Pessar a współżycie — jak pessaroterapia wpływa na życie seksualne?

Pessar a współżycie — jak pessaroterapia wpływa na życie seksualne?

"Czy nosząc pessar, mogę uprawiać seks?" - to jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez panie, które rozpoczynają pessaroterapię. Odpowiemy na nie już na samym początku: współżycie z założonym pessarem najczęściej jest możliwe. Zależy to jednak od wielu czynników, które warto przeanalizować wraz z lekarzem na samym początku stosowania pessara.

Czy można współżyć z założonym pessarem?

Pacjentki, które zdecydowały się na założenie pessara często zastanawiają się, czy powinny rezygnować ze współżycia. Mamy dobre wieści: w wielu przypadkach nie jest to konieczne i podczas pessaroterapii można bez przeszkód cieszyć się bliskością. Niemniej jednak każda kobieta, którą czeka pierwsza styczność z pessarem powinna pamiętać o kilku istotnych aspektach.

  • Bezproblemowe współżycie jest możliwe w przypadku, gdy kobieta stosuje pessar talerzowy lub pessar pierścieniowy gruby. Ze względu na konstrukcję, każdy z tych dwóch typów nie stanowi przeciwwskazania do penetracji i nie powoduje poczucia dyskomfortu. Kobieta stosująca pessar talerzowy lub pierścieniowy może bez przeszkód cieszyć się seksem.
  • Pełne współżycie nie jest natomiast możliwe w przypadku pessarów grzybkowych, kostkowych, cienkich cewki moczowej i kołnierzowych cewki moczowej. Wynika to z ich budowy, która sprawia, że pessar zajmuje w pochwie sporo miejsca, dlatego penetracja może być po prostu niekomfortowa i problematyczna. Warto zwrócić jednak uwagę na ważną kwestię: jeśli pessar stanowi przeszkodę we współżyciu, a pacjentka potrafi go samodzielnie zdejmować i zakładać, najczęściej nie ma żadnych przeszkód ku temu, by pozbyła się go na czas stosunku seksualnego (oczywiście pod warunkiem, że nie zachodzą zdrowotne przeciwwskazania do współżycia).
  • Współżycie co do zasady jest zakazane w przypadku stosowania pessara położniczego. Jego używanie jest najczęściej tożsame z zagrożeniem ciąży, które samo w sobie stanowi poważne przeciwwskazanie do podejmowania aktywności seksualnej.
  • Jeśli stosujesz pessar i decydujesz się na seks, pamiętaj o zachowaniu higieny intymnej.

Warto pamiętać, że każda kobieta jest inna, dlatego możliwości cieszenia się seksem podczas pessaroterapii są w dużej mierze uzależnione od indywidualnego przypadku. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy możesz uprawiać seks, nosząc pessar, po prostu porozmawiaj o tym ze swoim ginekologiem!

Czy pessar wpływa na komfort seksualny?

Inną kwestią, która nurtuje użytkowniczki pessarów, jest komfort podczas współżycia. Czy seks z pessarem w pochwie może być w ogóle wciąż przyjemny? Oczywiście, że tak! Odpowiednio założony pessar pierścieniowy lub talerzowy powinny być dla kobiety praktycznie niewyczuwalne, dlatego czerpanie przyjemności z bliskości nie powinno być problemem. Istotna jest także jakość pessara – powinien być wykonany z bezpiecznych, ale i elastycznych tworzyw. Pessary Dr Herbich produkowane są z przyjaznego dla tkanek, miękkiego silikonu.

Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku bardzo głębokiej i intensywnej penetracji nawet najbardziej kompaktowy pessar od czasu do czasu może dać o sobie znać (nie powinno jednak wiązać się to z bólem).

Pessar a antykoncepcja

Stosowanie większości metod zapobiegania ciąży, takich jak tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywy czy plastry hormonalne nie jest przeciwwskazaniem do jednoczesnego używania pessara. Szczególną ostrożność należy zachować jednak wtedy, gdy kobieta używa wkładek domacicznych, czyli popularnych spirali. Korzystając z załączonego aplikatora, lekarz ginekolog umieszcza wkładkę w kształcie litery „T” przez kanał szyjki do jamy macicy na dłuższy czas. Hormonalne wkładki domaciczne wydzielają stopniowo progesteron, który zapobiega zapłodnieniu. Wyjęcie wkładki odbywa się w gabinecie przez ginekologa poprzez pociągnięcie za sznureczek, który wystaje z szyjki macicy.

Wkładkę domaciczną aplikuje się zawsze przed założeniem pessara. Ze względu na specyfikę działania wkładek domacicznych, wyjmując pessar, na przykład do mycia, trzeba robić to delikatnie i z wyczuciem, aby jednocześnie nie pociągnąć za końcowy odcinek wkładki domacicznej (sznurek) wyciągając ją.

Pessar a orgazm

Kolejną dobrą wieścią dla pań jest to, że używanie pessara w większości sytuacji nie stanowi przeciwwskazania do przeżywania orgazmu. Należy jednak pamiętać, że odczuwanie satysfakcji seksualnej może być niewskazane w przypadku szczególnych sytuacji, takich jak skracająca się szyjka macicy u kobiet ciężarnych. Z tego powodu orgazm kobiecy polega na rytmicznych i mimowolnych skurczach pochwy, odbytu, a nawet samej macicy. Skurcze te wpływają na dodatkowe skracanie się szyjki, co może stanowić zagrożenie dla ciąży o już podwyższonym ryzyku.

Wpływ pessaroterapii na życie intymne — podsumowanie

Pessaroterapia sama w sobie nie stanowi przeciwwskazania do nieskrępowanego cieszenia się seksem. W większości przypadków pacjentki stosujące pessar mogą pozostawać aktywne we wszystkich dziedzinach życia. Warto jednak pamiętać, że ewentualne przeciwwskazania do seksu podczas noszenia pessara są zawsze uzależnione od indywidualnego przypadku. Aby mieć całkowitą pewność, że możesz współżyć bez obaw podczas pessaroterapii, koniecznie przeprowadź dokładną rozmowę ze swoim lekarzem.

 

Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji treści.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu