Danuta, lat 37
Czułam tak duży dyskomfort, że trudność sprawiały mi nawet zwykłe, codzienne czynności. Bolało mnie w pozycji stojącej, siedzenie było nie do wytrzymania, a założenie nogi na nogę stało się wręcz niemożliwe.
Ucisk ciężarnej macicy na układ żylny miednicy mniejszej może doprowadzić do powstawania żylaków kończyn dolnych oraz warg sromowych z powodu zaburzenia odpływu krwi z kończyn dolnych. W leczeniu nasilonych żylaków pomaga założenie pessara.
Objawy żylaków kończyn dolnych w ciąży:
Objawy żylaków sromu w ciąży:
Danuta, lat 37
Czułam tak duży dyskomfort, że trudność sprawiały mi nawet zwykłe, codzienne czynności. Bolało mnie w pozycji stojącej, siedzenie było nie do wytrzymania, a założenie nogi na nogę stało się wręcz niemożliwe.
Paulina, lat 34
W wieku 34 lat, zaszłam w drugą ciążę, okazało się, że będę miała dwojaczki – byłam przeszczęśliwa. Do 25 tygodnia ciąży, czułam się świetnie, nie było żadnych dolegliwości. Dwa tygodnie później, poczułam silny ból w obu kończynach dolnych i podbrzuszu, a na moich nogach pojawiły się rozległe żylaki – ledwo co chodziłam. Zgłosiłam się wtedy od razu do Dr Herbicha, który po badaniu stwierdził że żylaki są spowodowane uciskiem macicy na układ żylny miednicy mniejszej. Po założeniu pessara kołnierzowego szyjki macicy, żylaki natychmiast zniknęły, pessar miałam założony do 36 tygodnia ciąży. w którym z innego powodu miałam wykonane cięcie cesarskie.
Żylaki to schorzenie spowodowane utrudnionym odpływem krwi z żył. Gdy krew zalega w żyłach, zwiększa się w nich ciśnienie. Powoduje to puchnięcie lub poszerzenie żył, co jest widoczne na skórze w postaci pajączków, obrzęków czy przebarwień.
przyszłych mam ma żylaki sromu
ciężarnych ma żylaki kończyn dolnych
Tak, jeżeli jesteś w ciąży.
Żylaki kończyn dolnych i sromu w ciąży często pojawiają się u kobiet, bo powiększająca się macica i rosnący płód wywierają nacisk na naczynia krwionośne. Im większy nacisk, tym większe ryzyko żylaków. Dlatego nadmierna waga i ciąża mnoga to czynniki, które zwiększają ryzyko pojawienia się żylaków w ciąży.
Żylaki często występują jednak w ciąży także u kobiet, które nie mają nadwagi. Część z nas ma po prostu predyspozycje genetyczne do powstawania żylaków lub słabą tkankę łączną, która dodatkowo słabnie z wiekiem.
Żylakom w ciąży sprzyjają:
Żylaki to nie tylko problem kosmetyczny, ale dolegliwość, która powoduje znaczący dyskomfort. Złe samopoczucie nim spowodowane w niektórych sytuacjach może przerodzić się w depresję. W rzadkich wypadkach nieleczone żylaki mogą prowadzić do komplikacji, takich jak zapalenie żył lub zakrzepica.
Możliwości leczenia żylaków w ciąży są ograniczone, bo – ze względu na dobro dziecka – u kobiet w ciąży nie operuje się żylaków, a wiele leków jest przeciwwskazanych. Lekarz może zalecić Ci następujące formy leczenia zachowawczego.
Może być ograniczone do stosowanych miejscowo maści i żeli z ekstraktem z kasztanowca, oczaru wirginijskiego, nagietka, mirtu, jałowca i cyprysu, które mają działanie objawowe. Ich stosowanie łagodzi nieco uczucie ciężkości.
W uzasadnionych wypadkach, u pacjentek, które miały epizod zakrzepowy w przeszłości lekarz może zalecić zastrzyki z heparyną.
Sprowadza się do noszenia pończoch, rajstop uciskowych lub specjalnej bielizny uciskowej, które naciskając na żyły nie dopuszczają do zalegania w nich krwi. Jeżeli masz żylaki sromu lub krocza, szukaj bielizny specjalnie przeznaczonej do leczenia tego rodzaju żylaków.
Co to jest pessar? Pessar – mały silikonowy książek umieszczany w pochwie – unosi ku górze dolny segment ciężarnej macicy, odblokowuje zastoje żylne w miednicy mniejszej i ułatwia odpływ z nich krwi. Pessar może zostać założony przez lekarza w gabinecie w czasie zwykłej wizyty i zwykle pozostaje założony do czasu porodu.
Ucisk ciężarnej macicy na układ żylny miednicy mniejszej może doprowadzić do powstawania żylaków kończyn dolnych oraz warg sromowych z powodu zaburzenia odpływu krwi z kończyn dolnych (zespół przekrwienny miednicy mniejszej). Powodują one dolegliwości bólowe, stany zapalne żył, obrzęki nóg i warg sromowych.
W większości przypadków zaleca się założenie pessara kołnierzowego szyjki macicy najczęściej o rozmiarze nr 2 (pessar zakładany jest na szyjkę macicy).
UWAGA: Przy pessaroterapii w trakcie ciąży, pessar powinien być zakładany i wyjmowany wyłącznie przez lekarza.
Ciężarnym pacjentkom z żylakami kończyn dolnych i sromu zaleca się leżenie w łóżku oraz stosowanie uciskowych pończoch. Dopełnieniem leczenia może być zastosowanie pessaroterapii. Pessar unosi ku górze dolny segment ciężarnej macicy, odblokowuje zastoje żylne w miednicy mniejszej i ułatwia odpływ krwi.
W większości przypadków zaleca się założenie pessara kołnierzowego szyjki macicy najczęściej o rozmiarze nr 2 (pessar zakładany jest na szyjkę macicy).
UWAGA: Przy pessaroterapii w trakcie ciąży, pessar powinien być zakładany i wyjmowany wyłącznie przez lekarza.
Informacje zawarte na stronie zostały opracowane na postawie doświadczeń zawodowych, obserwacji klinicznych i wieloletniej praktyki lekarskiej dr n. med. M. Herbicha.
Strona internetowa www.drherbich.eu została stworzona, aby rozpowszechniać i promować wiedzę na temat pessaroterapii, która jest alternatywnym dla operacji sposobem leczenia niektórych chorób ginekologicznych i położniczych.
Niezależnie od korzystania z materiałów umieszczonych na stronie i korzystania z rekomendowanych na niej rozwiązań, w trakcie stosowania wyrobów medycznych, podczas choroby oraz leczenia należy regularnie konsultować się z lekarzem i wykonywać wszystkie zlecone badania i zalecenia. Wszelkie stwierdzone odchylenia od standardowych parametrów życiowych i fizjologicznych wskazują na konieczność kontaktu z lekarzem w celu weryfikacji stanu zdrowia przy pomocy standardowo stosowanych metod diagnostycznych. Wszelkie niestandardowe objawy lub bóle, powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem.
Zdjęcia umieszczone na stronie internetowej, maja charakter wyłącznie informacyjny. Zostały opracowane na postawie doświadczeń zawodowych, obserwacji klinicznych i wieloletniej praktyki lekarskiej dr n. med. M. Herbicha. Przedstawiane na stronie informacje i zalecenia nie są jednakowo skuteczne dla wszystkich. Każdy użytkownik powinien każdorazowo dobierać model i rozmiar pessara w konsultacji z lekarzem. Pierwsze założenie pessara, który jest wyrobem medycznym wielokrotnego użytku stosowanym tylko przez jedną pacjentkę, powinno zostać dokonane przez lekarza specjalistę.
Użytkownik każdorazowo przed użyciem wyrobu medycznego powinien zapoznać się wnikliwie z instrukcją użytkowania tego wyrobu. Dodatkowo, w przypadku potrzeby uzyskania dodatkowych informacji bądź w przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie stosowania wyrobu użytkownik powinien każdorazowo skonsultować się z lekarzem. Korzystanie z pessara może wiązać się z ryzykiem zdarzeń niepożądanych lub skutków ubocznych. W razie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Osoby niepełnoletnie lub niepełnosprawne powinny korzystać z zasobów strony internetowej pod kontrolą opiekunów.
Administrator dokłada wszelkich starań, by użytkownikom strony internetowej umożliwić jak najszerszy dostęp do informacji. Dlatego na Stronie internetowej mogą być publikowane linki do stron zewnętrznych, które zawierają przydatne informacje. Większość udostępnianych stron internetowych posiada własne regulaminy korzystania z zawartych w nich treści, dlatego każdorazowo zalecamy zapoznanie się z tymi dokumentami.
Administrator stronny www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności szkody powstałe z tytułu niezgodnego z powyższymi zaleceniami korzystania ze strony.
Pessar to wyrób medyczny - należy stosować go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.