Zespół bólowy miednicy mniejszej w trakcie ciąży
Zdarza się, że kobiety ciężarne odczuwają trudny do zlokalizowania ból w miednicy mniejszej. Powodem tych dolegliwości może być zespól bólowy miednicy mniejszej, który czasami występuje u kobiet w ciąży.

Trudny do zlokalizowania ból w miednicy mniejszej, który nasila się w trakcie chodzenia po schodach, przy rozstawianiu nóg np. podczas wsiadania lub wysiadania z samochodu.
Jeżeli odczuwasz powyższe dolegliwości powiedz o nich lekarzowi prowadzącemu w czasie najbliższej wizyty kontrolnej.
Jeżeli lekarz zdiagnozuje u Ciebie zespół bólowy miednicy mniejszej może zalecić zastosowanie pessara położniczego (pessara kołnierzowego szyjki macicy).
Pessar kołnierzowy szyjki macicy unosi macicę ku górze, dzięki czemu ustępuje zastój krwi w naczyniach, a położenie macicy w miednicy mniejszej zostaje ustabilizowane. Dzięki temu ból ustępuje.
Jesteś lekarzem?
Dowiedz się więcej o zespole bólowym miednicy mniejszej w trakcie ciąży

Zespół bólowy miednicy mniejszej w trakcie ciąży
Zdarza się, że kobiety ciężarne odczuwają trudny do zlokalizowania ból w miednicy mniejszej. Ból nasila się zwykle w trakcie chodzenia po schodach, rozstawianiu nóg np. podczas wsiadania lub wysiadania z samochodu. Powodem tych dolegliwości może być zespól bólowy miednicy mniejszej w trakcie ciąży.
Ważnym elementem zdiagnozowania przyczyny bólu, jest przeprowadzenie dokładego wywiadu medycznego. Należy też dokładnie zbadać, czy występujące bóle nie mają związku z:
- zapaleniem wyrostka robaczkowego szczególnie, gdy ból występuje po prawej stronie,
- zastojem moczu w nerkach – w wypadku tego schorzenia ból częściej występuje po stronie prawej, choć może również wystąpić po obu stronach (wtedy oddanie moczu jest ograniczone),
- bólami odcinka lędźwiowego kręgosłupa, jednakże ból miednicy mniejszej może występować jednocześnie z tym bólem.
W ciąży dochodzi do osłabienia aparatu więzadłowego miednicy mniejszej utrzymującego macicę, co prowadzi do obniżenia się macicy i załamań w przepływach naczyniowych czego efektem jest zastój krwi w naczyniach miednicy mniejszej wywołujący ból. W efekcie powstaje bolesny zespół przekrwienny miednicy mniejszej.
W większości wypadków zaleca się założenie pessara kołnierzowego szyjki macicy najczęściej rozmiar nr 2 (pessar zakładany jest na szyjkę macicy).
Pessar kołnierzowy szyjki macicy unosi macicę ku górze, dzięki czemu ustępuje zastój krwi w naczyniach, a położenie macicy w miednicy mniejszej zostaje ustabilizowane. Dzięki temu ból ustępuje.
UWAGA: Przy pessaroterapii w trakcie ciąży, pessar powinien być zakładany i wyjmowany wyłącznie przez lekarza i może być założony do czasu porodu.