Nietrzymanie moczu w ciąży - dlaczego tak się dzieje? Jak sobie z tym poradzić?

Nietrzymanie moczu w ciąży - dlaczego tak się dzieje? Jak sobie z tym poradzić?

Nietrzymanie moczu w ciąży może być denerwujące, stresujące czy wręcz przerażające. Mało która kobieta, planując ciążę, wyobraża sobie tego typu problemy. Nie martw się, ta dolegliwość przytrafia się aż 61% ciężarnych. Niestety 7 lat po porodzie 45% kobiet wciąż dotyczy ten problem. Sprawdź, co robić, aby minął on jak najszybciej, jakie leki czy ćwiczenia możesz zastosować. A może masz wątpliwości, czy to nietrzymanie moczu, czy wody płodowe już Ci odeszły? W artykule poznasz różnicę.

Jak rozpoznać nietrzymanie moczu w ciąży?

Zapewne zauważyłaś częste oddawania moczu na początku ciąży. Z czasem ta potrzeba może się jeszcze zwiększyć, szczególnie w 3. trymestrze, gdy rosnące dziecko będzie mocno naciskało na Twój pęcherz. Może to prowadzić do problemów z kontrolą pęcherza np. popuszczaniem moczu. W ciąży ten problem może ujawniać się szczególnie podczas kichania, kasłania, śmiechu lub napinania mięśni.

Nietrzymanie moczu w ciąży czy wody płodowe?

Podczas ostatnich tygodni może być Ci trudno odróżnić nietrzymanie moczu w ciąży od odejścia wód płodowych (płynu owodniowego). To ostatnie wycieka z pochwy — może wytrysnąć lub pociec strużką. Nawet jeśli poruszasz się powoli i ostrożnie, wody płodowe odchodzą, gdy wstaniesz z pozycji leżącej lub po siedzeniu przez długi czas. Nie masz nad nimi żadnej kontroli. Jak rozpoznasz płyn owodniowy? Zwykle nie pachnie (lub pachnie słodko) i nie ma koloru, chociaż może zawierać resztki śluzu lub krwi.

Mocz najczęściej wycieka, gdy kaszlesz, śmiejesz się, kichasz lub gdy nagle się poruszysz, nawet wtedy, gdy leżysz. Może być przezroczysty lub o kolorze słomy, jednak zwykle charakterystycznie pachnie.

Jeśli uważasz, że odeszły Ci wody, od razu skontaktuj się ze swoim lekarzem lub oddziałem położniczym.

infografika dotycząca różnicy pomiędzy nietrzymaniem moczu a odejściem wód płodowych

Rys 1. Nietrzymanie moczu a odejście wód płodowych

Nietrzymanie moczu w ciąży 1 trymestr

Jeśli na tym etapie doświadczasz nietrzymania moczu, nie martw się. 1 na 5 ciężarnych zmaga się z tym już w 1. trymestrze. Jeśli wcześniej rodziłaś, tym to prawdopodobieństwo jest większe.

Wkrótce po tym, jak zaszłaś w ciążę, hormony ciążowe spowodowały rozciągnięcie tkanek i mięśni dna miednicy. Poziom progesteronu wzrasta od samego początku ciąży, powodując rozluźnienie niektórych mięśni w Twoim ciele. W 10.-14. tygodniu ciąży występuje największe stężenie hormonu nazywanego relaksyną. Jak sama nazwa wskazuje, rozluźnia on mięśnie i więzadła. To prowadzi do osłabienia mięśni zwieraczy cewki moczowej, które kontrolują oddawanie moczu przez pęcherz.

Gdy kaszlesz, śmiejesz się, kichasz lub jesteś aktywna fizycznie, wzrasta ciśnienie w Twoim brzuchu i naokoło pęcherza, dosłownie go ściskając. Przed ciążą mięśnie dna miednicy pomagały utrzymać zawartość pęcherza w środku. Niestety jeśli te mięśnie są osłabione i nie mogą się w pełni napiąć, nie są w stanie wykonać swojej dotychczasowej pracy.

Nietrzymanie moczu w ciąży 2 trymestr

Więcej niż 33% kobiet doświadcza niepożądanego wycieku moczu w 2. i 3. trymestrze. Ryzyko wzrasta, jeśli masz historię infekcji pęcherza moczowego, rodziłaś przez pochwę, jesteś w starszym wieku lub więcej ważysz (co zwiększa nacisk na pęcherz). Jeśli doświadczałaś nietrzymania moczu przed zajściem w ciążę, najprawdopodobniej będziesz mierzyć się z tym problemem również w trakcie ciąży.

Nietrzymanie moczu w ciąży 3 trymestr

Występowanie nietrzymania moczu w ciąży w 3. trymestrze wzrasta do prawie 40%. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to najczęstszy rodzaj występujący w ciąży, u 78% kobiet. Niewielki procent kobiet cierpi z powodu naglącego nietrzymania moczu (12% kobiet). Jaka jest różnica? Wysiłkowe nietrzymanie moczu związane jest z wysiłkiem, takim jak opisane wcześniej kichanie, kasłanie, śmianie się czy dźwiganie. Naglące przychodzi bez wyraźnego wysiłku, np. gdy zmywasz naczynia i słyszysz lejącą się wodę, nagle musisz biec do łazienki.

Nietrzymanie moczu w ciąży w nocy

Jeśli doświadczasz nietrzymania moczu w ciąży w nocy, upewnij się, że nie przyjmujesz zbyt dużo płynów blisko pory położenia się spać (za chwilę przeczytasz, których płynów warto unikać w ogóle). To ważne, abyś ogólnie nie ograniczała liczby przyjmowanych płynów w ciąży. Ty i Twoje dziecko musicie pozostać nawodnione, dlatego pij co najmniej 2 litry płynów dziennie. Picie mniej może prowadzić do odwodnienia. Jeśli musisz chodzić do łazienki w nocy i nie daje Ci to spać, spróbuj pić więcej w ciągu dnia i mniej na kilka godzin przed snem.

Co pomaga na nietrzymanie moczu w ciąży?

Istnieje wiele rozwiązań, które możesz zastosować na nietrzymanie moczu w ciąży — od zmiany przyjmowanych płynów, przez ćwiczenia behawioralne, mięśni Kegla dozwolone w ciąży czy pessar.

Co pić na nietrzymanie moczu w ciąży?

W przypadku nietrzymania moczu w ciąży ważniejsze od tego, co pijesz, jest to, czego unikasz. A lista jest długa, dlatego warto się z nią zapoznać i szybko ją przyswoić.

Zakazane są:

  1. Kawa i herbata,
  2. Mocno kwasowe soki owocowe i warzywne,
  3. Napoje gazowane,
  4. Napoje sztucznie słodzone,
  5. Alkohol,
  6. Bardzo słodkie napoje.

Jakie leki na nietrzymanie moczu w ciąży?

W ciąży nie stosuje się leków na nietrzymanie moczu, ponieważ mogą zaszkodzić dziecku. Pozostają Ci metody behawioralne, zastosowanie pessara lub ćwiczenia mięśni Kegla.

Techniki behawioralne na nietrzymanie moczu w ciąży

Techniki behawioralne, takie jak prowadzenie dziennika czy trening pęcherza mogą okazać się pomocne w leczeniu nietrzymaniu moczu w ciąży oraz po porodzie. Możesz z nich skorzystać w domu. Zmiany w nawykach, które wykorzystują techniki behawioralne, nie mają poważnych skutków ubocznych.

Na czym polega prowadzenie dziennika? Zapisujesz z nim godziny, kiedy korzystasz z toalety i gdy zdarza Ci się nietrzymanie moczu. To daje Ci pogląd, jakie są wzorce tego problemu i pozwala im zapobiec. Załóżmy, że korzystasz z toalety o 13:00, o 14:00 wychodzisz do sklepu, a o 14:15 zdarza Ci się incydent nietrzymania moczu. W takiej sytuacji dobrym pomysłem może być dodatkowa wizyta w łazience tuż przed 14:00, nawet jeśli nie czujesz wtedy parcia na pęcherz.

Jeśli to nie działa albo nie możesz lub nie chcesz zastosować tej metody, możesz skonsultować z twoim lekarzem zastosowanie pessara. To elastyczna, sterylna wkładka z silikonu, wkładana do pochwy (w trakcie ciąży wyłącznie lekarz zakłada oraz wyjmuje pessar), która wzmacnia mięśnie dna miednicy i zapobiega nietrzymaniu moczu w ciąży. Stanowi ono jedno z nielicznych rozwiązań, które nie wymaga od Ciebie zmiany nawyków — tego, co i ile pijesz czy dużego wysiłku w postaci ćwiczeń lub śledzenia schematu nietrzymania moczu.

Jakie ćwiczenia na nietrzymanie moczu w ciąży?

W przypadku nietrzymania moczu w ciąży pomocne mogą okazać się ćwiczenia mięśni Kegla dozwolone w ciąży. Mają one na celu wzmocnienie i zaciśnięcie mięśni, które obejmują dno miednicy. To z kolei poprawia funkcjonowanie cewki moczowej i zwieraczy.

Gdzie znajdują się mięśnie Kegla? Najłatwiej odkryjesz to, siadając na toalecie i oddając mocz. Spróbuj powstrzymać strumień w trakcie. Mięśnie, których użyłaś, to właśnie mięśnie Kegla. Inny sposób na zlokalizowanie ich to umieszczenie palca w pochwie i próba zaciśnięcia mięśni wokół niego.

Aby wykonać ćwiczenia mięśni Kegla, powinnaś:

  • rozluźnić swoje mięśnie podbrzusza, ud i pośladków,
  • zacisnąć mięśnie Kegla,
  • wytrzymać, licząc do 10,
  • rozluźnić mięśnie Kegla, a następnie policzyć do 10.

Wykonaj 10 powtórzeń rano, po południu i wieczorem. Możesz to zrobić w każdym miejscu — stojąc w korku, siedząc przy biurku lub w kolejce do kasy w sklepie. Rezultaty zauważysz po 4 do 6 tygodni.

Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu w ciąży — podsumowanie

Wiesz już, jak leczyć nietrzymanie moczu w ciąży. Zastosowanie pessara, ćwiczeń behawioralnych czy mięśni Kegla może znacząco zmniejszyć lub nawet zlikwidować ten problem. Z każdym miesiącem ciąży rośnie ryzyko, że się pojawi, dlatego warto zawczasu uzbroić się w skuteczne metody leczenia. Pamiętaj, aby przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji treści.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu