Jesteś pacjetnką? Strona dla pacjentek

Zespół bólowy miednicy mniejszej w trakcie ciąży

Zdarza się, że kobiety ciężarne odczuwają trudny do zlokalizowania ból w miednicy mniejszej. Ból nasila się zwykle w trakcie chodzenia po schodach, rozstawianiu nóg np. podczas wsiadania lub wysiadania z samochodu. Powodem tych dolegliwości może być zespól bólowy miednicy mniejszej w trakcie ciąży.

Jak zdiagnozować zespół bólowy miednicy mniejszej w trakcie ciąży?

Ważnym elementem zdiagnozowania przyczyny bólu, jest przeprowadzenie dokładego wywiadu medycznego. Należy też dokładnie zbadać, czy występujące bóle nie mają związku z:

  • zapaleniem wyrostka robaczkowego szczególnie, gdy ból występuje po prawej stronie,
  • zastojem moczu w nerkach – w wypadku tego schorzenia ból częściej występuje po stronie prawej, choć może również wystąpić po obu stronach (wtedy oddanie moczu jest ograniczone),
  • bólami odcinka lędźwiowego kręgosłupa, jednakże ból miednicy mniejszej może występować jednocześnie z tym bólem.

Co jest przyczyną zespołu bólowego miednicy mniejszej w trakcie ciąży?

W ciąży dochodzi do osłabienia aparatu więzadłowego miednicy mniejszej utrzymującego macicę, co prowadzi do obniżenia się macicy i załamań w przepływach naczyniowych czego efektem jest zastój krwi w naczyniach miednicy mniejszej wywołujący ból. W efekcie powstaje bolesny zespół przekrwienny miednicy mniejszej.

Jak leczyć zespół bólowy miednicy mniejszej w trakcie ciąży

W większości wypadków zaleca się założenie pessara kołnierzowego szyjki macicy najczęściej rozmiar nr 2 (pessar zakładany jest na szyjkę macicy).

Jak działa pessar przy zespole bólowym miednicy mniejszej w trakcie ciąży?

Pessar kołnierzowy szyjki macicy unosi macicę ku górze, dzięki czemu ustępuje zastój krwi w naczyniach, a położenie macicy w miednicy mniejszej zostaje ustabilizowane. Dzięki temu ból ustępuje.

UWAGA: Przy pessaroterapii w trakcie ciąży, pessar powinien być zakładany i wyjmowany wyłącznie przez lekarza i może być założony do czasu porodu.