty daje waginoplastyka? Z czym się wiąże? Zapraszamy do przeczytania bloga.

Na czym polega plastyka pochwy?

Wykonują ją chirurdzy związani z ginekologią estetyczną. To rodzaj operacji, która ma na celu zwęzić pochwę, zwiększyć jej jędrność i napięcie mięśni. Rzadko kiedy wykonuje się ją samodzielnie. Często wraz z plastyką pochwy chirurg przeprowadza korekcję krocza i labioplastykę. Te trzy operacje wykonywane razem określa się mianem waginoperineointroitoplastyki. O korekcji krocza i labioplastyce przeczytasz pod koniec artykułu.

Rysunek przedstawia stan pochwy przed i po zabiegu waginoplastyki.

Rys.1 Plastyka pochwy — zdjęcia przed i po

Waginoplastyka — wskazania do operacji plastyki pochwy

Na waginoplastykę i korekcję krocza decydują się zwykle kobiety, które przeszły co najmniej jeden poród przezpochwowy. Wiąże się on z odczuwaniem luźności podczas seksu i w związku z tym spadkiem satysfakcji z życia intymnego. Po porodzie przez pochwę jej mięśnie rozciągają się. Dochodzi również do uszkodzenia mięśni dna miednicy (tak zwanych mięśni Kegla). To z kolei może prowadzić do obniżenia krocza i poszerzenia przedsionka oraz wejścia do pochwy. 

Inne wskazanie do waginoplastyki stanowią również zaburzenia statyki narządów płciowych. Sytuacja, w której pochwa jest obniżona lub wręcz wysuwa się przez srom, stanowi źródło dyskomfortu dla wielu kobiet. Wpływa negatywnie na życie seksualne, ale również i codzienne. Na plastykę pochwy decydują się także kobiety po leczeniu onkologicznym i hormonalnym. W ich wyniku może dojść do zmian w sferach intymnych, które wymagają korekty.

Kto decyduje się na plastykę pochwy?

 • Kobiety chcące naprawić uszkodzenia wywołane porodem lub poprawić funkcje seksualne;
 • kobiety z wysiłkowym nietrzymaniem moczu (uaktywniającym się w trakcie wysiłku fizycznego, kaszlu, śmiechu, kichania)
 • kobiety potrzebujące rekonstrukcji pochwy po radioterapii lub wycięciu pochwy w celu leczenia nowotworu lub innych schorzeń;
 • kobiety, które urodziły się z wadami wrodzonymi, które wpłynęły negatywnie na rozwój pochwy.

Plastyka pochwy po usunięciu macicy

Przeprowadza się ją w celu leczenia wypadania narządów np. pochwy, pęcherza moczowego, a nawet jelit. Plastykę pochwy wykonuje się w celu ściśnięcia i podniesienia osłabionych tkanek, co pozwala pęcherzowi i jelitom powrócić do ich anatomicznych pozycji. To zmniejsza lub likwiduje objawy obniżenia lub  wypadania narządów. Operację tę przeprowadza się przez pochwę z wykorzystaniem rozpuszczalnych szwów.

Przeciwwskazania do plastyki pochwy

Co warto rozważyć przed zdecydowaniem się na plastykę pochwy?
Aby zdecydować się na operację, Twój ogólny stan zdrowia powinien być dobry. Jeśli planujesz potomstwo, plastyka pochwy nie jest w tym momencie dobrym pomysłem. Dlaczego? Kolejna ciąża rozciągnie tkanki pochwy, co zniweluje efekty operacji. Powrót do pełnej sprawności po plastyce pochwy zajmie Ci 2-4 tygodnie.

Na czym polega plastyka pochwy?

Gdy jest wykonywana w celu poprawienia szkód po porodzie, operacja obejmuje:

 • usunięcie nadmiaru skóry,
 • użycie szwów, aby zabezpieczyć luźne tkanki w części lub na całej głębokości pochwy,
 • zmniejszenie wejścia do pochwy.

 Plastyka pochwy — skutki uboczne

Zacznijmy od przyjrzenia się skutkom ubocznym, które pojawiają się po operacji. To nie są komplikacje, stanowią naturalną część procesu leczenia po operacji. Poniższa lista to często występujące skutki uboczne po operacji plastyki pochwy. Jednakże możesz doświadczyć kilku, wszystkich lub żadnego, w zależności od indywidualnych czynników:

 • Opuchlizna — umiarkowane opuchnięcie naokoło operowanego obszaru. Możesz zastosować okłady z lodu lub leżeć z podniesionymi biodrami, aby zadziałała grawitacja. Większość zniknie w ciągu 6 tygodni, jednakże lekka opuchlizna może utrzymywać się nawet do 6 miesięcy.
 • Siniaki — stanowią naturalną konsekwencję zabiegu. Siniaki mogą również prowadzić do powstawania opuchlizny. Pomogą na nie okłady z lodu i leki przeciwzapalne (przed ich wzięciem skonsultuj się z chirurgiem, który Cię operował). Jednakże z czasem znikną niezależnie od ich leczenia lub jego braku.
 • Krwawienie — spodziewaj się krwawienia podczas zrastania się nacięć. Twój chirurg powie Ci, jakie krwawienie jest normalne, a kiedy powinnaś zadzwonić po lekarza.
 • Małe blizny — nacięcia są małe, więc po operacji pozostaną Ci drobne blizny, jednakże mogą być one wyraźne. Większość blizn związanych z plastyką pochwy znajduje się wewnątrz, dlatego są niewidoczne.
 • Ból (lekki do umiarkowanego) - niestety operacja wiąże się z bólem.

Wszystkie te skutki uboczne są normalne i powinny zniknąć w swoim czasie, jeśli będziesz przestrzegać zaleceń pooperacyjnych.

Niestety skutki uboczne to niejedyne konsekwencje operacji, z którymi musisz się liczyć. Poza tym mogą wystąpić  jeszcze komplikacje, które mogą wynikać ze słabej techniki chirurgicznej, nieprzestrzegania zaleceń pooperacyjnych lub po prostu niepowodzenia operacji. Jeśli doświadczysz któregokolwiek z nich, natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Do częstych komplikacji należą:

 • infekcja pęcherza moczowego, zatrzymanie moczu i/lub zmiana częstości oddawania moczu,
 • krwawienie z pochwy,
 • nieprzemijający ból pooperacyjny i trudność i/lub ból podczas stosunku,
 • infekcja wokół rany pooperacyjnej.

 Dyskomfort po plastyce pochwy

Podczas zabiegu nie będziesz czuła bólu dzięki znieczuleniu ogólnemu. W ciągu następnych dni i tygodni po zabiegu możesz jednak odczuwać ból w związku z opuchlizną, tkliwością i siniakami. W przypadku plastyki pochwy pacjentki najczęściej określają dyskomfort jako tępy ból.

Jakie ryzyko niesie za sobą waginoplastyka?

Z każdą operacją związane są pewne potencjalne zagrożenia. W
przypadku waginoplastyki może to być:

 • zła reakcja na znieczulenie,
 • krwawienie,
 • infekcje,
 • blizny,
 • komplikacje związane z gojeniem się ran,
 • potrzeba powtórnej operacji.

Dodatkowo, potencjalnymi skutkami ubocznymi opisywanymi przy samej
waginoplastyce mogą być:

 • zbyt duże zwężenie pochwy,
 • nietrzymanie moczu,
 • wypadanie pochwy,
 • suchość pochwy,
 • za płytka pochwa,
 • pochwa niefunkcjonująca tak, jak powinna.

Przedyskutuj ze swoim lekarzem prowadzącym, jakich efektów
oczekujesz od waginoplastyki i czy są one możliwe do osiągnięcia.
Zastosuj się do zaleceń specjalisty przed i po operacji, a zwiększysz
szansę na udany zabieg.

Co to jest labioplastyka?

Labioplastyka to rodzaj operacji plastycznej. Przeprowadza się ją w celu zmniejszenia rozmiaru warg sromowych mniejszych lub większych, czyli fałdów skóry, które otaczają kobiecą cewkę moczową i pochwę. Nadmiar skóry może się zwijać, prowadząc do dyskomfortu podczas ćwiczeń, aktywności fizycznej i seksu. Wystające wargi sromowe mniejsze mogą utrudniać higienę i prowadzić do częstych infekcji pęcherza moczowego.

Niektóre kobiety decydują się na labioplastykę wyłącznie ze względów kosmetycznych (aby skorygować asymetrię). Pamiętaj, nie istnieje wzorcowy wygląd warg sromowych mniejszych. Każde wyglądają inaczej.

Podczas labioplastyki, zależnie od jej powodu, chirurg plastyczny może:

 • usunąć nadmiar skóry z warg sromowych mniejszych, aby zmniejszyć ich rozmiar,
 • wstrzyknąć w wargi sromowe mniejsze wypełniacz lub tłuszcz, aby je powiększyć,
 • zrekonstruować wargi sromowe mniejsze z innych tkanek.

Rysunek przedstawia stan warg sromowych przed i po zabiegu labioplastyki

Labioplastyka zdjęcia przed i po

Ból podczas stosunku po labioplastyce i plastyce pochwy

Dyspareunia oznacza stały lub powracający ból genitaliów tuż przed, w trakcie lub po seksie. Kobiety mogą odczuwać ból na zewnątrz, w okolicy warg sromowych lub wejścia do pochwy. Po plastyce pochwy niektóre kobiety odczuwają ból w okolicach intymnych lub podbrzuszu. Zwiększa się on podczas niektórych pozycji. To nie częste powikłanie, zdarza się u około 4% kobiet po plastyce pochwy.

Ból podczas stosunku po plastyce pochwy ma negatywny wpływ na stan emocjonalny pacjentki i jej partnera. Poza bólem, pary mogą cierpieć z powodu pogorszenia jakości życia seksualnego lub doświadczyć trudniejszego okresu w związku.

Chirurgiczna korekta blizn wraz z fizykoterapią może w tym pomóc. 

Na czym polega korekta krocza?

To operacja, która pomaga skrócić odległość między pochwą a odbytem. Krocze stanowi podparcie dla narządów rodnych i mięśni dna miednicy. Korekta krocza zwiększa satysfakcję z seksu i zwęża wejście do pochwy po porodzie, zmianie masy ciała lub urazie. Korekta krocza wzmacnia je, ścieśnia pochwę i koryguje luźną, zabliźnioną lub uszkodzoną skórę wokół niej. Ten rodzaj operacji plastycznej przywraca poprawne funkcjonowanie, komfort i wygląd odcinka między pochwą a odbytem.

Z jakiego powodu kobiety decydują się na korektę krocza?

Niektóre ze wskazań to:

 • luźna, wystająca skóra wokół wejścia do pochwy,
 • nadmiar tkanki bliznowatej po nacięciu krocza lub rozdarciu podczas porodu przezpochwowego,
 • utrata czucia w czasie seksu,
 • niska samoocena,
 • niskie libido,
 • podrażnienie, dyskomfort lub ból w pochwie,
 • nietrzymanie moczu lub kału.

Podsumowanie — czy plastyka pochwy jest skuteczna?

Waginoplastykę, labioplastykę i korektę krocza przeprowadza się w celu przywrócenia stanu stref intymnych do tych sprzed porodu. Ma to na celu poprawę życia seksualnego i codziennego komfortu oraz poczucia własnej wartości. Nim zdecydujesz się na operację, zapytaj swojego lekarza, na czym dokładnie polega i z czym się wiąże jej przeprowadzenie.

 

Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji treści.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu