Przejdź do głównej treści
Menu

Zespół bólowy miednicy mniejszej w trakcie ciąży

Zdarza się, że kobiety ciężarne odczuwają trudny do zlokalizowania ból w miednicy mniejszej. Powodem tych dolegliwości może być zespól bólowy miednicy mniejszej, który czasami występuje u kobiet w ciąży.

Zespół bólowy miednicy mniejszej w trakcie ciąży
Co powinno cię zaniepokoić?

Trudny do zlokalizowania ból w miednicy mniejszej, który nasila się w trakcie chodzenia po schodach, przy rozstawianiu nóg np. podczas wsiadania lub wysiadania z samochodu.

Jeżeli odczuwasz powyższe dolegliwości powiedz o nich lekarzowi prowadzącemu w czasie najbliższej wizyty kontrolnej.

Jak leczyć zespół bólowy miednicy mniejszej?

Jeżeli lekarz zdiagnozuje u Ciebie zespół bólowy miednicy mniejszej może zalecić zastosowanie pessara położniczego (pessara kołnierzowego szyjki macicy).

Pessar kołnierzowy szyjki macicy unosi macicę ku górze, dzięki czemu ustępuje zastój krwi w naczyniach, a położenie macicy w miednicy mniejszej zostaje ustabilizowane. Dzięki temu ból ustępuje.

Jesteś lekarzem?
Dowiedz się więcej o zespole bólowym miednicy mniejszej w trakcie ciąży

Zespół bólowy miednicy mniejszej w trakcie ciąży

Zespół bólowy miednicy mniejszej w trakcie ciąży

Zdarza się, że kobiety ciężarne odczuwają trudny do zlokalizowania ból w miednicy mniejszej. Ból nasila się zwykle w trakcie chodzenia po schodach, rozstawianiu nóg np. podczas wsiadania lub wysiadania z samochodu. Powodem tych dolegliwości może być zespól bólowy miednicy mniejszej w trakcie ciąży.

Jak diagnozować zespół bólowy miednicy mniejszej w trakcie ciąży?

Ważnym elementem zdiagnozowania przyczyny bólu, jest przeprowadzenie dokładego wywiadu medycznego. Należy też dokładnie zbadać, czy występujące bóle nie mają związku z:

  • zapaleniem wyrostka robaczkowego szczególnie, gdy ból występuje po prawej stronie,
  • zastojem moczu w nerkach – w wypadku tego schorzenia ból częściej występuje po stronie prawej, choć może również wystąpić po obu stronach (wtedy oddanie moczu jest ograniczone),
  • bólami odcinka lędźwiowego kręgosłupa, jednakże ból miednicy mniejszej może występować jednocześnie z tym bólem.
Co jest przyczyną zespołu bólowego miednicy mniejszej w trakcie ciąży?

W ciąży dochodzi do osłabienia aparatu więzadłowego miednicy mniejszej utrzymującego macicę, co prowadzi do obniżenia się macicy i załamań w przepływach naczyniowych czego efektem jest zastój krwi w naczyniach miednicy mniejszej wywołujący ból. W efekcie powstaje bolesny zespół przekrwienny miednicy mniejszej.

Jak leczyć zespół bólowy miednicy mniejszej w trakcie ciąży?

W większości wypadków zaleca się założenie pessara kołnierzowego szyjki macicy najczęściej rozmiar nr 2 (pessar zakładany jest na szyjkę macicy).

Jak działa pessar przy zespole bólowym miednicy mniejszej w trakcie ciąży?

Pessar kołnierzowy szyjki macicy unosi macicę ku górze, dzięki czemu ustępuje zastój krwi w naczyniach, a położenie macicy w miednicy mniejszej zostaje ustabilizowane. Dzięki temu ból ustępuje.

UWAGA: Przy pessaroterapii w trakcie ciąży, pessar powinien być zakładany i wyjmowany wyłącznie przez lekarza i może być założony do czasu porodu.

Jakie pessary mają zastosowanie przy tym schorzeniu?

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji w dziale Polityka prywatności.

Zamknij
Komunikat
Zamknij
Zamknij
Dr Herbich - polski producent pessarów ginekologicznych nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu