Zaczynasz pessaroterapię?

Dzięki poniższym wskazówkom będzie ona dla ciebie łatwa i przyjemna. Łatwa, bo szybko nauczysz się samodzielnie wkładać i wyciągać pessar oraz dbać o niego na co dzień. Jeżeli wolisz, może to robić za ciebie twój lekarz. Przyjemna, bo pozbędziesz się uciążliwych dolegliwości i zyskasz możliwość powrotu do aktywnego życia.

Zaczynasz pessaroterapię? - praktyczne wskazówki - Dr Herbich

Jak samodzielnie wkładać i wyjmować pessar?

Samodzielne zakładanie i wyjmowanie pessara wymaga praktyki, ale po upływie krótkiego czasu będziesz to robić bez zastanowienia. Lekarz prowadzący dokładnie poinstruuje cię, jak to robić. Także poniżej znajdziesz wskazówki, które ci pomogą.

Jak dbać o pessar i higienę?

Podczas noszenia pessara wskazane jest dbanie o higienę intymną i o czystość pessara. Pozwoli to zapobiec problemom związanym z nieprzyjemnym zapachem, nadmiarem upławów (pewna ilość upławów jest zjawiskiem normalnym), zapaleniem, krwawieniem lub owrzodzeniem.

Zapytaj lekarza

jak często należy wyjmować i ponownie zakładać twój pessar i sprawdź informacje na ten temat w instrukcji użytkowania.

Jeżeli potrafisz samodzielnie

wyjąć, wyczyścić i ponownie założyć pessar, możesz to robić codziennie, raz w tygodniu lub przynajmniej raz na 4 tygodnie.

Umyj pessar

pod bieżącą wodą przy użyciu delikatnego środka myjącego do higieny intymnej.

Wypłukaj pochwę wodą

słuchawką od prysznica lub zestawem do płukania o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgrzybicznym.

Przed domową aplikacją

pessara, posmaruj go kremem, zgodnie z zaleceniami lekarza, by ułatwić ponowne założenie go do pochwy.

Pessar możesz mieć

założony przez dłuższy czas, ale nigdy dłużej niż 1 miesiąc, (chyba że lekarz prowadzący zalecił inaczej).

Jeżeli coś Cię niepokoi

zgłoś się do lekarza prowadzącego na badanie w ciągu 3-4 dni od założenia pessara. Jeżeli pessar właściwie spełnia swoją funkcję wizyty kontrolne powinny odbywać się według wskazań lekarza.

Jak dbać o pessar i higienę?

Jakimi kremami smarować pessar?

Podczas zakładania pessara, zaleca się naprzemienne stosowanie kremów nawilżających, przeciwzapalnych oraz ewentualnie kremów zawierających estriol. Użycie kremu ułatwia ponowne założenie pessara do pochwy i pomaga utrzymać tkanki pochwy w zdrowiu.

Kobiety w okresie menopauzy

Kobietom, które w okresie menopauzy lub po menopauzie, stosują pessary ginekologiczne, zaleca się naprzemienne stosowanie kremów zawierających estriol, kremów nawilżających i kremów przeciwzapalnych. Ich stosowanie ułatwi wprowadzenie pessara. Dodatkowo, kremy z estriolem pomagają w utrzymaniu zdrowej tkanki pochwy i poprawiają ukrwienie tkanek, co korzystnie działa na skórę pochwy pogrubiając i regenerując ją. Pomaga to w uniknięciu podrażnień lub zranień tkanki pochwy.

UWAGA: Należy zwrócić szczególną uwagę na przeciwwskazania dla zastosowania kremów estrogenowych.

Kobiety przed menopauzą

Kobietom młodym, przed menopauzą, zaleca się przy pessaroterapii naprzemienne stosowanie kremów nawilżających, przeciwzapalnych oraz ewentualnie kremów z estriolem.

Jak często przy pessaroterapii stosować kremy?

Pessar powinien być smarowany kremem przy każdym wprowadzeniu go do pochwy. Jeżeli jednak jest wyjmowany i ponownie zakładany tylko raz w miesiącu, raz na 2 tygodnie należy wprowadzić do pochwy krem lub globulki estrogenowe. Wpływają one korzystnie na wyściółkę pochwy pogrubiając i regenerując ją.

Jak często przy pessaroterapii stosować kremy?

Jaką ilość kremu należy użyć?

Przy wkładaniu do pochwy pessarów o małej powierzchni

np. pessara cienkiego cewki moczowej, pessara kołnierzowego cewki moczowej i pessara pierścieniowego – dla osiągnięcia odpowiedniej śliskości, wystarczy mała ilość kremu. Dlatego w takim przypadku, w przypadku stosowania kremów estrogenowych, zaleca się stosowanie kremów o wyższej zawartości estrogenów (1 mg estriolu na 1 g kremu).

Przy wkładaniu do pochwy pessarów o dużej powierzchni

np. pessarów talerzowego i grzybkowego – dla osiągnięcia odpowiedniej śliskości konieczna jest dość znaczna ilość kremu, dlatego też zalecamy stosowanie kremów o zmniejszonej zawartości estrogenów (0,5 mg estriolu na 1 g kremu).

UWAGA: Należy zwrócić szczególną uwagę na przeciwwskazania dla stosowania kremów estrogenowych, ustalenie dozowania należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Informacje zawarte na stronie zostały opracowane na postawie doświadczeń zawodowych, obserwacji klinicznych i wieloletniej praktyki lekarskiej dr n. med. M. Herbicha.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu