Co to jest pessar i jak działa?

Pessar to niewielki wyrób medyczny z wielkimi możliwościami. Umieszczony w pochwie eliminuje niepożądane objawy zaburzeń statyki narządów rodnych i nietrzymania moczu. Pomaga też donosić ciążę i wspiera leczenie wielu innych schorzeń ginekologicznych i położniczych.

Kup pessar
Pessar - co to jest, jak działa i jak go stosować? - Dr Herbich

Zasada działania pessara jest prosta

Dobrze dopasowany i odpowiednio założony przywraca anatomiczne ułożenie narządów rodnych i innych organów miednicy mniejszej.

Zobacz, jak działa pessar pierścieniowy gruby Dr Herbich przy obniżeniu macicy i pochwy
Zobacz, jak działa pessar pierścieniowy gruby Dr Herbich przy obniżeniu macicy i pochwy

Pessary stosuje się...

w ginekologii
w położnictwie

Pomagają, kiedy ciąża jest zagrożona i przy takich dolegliwościach, jak żylaki sromu i kończyn dolnych, ostry zastój moczu w nerkach, zespół bólowy miednicy mniejszej. Sprawdź, kiedy stosować pessar w ciąży.

Szybka eliminacja niepożądanych objawów

Nie musisz przechodzić operacji, żeby pozbyć się dolegliwości związanych z wypadaniem narządów rodnych, nietrzymaniem moczu oraz zadbać o bezpieczną ciążę. Wsparcie, jakie zapewnia pessar sprawia, że narządy wracają na miejsce, a kobieta może odzyskać komfort, bez poddawania się operacji.

Szybka eliminacja niepożądanych objawów

Bezpieczna metoda leczenia

Stosowanie pessara, w przeciwieństwie do zabiegów chirurgicznych, nie jest obarczone ryzykiem komplikacji. To jeden z najważniejszych powodów, dla których pessaroterapia często zastępuje leczenie operacyjne.

Leczenie ambulatoryjne

Pessary zakłada się w gabinecie, w czasie zwykłej wizyty i nie trzeba przy tym podawać środków znieczulających, nawet tych działających miejscowo. 

Brak skutków ubocznych

Podrażnienia pochwy lub infekcje mogą wystąpić jedynie wtedy, gdy pessar jest niewłaściwie dobrany lub nieodpowiednio stosowany. Jeżeli wystąpią, można je łatwo wyeliminować wyjmując pessar i stosując leczenie miejscowe. 

Nieliczne przeciwwskazania

Ponieważ pessaroterapia jest zabiegiem nieinwazyjnym i w pełni bezpiecznym może być stosowana prawie przez każdą kobietę. Jedynym przeciwwskazaniem jest stan zapalny pochwy.

Alternatywa dla zabiegów operacyjnych

Warto rozważyć aplikację pessara do czasu zabiegu chirurgicznego, by nie musieć rezygnować z codziennych czynności i móc funkcjonować każdego dnia w komfortowych warunkach. Często po zastosowaniu próbnym, pacjentki rezygnują z operacji.

Sprawdź opinie pacjentek

Alternatywa dla zabiegów operacyjnych

Proste, samodzielne stosowanie

Wiele kobiet po przeprowadzeniu instruktażu przez lekarza prowadzącego, samodzielnie wyjmuje i ponownie zakłada pessar ginekologiczny w domu. Zwiększa to komfort użytkowania pessara i zmniejsza częstotliwość wizyt u specjalisty. Prześledź nasze instrukcje, które nauczą cię, jak robić to krok, po kroku.

Prześledź instrukcje

Proste, samodzielne stosowanie

Jak wybrać pessar?

Tylko dobrze dopasowany pessar spełnia swoją rolę. Dlatego zawsze musi on być dobierany przed lekarza ginekologa, najlepiej takiego, który specjalizuje się w pessaroterapii. Jeśli Twój lekarz nie zajmuje się pessaroterapią i nie wiesz, do którego ginekologa się udać, skontaktuj się z nami, a pomożemy ci dotrzeć do specjalisty.

Znajdź lekarza

Jak wybrać pessar?

Jak lekarz dobiera pessar?

1

Badanie
Lekarz zapyta Cię o dolegliwości, jakie u siebie obserwujesz i zbada Cię palpacyjnie oraz przy pomocy USG.

2

Diagnoza
Otrzymasz diagnozę i poznasz opcje leczenia. Wysiłkowe lub mieszane nietrzymanie moczu, obniżenie narządów rodnych oraz niewydolność szyjki macicy można leczyć zarówno operacyjnie, jak i przy pomocy pessara. Jednak tylko lekarz może zdecydować, co jest lepsze dla Ciebie: pessar czy operacja, albo kiedy zastosować pessar, a kiedy szew szyjkowy.

3

Dobór pessara
Kiedy decyzja o pessaroterapii zostanie podjęta lekarz dobierze odpowiedni pessar.

4

Instruktaż
Lekarz nauczy Cię, jak zakładać i wyjmować pessar* oraz poinstruuje jak dbać o higienę w czasie pessaroterapii. Wyjaśni także inne kwestie, które mogą Cię nurtować, takie jak np. pessar, a wypróżnienie, albo pessar, a seks. Na koniec ustali terminy wizyt kontrolnych.

* dotyczy pessarów ginekologicznych

Jak stosować pessar?

Pessar używaj zgodnie z instrukcją użytkowania oraz zaleceniami lekarza. Pamiętaj, że inaczej stosuje się pessar w ginekologii, a inaczej w położnictwie.

Jak stosować pessar?
Przy schorzeniach ginekologicznych

Wyjmuj pessar przynajmniej raz w tygodniu, ale nie rzadziej niż co 2-4 tygodnie (lub według wskazań lekarza). Chodzi o to, żeby umyć pessar, a ściany pochwy mogły „odpocząć”. Przed ponownym włożeniem posmaruj pessar odpowiednim kremem zgodnie z zaleceniami lekarza.
Dowiedz się więcej o korzystaniu z pessara przy schorzeniach ginekologicznych.

Jak stosować pessar?
U kobiet w ciąży

U kobiet w ciąży pessary zakłada i wyjmuje wyłącznie lekarz.
Poznaj szczegółowe informacje na temat pessaroterapii w ciąży.

Dr herbich

Jedyne tak komfortowe pessary

Okolice intymne to wyjątkowo wrażliwe miejsca. Pessar musi być więc nie tylko skuteczny, ale też delikatny.

Pessary Dr Herbich, wykonane z zaawansowanego technologicznie silikonu medycznego, są niezwykle komfortowe w użytkowaniu. Wiedzą  o tym nie tylko pacjentki, ale też ginekolodzy, dlatego pessary Dr Herbich to najlepszy wybór.  

Pessar - co to jest, jak działa i jak go stosować? - Dr Herbich
 • Łatwe do zakładania i wyjmowania
  Wykonane z elastycznego silikonu
 • Niewyczuwalne w czasie noszenia
  Przyjazne dla tkanek
 • Idealnie dopasowane
  Możliwość bezpłatnej wymiany
 • Sterylne
  Co minimalizuje ryzyko infekcji
 • Trwałe
  Możesz je używać przez 2 lata
 • Bezpieczne
  Gruntownie przebadane
 • Stać Cię na nie
  Wysokiej jakości - jałowy, certyfikowany, bezpieczny dla zdrowia - pessar można nabyć już od 155 zł.

Informacje zawarte na stronie zostały opracowane na postawie doświadczeń zawodowych, obserwacji klinicznych i wieloletniej praktyki lekarskiej dr n. med. M. Herbicha.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu