Zaczynasz pessaroterapię?

Dzięki poniższym wskazówkom będzie ona dla ciebie łatwa i przyjemna. Łatwa, bo szybko nauczysz się samodzielnie wkładać i wyciągać pessar oraz dbać o niego na co dzień. Jeżeli wolisz, może to robić za ciebie twój lekarz. Przyjemna, bo pozbędziesz się uciążliwych dolegliwości i zyskasz możliwość powrotu do aktywnego życia.

Zaczynasz pessaroterapię? - praktyczne wskazówki - Dr Herbich

Jak samodzielnie wkładać i wyjmować pessar?

Samodzielne zakładanie i wyjmowanie pessara wymaga praktyki, ale po upływie krótkiego czasu będziesz to robić bez zastanowienia. Lekarz prowadzący dokładnie poinstruuje cię, jak to robić. Także poniżej znajdziesz wskazówki, które ci pomogą.

Jak dbać o pessar i higienę?

Podczas noszenia pessara wskazane jest dbanie o higienę intymną i o czystość pessara. Pozwoli to zapobiec problemom związanym z nieprzyjemnym zapachem, nadmiarem upławów (pewna ilość upławów jest zjawiskiem normalnym), zapaleniem, krwawieniem lub owrzodzeniem.

Zapytaj lekarza

jak często należy wyjmować i ponownie zakładać pessar i sprawdź informacje na ten temat w instrukcji użytkowania.

Jeżeli potrafisz samodzielnie

wyjąć, wyczyścić i ponownie założyć pessar, możesz to robić codziennie, raz w tygodniu lub przynajmniej raz na 4 tygodnie.

Umyj pessar

pod bieżącą wodą przy użyciu delikatnego środka myjącego do higieny intymnej.

Wypłukaj pochwę wodą

słuchawką od prysznica lub zestawem do płukania o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgrzybicznym.

Przed domową aplikacją

pessara, posmaruj go kremem, zgodnie z zaleceniami lekarza, by ułatwić ponowne założenie go do pochwy.

Pessar możesz mieć

założony przez dłuższy czas, ale nigdy dłużej niż 1 miesiąc, (chyba że lekarz prowadzący zalecił inaczej).

Jeżeli coś Cię niepokoi

zgłoś się do lekarza prowadzącego na badanie w ciągu 3-4 dni od założenia pessara. Jeżeli pessar właściwie spełnia swoją funkcję wizyty kontrolne powinny odbywać się według wskazań lekarza.

Jak dbać o pessar i higienę?

Jakimi kremami smarować pessar?

Podczas zakładania pessara, zaleca się naprzemienne stosowanie kremów nawilżających, przeciwzapalnych oraz ewentualnie kremów zawierających estriol. Użycie kremu ułatwia ponowne założenie pessara do pochwy i pomaga utrzymać tkanki pochwy w zdrowiu.

Kobiety w okresie menopauzy

Kobietom, które w okresie menopauzy lub po menopauzie, stosują pessary ginekologiczne, zaleca się naprzemienne stosowanie kremów zawierających estriol, kremów nawilżających i kremów przeciwzapalnych. Ich stosowanie ułatwi wprowadzenie pessara. Dodatkowo, kremy z estriolem pomagają w utrzymaniu zdrowej tkanki pochwy i poprawiają ukrwienie tkanek, co korzystnie działa na skórę pochwy pogrubiając i regenerując ją. Pomaga to w uniknięciu podrażnień lub zranień tkanki pochwy.

UWAGA: Należy zwrócić szczególną uwagę na przeciwwskazania dla zastosowania kremów estrogenowych.

Kobiety przed menopauzą

Kobietom młodym, przed menopauzą, zaleca się przy pessaroterapii naprzemienne stosowanie kremów nawilżających, przeciwzapalnych oraz ewentualnie kremów z estriolem.

Jak często przy pessaroterapii stosować kremy?

Pessar powinien być smarowany kremem przy każdym wprowadzeniu go do pochwy. Jeżeli jednak jest wyjmowany i ponownie zakładany tylko raz w miesiącu, raz na 2 tygodnie należy wprowadzić do pochwy krem lub globulki estrogenowe. Wpływają one korzystnie na wyściółkę pochwy, pogrubiając i regenerując ją.

Jak często przy pessaroterapii stosować kremy?

Jaką ilość kremu należy użyć?

Przy wkładaniu do pochwy pessarów o małej powierzchni

np. pessara cienkiego cewki moczowej, pessara kołnierzowego cewki moczowej i pessara pierścieniowego – dla osiągnięcia odpowiedniej śliskości, wystarczy mała ilość kremu. Dlatego w takim przypadku, w przypadku stosowania kremów estrogenowych, zaleca się stosowanie kremów o wyższej zawartości estrogenów (1 mg estriolu na 1 g kremu).

Przy wkładaniu do pochwy pessarów o dużej powierzchni

np. pessarów talerzowego i grzybkowego – dla osiągnięcia odpowiedniej śliskości konieczna jest dość znaczna ilość kremu, dlatego też zalecamy stosowanie kremów o zmniejszonej zawartości estrogenów (0,5 mg estriolu na 1 g kremu).

UWAGA: Należy zwrócić szczególną uwagę na przeciwwskazania dla stosowania kremów estrogenowych, ustalenie dozowania należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Informacje zawarte na stronie zostały opracowane na postawie doświadczeń zawodowych, obserwacji klinicznych i wieloletniej praktyki lekarskiej dr n. med. M. Herbicha.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Zasady bezpieczeństwa dla osób korzystających ze strony internetowej www.drherbich.eu

Strona internetowa www.drherbich.eu została stworzona, aby rozpowszechniać i promować wiedzę na temat pessaroterapii, która jest alternatywnym dla operacji sposobem leczenia niektórych chorób ginekologicznych i położniczych.  
Niezależnie od korzystania z materiałów umieszczonych na stronie i korzystania z rekomendowanych na niej rozwiązań, w trakcie stosowania wyrobów medycznych, podczas choroby oraz leczenia należy regularnie konsultować się z lekarzem i wykonywać wszystkie zlecone badania i zalecenia. Wszelkie stwierdzone odchylenia od standardowych parametrów życiowych i fizjologicznych wskazują na konieczność kontaktu z lekarzem w celu weryfikacji stanu zdrowia przy pomocy standardowo stosowanych metod diagnostycznych. Wszelkie niestandardowe objawy lub bóle, powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem. 

Zdjęcia umieszczone na stronie internetowej, maja charakter wyłącznie informacyjny. Zostały opracowane na postawie doświadczeń zawodowych, obserwacji klinicznych i wieloletniej praktyki lekarskiej dr n. med. M. Herbicha. Przedstawiane na stronie informacje i zalecenia nie są jednakowo skuteczne dla wszystkich. Każdy użytkownik powinien każdorazowo dobierać model i rozmiar pessara w konsultacji z lekarzem. Pierwsze założenie pessara, który jest wyrobem medycznym wielokrotnego użytku stosowanym tylko przez jedną pacjentkę, powinno zostać dokonane przez lekarza specjalistę.

Użytkownik każdorazowo przed użyciem wyrobu medycznego powinien zapoznać się wnikliwie z instrukcją użytkowania tego wyrobu. Dodatkowo, w przypadku potrzeby uzyskania dodatkowych informacji bądź w przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie stosowania wyrobu użytkownik powinien każdorazowo skonsultować się z lekarzem. Korzystanie z pessara może wiązać się z ryzykiem zdarzeń niepożądanych lub skutków ubocznych. W razie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Osoby niepełnoletnie lub niepełnosprawne powinny korzystać z zasobów strony internetowej pod kontrolą opiekunów.

Administrator dokłada wszelkich starań, by użytkownikom strony internetowej umożliwić jak najszerszy dostęp do informacji. Dlatego na Stronie internetowej mogą być publikowane linki do stron zewnętrznych, które zawierają przydatne informacje. Większość udostępnianych stron internetowych posiada własne regulaminy korzystania z zawartych w nich treści, dlatego każdorazowo zalecamy zapoznanie się z tymi dokumentami.

Administrator stronny www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności szkody powstałe z tytułu niezgodnego z powyższymi zaleceniami korzystania ze strony.

Pessar to wyrób medyczny - należy stosować go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu