Poporodowy zespół bólowy miednicy mniejszej
Po porodzie dochodzi do osłabienia aparatu więzadłowego miednicy utrzymującego macicę, co może prowadzić do zastoju krwi w naczyniach. W efekcie powstaje bolesny zespół przekrwienny miednicy mniejszej.

- Długotrwały ból chroniczny w podbrzuszu, krzyżu, kręgosłupie
- Uczucie stałego ucisku w podbrzuszu
- Bóle przy stosunkach lub niemożność odbywania stosunków
- Powracający nagły, ostry ból podbrzusza, który może wystąpić bezpośrednio po porodzie lub w późniejszym terminie
Jeżeli odczuwasz powyższe dolegliwości powiedz o nich lekarzowi w czasie najbliższej wizyty.
Jeżeli lekarz zdiagnozuje u Ciebie zespół bólowy miednicy mniejszej może zalecić unikanie dźwigania, wykonywanie specjalnych ćwiczeń oraz zastosowanie pessara pierścieniowego grubego. Po jego założeniu dolegliwości bólowe powinny ustąpić.
Jesteś lekarzem?
Dowiedz się więcej o poporodowym zespole bólowym miednicy mniejszej

Poporodowy zespół bólowy miednicy mniejszej
Po porodzie dochodzi do osłabienia aparatu więzadłowego miednicy utrzymującego macicę, co może prowadzić do zastoju krwi w naczyniach. W efekcie powstaje bolesny zespół przekrwienny miednicy mniejszej.
Poporodowy zespół bólowy miednicy mniejszej jest długotrwałym bólem chronicznym lub powracającym nagłym, ostrym bólem, który może wystąpić bezpośrednio po porodzie lub w późniejszym terminie. Zespół bólowy miednicy mniejszej, bywa często błędnie rozpoznawany i leczony, jako:
- przewlekłe zapalenie przydatków (towarzyszy temu brak
- odchyleń w wynikach laboratoryjnych),
- zapalenie wyrostka robaczkowego,
- rwa kulszowa,
- nieokreślone bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Objawy zespołu przekrwiennego miednicy mniejszej oraz sposoby leczenia pessaroterapią – zostały po raz pierwszy opisane przez doktora Herbicha.
1. Stopień: Pacjentka skarży się od czasu do czasu na bóle w podbrzuszu, bóle krzyża i bóle przy stosunkach. Często te dolegliwości są błędnie leczone antybiotykami, przy braku parametrów zapalnych. Po założeniu np.: pessara pierścieniowego grubego bóle powinny ustąpić.
2. Stopień: Silniejsze bóle przy stosunkach, silne bóle kręgosłupa i podbrzusza (np. przy prowadzeniu auta), uczucie stałego ucisku w podbrzuszu szczególnie przy obciążeniu.
Postępowanie:
- wytłumaczenie przyczyny,
- próba założenia pessara pierścieniowego grubego,
- nauczenie pacjentki jego zakładania i wyciągania,
- poinstruowanie pacjentki, że nie może dźwigać więcej niż 3-5 kg,
- zalecenie ćwiczeń na leżąco.
3. Stopień: Bardzo silne bóle podbrzusza, trudności życia codziennego związane z tymi dolegliwościami, niemożność odbywania stosunków płciowych.
Postępowanie:
- wytłumaczenie przyczyny,
- dobranie i założenie pessara pierścieniowego grubego,
- nauczenie pacjentki jego zakładania i wyciągania, poinstruowanie pacjentki, że nie może dźwigać więcej niż 3-5 kg,
- jeżeli bóle nasilają się, są nie do wytrzymania, a metody leczenia zawodzą i kobieta nie planuje więcej ciąż - można rozważyć usunięcie macicy.
Podczas pessaroterapii po pewnym czasie, pacjentka może samodzielnie wyjmować i zakładać pessar, gdy pojawiają się u niej dolegliwości. Po 2-3 miesiącach stosowania pessara pierścieniowego grubego dolegliwości zwykle zmniejszają się tak, że pessaroterapia jest konieczna tylko w niektórych sytuacjach.
Poporodowego zespołu bólowego dna miednicy nie leczy się operacyjnie, gdy pacjentka planuje jeszcze porody. W takiej sytuacji sprawdza się pessar pierścieniowy gruby, który unosi ku górze obniżoną macicę i pochwę.