Jak wygląda USG piersi i kiedy warto je zrobić?

Jak wygląda USG piersi i kiedy warto je zrobić?

USG piersi korzysta z fal dźwiękowych, aby stworzyć obraz wnętrza tej części ciała. Ultrasonografia to bezpieczne, nieinwazyjne badanie, które można wykonać bez narażania się na promieniowanie.

Jak wygląda USG piersi? Na czym polega to badanie?

Lekarz poprosi Cię o rozebranie się od pasa w górę i położenie bokiem na leżance. Następnie poleci, abyś podniosła swoje ramię ponad głowę. Dzięki temu specjalista będzie miał lepszy dostęp do badanego obszaru. Następnie lekarz umieści na Twoich piersiach wodnisty żel. Pomoże on transmitować fale dźwiękowe.

Potem rozpocznie się właściwa część badania. Specjalista głowicę USG będzie przykładał w różnych częściach piersi, aby uzyskać pełen obraz narządu i postawić właściwą diagnozę. Po zakończeniu badania, lekarz da Ci ręcznik papierowy, abyś mogła wytrzeć żel do USG.

Czy USG piersi jest bolesne?

Zwykle nie występuje żaden dyskomfort wynikający z nacisku głowicy USG. Jednakże, jeśli piersi są obolałe, możesz odczuwać nacisk lub lekki dyskomfort.

Jakie są zalety USG piersi?

Większość ultrasonografii jest nieinwazyjna — nie wymaga stosowania igieł czy zastrzyków. Wyjątkiem jest oczywiście biopsja, ale w tym przypadku aparat do USG pozwala zminimalizować inwazyjność zabiegu.

USG piersi daje wyraźny obraz w czasie rzeczywistym i w razie potrzeby wspomaga wykonanie biopsji cienko lub grubo igłowej. Przy dużych, mastopatycznych piersiach dodatkowo zaleca się rozszerzenie badania poprzez wykonanie: mammografii lub Rezonansu Magnetycznego piersi.

USG pomaga wychwycić zmiany łagodne i ocenić piersi u kobiet z gęstą tkanką.

Zaleca się jednak jako rozszerzenie badania do USG piersi, wykonanie po 45  roku życia u kobiet dodatkowo Mammografii. W niektórych przypadkach i szybciej-jeśli występuje obciążenie genetyczne lub jeśli zmiana jest podejrzana, aby we wczesnym stadium rozwoju choroby wyeliminować zmiany nowotworowe piersi. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie Rezonansu Magnetycznego piersi, które jest najdokładniejszym badaniem przy wykrywaniu zmian w piersiach. Jest to badanie bardzo drogie i dlatego niemożliwe do wykonanie przez większość kobiet.  Mammografia to jedyne badanie przesiewowe raka piersi, refundowane przez NFZ po 45 roku życia, które zmniejsza liczbę zgonów dzięki wczesnemu wykryciu zmian. Jednakże samo badanie Mammograficzne nie daje 100% diagnostyki  i dlatego zawsze powinno się wykonywać badanie USG + Mammografia. 

Kiedy wykonać USG piersi

Profilaktycznie USG piersi należy wykonywać raz w roku, w celu wczesnego wykrycia raka piersi niedającego żadnych objawów, ale także należy je wykonać w przypadku wyczucia guzka lub innych niepokojących zmian w piersiach. Badanie to zaleca się również kobietom z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, np. z obciążeniem genetycznym. Wówczas wykonuje się badanie USG piersi co 6 miesięcy lub według zaleceń lekarza specjalisty. USG piersi jest także często wykonywane jako uzupełnienie Mammografii, szczególnie u młodszych kobiet z gęstą tkanką piersiową.

Jak często wykonywać USG piersi

Kobiety bez objawów i czynników ryzyka powinny wykonywać USG piersi raz w roku po 30. roku życia. Pacjentki z grupy podwyższonego ryzyka mogą potrzebować częstszych badań, nawet co 6 miesięcy, zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, USG piersi należy wykonać niezwłocznie, niezależnie od terminu ostatniego badania.

Jakie są ograniczenia USG piersi?

Badanie USG jest badaniem nieinwazyjnym i nie ma ograniczeń do jego wykonania. Na USG piersi można wykryć zmiany, które nie są nowotworem np. torbiele, włókniaki czy gruczolako-włókniaki, jednak najpierw trzeba to wykluczyć innymi badaniami np. biopsją, Mammografią czy Rezonansem Magnetycznym. Pamiętaj, że nie każdy guzek musi być nowotworem! Dbaj o Siebie, swoje piersi i stosuj się do profilaktyki, które co roku ratuje tysiące kobiet. 

Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji treści.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Zasady bezpieczeństwa dla osób korzystających ze strony internetowej www.drherbich.eu

Strona internetowa www.drherbich.eu została stworzona, aby rozpowszechniać i promować wiedzę na temat pessaroterapii, która jest alternatywnym dla operacji sposobem leczenia niektórych chorób ginekologicznych i położniczych.  
Niezależnie od korzystania z materiałów umieszczonych na stronie i korzystania z rekomendowanych na niej rozwiązań, w trakcie stosowania wyrobów medycznych, podczas choroby oraz leczenia należy regularnie konsultować się z lekarzem i wykonywać wszystkie zlecone badania i zalecenia. Wszelkie stwierdzone odchylenia od standardowych parametrów życiowych i fizjologicznych wskazują na konieczność kontaktu z lekarzem w celu weryfikacji stanu zdrowia przy pomocy standardowo stosowanych metod diagnostycznych. Wszelkie niestandardowe objawy lub bóle, powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem. 

Zdjęcia umieszczone na stronie internetowej, maja charakter wyłącznie informacyjny. Zostały opracowane na postawie doświadczeń zawodowych, obserwacji klinicznych i wieloletniej praktyki lekarskiej dr n. med. M. Herbicha. Przedstawiane na stronie informacje i zalecenia nie są jednakowo skuteczne dla wszystkich. Każdy użytkownik powinien każdorazowo dobierać model i rozmiar pessara w konsultacji z lekarzem. Pierwsze założenie pessara, który jest wyrobem medycznym wielokrotnego użytku stosowanym tylko przez jedną pacjentkę, powinno zostać dokonane przez lekarza specjalistę.

Użytkownik każdorazowo przed użyciem wyrobu medycznego powinien zapoznać się wnikliwie z instrukcją użytkowania tego wyrobu. Dodatkowo, w przypadku potrzeby uzyskania dodatkowych informacji bądź w przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie stosowania wyrobu użytkownik powinien każdorazowo skonsultować się z lekarzem. Korzystanie z pessara może wiązać się z ryzykiem zdarzeń niepożądanych lub skutków ubocznych. W razie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Osoby niepełnoletnie lub niepełnosprawne powinny korzystać z zasobów strony internetowej pod kontrolą opiekunów.

Administrator dokłada wszelkich starań, by użytkownikom strony internetowej umożliwić jak najszerszy dostęp do informacji. Dlatego na Stronie internetowej mogą być publikowane linki do stron zewnętrznych, które zawierają przydatne informacje. Większość udostępnianych stron internetowych posiada własne regulaminy korzystania z zawartych w nich treści, dlatego każdorazowo zalecamy zapoznanie się z tymi dokumentami.

Administrator stronny www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności szkody powstałe z tytułu niezgodnego z powyższymi zaleceniami korzystania ze strony.

Pessar to wyrób medyczny - należy stosować go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu