Skutki uboczne / działania niepożądane noszenia pessara

Skutki uboczne / działania niepożądane noszenia pessara

Wiele kobiet rozpoczynających pessaroterapię  obawia się  skutków ubocznych tej terapii. Zastanawiają się, czy występuje  ból podczas założenia i noszenia pessara, dyskomfort, upławy  czy krwawienie. Jak funkcjonować  z pessarem podczas higieny osobistej i  stosunków płciowych? Czy każda z pań musi być na nie przygotowana? Jakie sytuacje zwiększają ryzyko pojawienia się ich ? Tłumaczymy, jakie są najczęstsze skutki uboczne noszenia pessara oraz jak się przed nimi ustrzec. Informacje podane o działaniach niepożądanych, dotyczy pessarów ginekologicznych i pessarów położniczych stosowanych podczas ciąży. 

Niepożądane objawy po założeniu pessara — kiedy występują?

Dolegliwości związane z założeniem pessara to jeden z tych tematów, który interesuje pacjentki rozpoczynające pessaroterapię. Na wstępie warto podkreślić, że pessar sam w sobie stanowi bezpieczną i skuteczną metodę zapobiegania licznym problemom zdrowotnym okolic intymnych kobiet. Kiedy więc mogą pojawić się  skutki uboczne jego noszenia?

  • Dolegliwości związane z założonym  pessarem mają najczęściej związek ze złym doborem modelu lub/i rozmiaru wkładki. Założenie pessara należy powierzyć ginekologowi lub osobie  specjalizującej się w pessaroterapii. Pamiętaj, że każda z kobiet jest inna, a nawet dobry specjalista początkowo może założyć Ci niewłaściwy pessar. Jeśli czujesz dyskomfort po założeniu pessara, odwiedź lekarza i wymień wkładkę na inną (inny rozmiar lub model). W tej sytuacji  pomocna jest firma Dr Herbich, która umożliwia wymianę modelu, czy rozmiaru pessara (dotyczy pessarów ginekologicznych).
  • Również istotnym powodem działań niepożądanych przy pessaroterapii jest niedostateczna higiena pessara i intymna pacjentki. Należy pamiętać, że pessar musi być regularnie wyjmowany i myty, a pochwa odświeżona poprzez zastosowanie irygacji. Przed jego ponowną aplikacją należy pokryć go  kremem o działaniu nawilżającym lub wg.zaleceń lekarza kremem z hormonem, lub przeciwzapalnym.
  • Uwaga: u pacjentek ciężarnych zakłada i wyjmuje pessar wyłącznie ginekolog. Irygacje w ciąży wykonuje się tylko i wyłącznie na zalecenia lekarskie.

Dowiedz się więcej, jak zakładać i wyjmować pessar.

Pamiętaj: Odpowiednio dobrany model i rozmiar pessara, prawidłowa higiena intymna pacjentki oraz stosowanie się do zaleceń lekarskich nie prowadzą do występowania działań niepożądanych podczas stosowania pessara.

Najczęstsze skutki uboczne pessara

Wiesz już, że działania niepożądane pessara występują rzadko i wynikają niemal głównie z jego nieprawidłowego doboru lub niewłaściwej higieny pacjentki. Jakie sygnały wysyłane przez Twój  organizm  powinny Cię szczególnie niepokoić?

Ból po założeniu pessara

Jednym z problemów, które pacjentki stosujące pessaroterapię zgłaszają najczęściej, jest ból i rozpieranie w dole brzucha oraz zaburzenie w oddawaniu moczu (głównie występujące przy źle dobranym pessarze, polecamy nasz artykuł o tym, jak dobrać pessar). Ból może obejmować różne okolice i przyjmować postać bólu napadowego lub promieniującego. Warto zachować czujność, gdy po rozpoczęciu pessaroterapii pojawią się:

  • ból promieniujący do pleców po założeniu pessara, trudności z opróżnieniem pęcherza moczowego — ból nerki (zbyt duży lub niewłaściwy model),
  • ból brzucha po założeniu pessara (zbyt duży rozmiar),
  • bóle podbrzusza po założeniu pessara (nieodpowiedni rozmiar lub rodzaj pessara),

Wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe mają miejsce, gdy pessar jest źle dopasowany do anatomii pacjentki lub źle zaaplikowany. Jeśli więc nosząc pessar, dostrzegasz u siebie jakikolwiek ból, lub problem z opróżnieniem pęcherza moczowego od razu poinformuj o tym swojego lekarza. Pamiętaj, że pessar jest metodą nieinwazyjną i w każdej niepokojącej sytuacji możesz go od razu wyciągnięć.

UWAGA: pamiętaj, że w ciąży pessar kołnierzowy szyjki macicy zakłada i wyciąga zawsze specjalista.

Krwawienie po założeniu pessara

Niekiedy działaniem niepożądanym u pacjentek stosujących pessary może być krwawienie z dróg rodnych. Jak nietrudno się domyśleć przyczyną krwawienia może być drażnienie delikatnych okolic intymnych przez wkładkę. Źle dobrany pessar, brak  systematycznego stosowania odpowiednich kremów zleconych przez lekarza, oraz zbyt długie niewyjmowanie pessara może powodować otarcia śluzówki pochwy, co przyczynia się do krwawienia. Krwawienie, może również wystąpić u pacjentek stosujących leki rozrzedzające krew – pamiętaj poinformuj o tym lekarza przed założeniem pessara. Przy niepokojącym krwawieniu z dróg rodnych po założeniu pessara, zawsze możesz go sama wyciągnąć lub zgłosić się do lekarza w celu wyjaśnienia tej sytuacji, a po konsultacji zdecydować o ponownym założeniu pessara. Pamiętaj, podczas pessaroterapii zazwyczaj nie dochodzi do krwawień z pochwy, a jeśli się pojawiają, należy określić przyczynę ze specjalistą.

Uwaga; Stosunki płciowe u ciężarnej tylko i wyłącznie za zgodą lekarza prowadzącego ciążę. Jeśli wystąpi krwawienie u pacjentki z pessarem położniczym (u pacjentek w ciąży) należy jak najszybciej wezwać Pogotowie Ratunkowe.

Natomiast pessary ginekologiczne do stosunków płciowych nie zawsze muszą być wyciągane. Wyjątkiem jest pessar grzybkowy, który należy wyciągać  na czas stosunków. Dowiedz się więcej, o współżyciu z pessarem.

Upławy po założeniu pessara

Warto podkreślić, że podczas pessaroterapii mogą wystąpić wzmożone upławy z pochwy ,które są zjawiskiem naturalnym. Jest to reakcja organizmu na ciało obce, można też porównać do ciała obcego które wpadnie do oka i wówczas oko łzawi. Jeśli upławy nie mają postaci zapalnej i nie cechują się przykrym zapachem, z reguły nie ma powodu do niepokoju. Nieodpowiednia higiena intymna podczas pessaroterapii i nie stosowanie się do zaleceń lekarskich, może powodować zapalenie pochwy.  Sygnałem alarmującym są  białawe ,twarożkowe lub brunatne upławy po założeniu pessara, jak również wydzielina o nieprzyjemnym, zapachu. Takie symptomy mogą zwiastować rozwój infekcji intymnej. Należy wówczas zgłosić się do specjalisty w celu leczenia infekcji zapalnej z założonym /lub bez założonego pessara.

Uwaga: pessar stosowany w ciąży: u ciężarnych również obserwuje się zwiększoną ilość upławów. Jeżeli nie są objawem stanu zapalnego, ani nie są spowodowane przedwczesnym pęknięciem pęcherza płodowego, to nie zagrażają przebiegowi ciąży, a nawet wpływają korzystnie na samooczyszczanie się pochwy. Jeżeli zaobserwujesz wystąpienie silnych upławów lub wyraźne ich nasilenie powinnaś się niezwłocznie skontaktować z lekarzem prowadzącym. W przypadku stanu zapalnego z pessarem u ciężarnych, stosuje się leczenie przeciwzapalne, a pessar zostaje wyciągnięty przez specjalistę dopiero w terminie przewidzianego porodu. 

Infekcje

Wzmożone upławy, pieczenie, świąt, przykry zapach z pochwy  – to sygnały, że w okolicach pochwy dzieje się coś niepokojącego. Jeśli masz założony  pessar i zauważasz u siebie te objawy zapalne — koniecznie, zgłoś się do lekarza. Niewłaściwa higiena okolic intymnych, niestosowanie kremów czy globulek dopochwowo, brak irygacji oraz niestosowanie się do zaleceń, co do wyjmowania pessara może przyczyniać się do rozwoju infekcji narządów rodnych.

Uwaga: stosowanie w ciąży pessarów może powodować zwiększoną ilośc wydzieliny z pochwy, która nie zawsze jest wydzieliną zapalną. W przypadku wątpliwości skontaktuj się z lekarzem prowadzącym 

Trudność z oddawaniem moczu lub/i stolca

Nieprawidłowo dobrany pessar może powodować oprócz dolegliwości bólowych, uczucie ucisku i „pełności” w pochwie oraz towarzyszące im kłopoty podczas czynności fizjologicznych. Jeśli od momentu założenia pessara masz problem z kompletnym oddawaniem moczu lub wyciekiem moczu lub/i stolca, może oznaczać to, że wkładka uciska struktury pęcherza moczowego lub/i jelita grubego. W takiej sytuacji konieczna jest wymiana pessara na inny. Podobne kłopoty mogą wystąpić także, jeśli pessar jest właściwie dobrany, a źle założony.

Uwaga; jeśli problem z wypróżnieniem i uciskiem na odbytnice występuje u ciężarnej, wówczas należy wymienić pessar na mniejszy rozmiar. Pamiętaj, że u ciężarnej, pessar może wymienić tylko specjalista ginekolog. 

Skurcze przy założonym pessarze

Jeśli w trakcie ciąży pojawiają się przedwcześnie skurcze macicy, wówczas zakłada się pessar położniczy na szyjkę macicy oraz zleca leki, które mają przeciwdziałać skurczom macicy. Pessar kołnierzowy szyjki macicy ma stabilizować skracającą się szyjkę macicy i nie dopuszczać do jej rozwierania, a tym samym – przedwczesnych skurczy porodowych. Pamiętaj, że powinnaś prowadzić wówczas oszczędny tryb życia. Jeśli skurcze będą się nadal utrzymywały pomimo założonego pessara  i przyjmowanych leków, należy zgłosić się do Szpitala w celu dogłębniejszej diagnostyki i rozszerzonego leczenia.

Uwaga: Pamiętaj, że tylko ginekolog może zakładać i wyjmować pessar położniczy.

Odleżyny/nadżerki

Długotrwałe stosowanie pessara ginekologicznego w niewłaściwy sposób może przyczyniać się do powstawania  odleżyny czy nadżereki. Należy jednak wspomnieć, że występuje to rzadko i głównie w przypadkach, w których została zaniedbana higiena intymna, czy niedostosowanie się do zaleceń lekarskich.

Czasami  odpowiednio dobrany rozmiar pessara może okazać się za duży np. przy zbyt dużej utracie masy ciała, lub. Z wiekiem pacjentki, gdzie śluzówka pochwy staje się mniej elastyczna, a pacjentka nie zgłasza się przez dłuższy czas do ginekologa i nie stosuje kremów i globulek dopochwowych. Wówczas może dojść do otarć i powstawania odleżyny/nadżerki.

Pamiętaj, że błona śluzowa pochwy, choć zdolna do regeneracji, jest wrażliwa, z tego względu ważne jest twoja reakcja  na pierwsze objawy np. pieczenie, uczucie rozpierania czy ucisku w pochwie oraz wyciekająca wydzielina. W takim wypadku zawsze skonsultuj się z lekarzem. 


Skutki uboczne po założeniu pessara: jak im zapobiegać?

Aby uniknąć skutków ubocznych /działań niepożądanych noszenia pessara, należy powierzyć jego dobór ginekologowi, lub specjaliście, który zajmuje się pessaroterapią.  Dopasowanie wkładki do anatomii, jednostki chorobowej, stanu zdrowia i stylu życia to najważniejsze kroki na drodze do codziennego komfortu. Pacjentka ginekologiczna powinna ściśle stosować się także do zasad higieny, przestrzegać terminów wyciągania pessara oraz aplikacji kremów i irygacji pochwy. Jeśli pragnie wyjmować i zakładać pessar samodzielnie  opanować właściwą technikę.  
Tak niewiele potrzeba, by pessar był Twoim sprzymierzeńcem!

Uwaga; Pacjentki ciężarne z założonym pessarem kołnierzowym szyjki macicy muszą przestrzegać podstawowych zasad higieny, stosować leki dopochwowe zlecone przez specjalistę oraz pilnować terminów wizyt kontrolnych. Pamiętaj ! że w trakcie ciąży pessar zakłada i wyjmuje wyłącznie lekarz. 

Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji treści.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu