Pessary w ciąży i w połogu – sposób na donoszoną ciążę, zdrowie i komfort

Będąc w ciąży każda z nas chciałaby przede wszystkim urodzić zdrowe dziecko. Jednocześnie często zapominamy o własnym komforcie fizycznym i psychicznym. Niepotrzebnie! Wiele z ciążowych i połogowych dolegliwości można łatwo i bezpiecznie wyeliminować przy pomocy pessaroterapii.

Jakie problemy położnicze eliminuje pessar?

Co Ci dolega?

Moja ciąża jest zagrożona
Jestem w ciąży i czuję ostry ból w prawej nerce
Mam żylaki sromu lub kończyn dolnych
Od czasu do czasu bolą mnie okolice miednicy
Mam poporodowe nietrzymanie moczu

Moja ciąża jest zagrożona

Zastanawiasz się, jak długa powinna być szyjka macicy w ciąży? Twoja szyjka macicy przedwcześnie skraca się lub rozwiera? Podejrzewasz, że możesz mieć niewydolność cieśniowo-szyjkową.

Niewydolność szyjki macicy

Moja ciąża jest zagrożona

Jestem w ciąży i czuję ostry ból w prawej nerce

Ból pleców to w ciąży powszechna dolegliwość. Jeżeli jest silny, po prawej stronie lub w okolicy lędźwiowej może wskazywać na stan zapalny w nerce. Zdarza się, że jego przyczyną jest zastój moczu (tzw. wodonercze).

Zastój moczu w nerkach

Jestem w ciąży i czuję ostry ból w prawej nerce

Mam żylaki sromu lub kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych występują nawet u połowy ciężarnych, a żylaki sromu dotykają co najmniej 4% przyszłych mam. Jeżeli ty też je masz – lecz je. Pomoże Ci w tym pessar.

Żylaki sromu i kończyn dolnych

Mam żylaki sromu lub kończyn dolnych

Od czasu do czasu bolą mnie okolice miednicy

Zespół bólowy miednicy mniejszej objawia się silnym bólem w miednicy mniejszej. Występuje nie tylko w ciąży, ale także po porodzie. Ból nasila się w trakcie chodzenia i rozstawiania nóg. W jego wyeliminowaniu pomaga założenie pessara.

Jestem w ciąży   Jestem po porodzie

Od czasu do czasu bolą  mnie okolice miednicy

Mam poporodowe nietrzymanie moczu

Niedawno urodziłaś dziecko? Zdarza się, że pod wpływem śmiechu lub ćwiczeń fizycznych mimowolnie oddajesz mocz? Nie jesteś sama. Nietrzymanie moczu jest częstym skutkiem ubocznym porodu. Choć zwykle mija samoistnie, czasem trzeba je leczyć.

Poporodowe nietrzymanie moczu

Mam poporodowe nietrzymanie moczu

Co młode mamy mówią o pessaroterapii?

Alicja, 28 lat

Pessar pomógł mi utrzymać ciążę bliźniaczą. Lekarz założył go w 24 tygodniu ciąży, kiedy szyjka miała 1,5-1,8 cm i taka długość utrzymała się do 37 tygodnia ciąży, kiedy pessar został usunięty w czasie cesarskiego cięcia. Przez cały czas brałam progesteron i leżałam w łóżku, ale nie miałam żadnych infekcji. Ogólnie, mam z pessarem bardzo pozytywne doświadczenia.

Julia, lat 35

Wszystko zaczęło się zupełnie nagle, w 27 tygodniu ciąży. Zaczęłam mieć problemy z oddawaniem moczu i stolca. Miałam wrażenie, że nie wypróżniam się do końca. Pojawiły się też skurcze w nogach, od okolic intymnych w dół.  Chodziłam z trudem, mogłam robić tylko małe kroki. Najgorszy był jednak ból po prawej stronie pleców i brzucha, tak silny, że musiałam wezwać karetkę.  W szpitalu nie stwierdzono skurczów przedporodowych i zostawiono mnie na obserwacji. Lekarz powiedział, że mam zastój moczu w prawej nerce 1 stopnia i zalecił zastosowanie pessara. Od razu po jego założeniu ustąpił ból, zastój moczu i wszystkie inne objawy. Pessar nosiłam do 36 tygodnia ciąży. 

Przeczytaj więcej opinii

Co zrobić, kiedy podejrzewasz zagrożoną ciążę, żylaki, zastój albo nietrzymanie moczu?

Jak najszybciej idź do lekarza. Lekarz sprawdzi, co dokładnie Ci dolega i – jeżeli uzna, że to konieczne – przedstawi możliwe opcje leczenia. Wtedy podejmiesz świadomą decyzję, co do sposobu postępowania. 

Wiele ciążowych dolegliwości można leczyć przy pomocy pessara – niewielkiego krążka, który umieszcza się w pochwie, żeby podtrzymywał ciążową macicę. Zapytaj swojego ginekologa, czy tak jest w Twoim wypadku.

Który pessar jest dla Ciebie?

U kobiet w ciąży najczęściej stosuje się pessar położniczy, czyli pessar kołnierzowy szyjki macicy. Unosi on ciężarną macicę, dzięki czemu nie uciska już ona na szyjkę macicy, moczowód, czy żyły dna miednicy mniejszej. Eliminuje tym samym przyczynę wielu dolegliwości.

Poznaj pessar położniczy

U kobiet w połogu najczęściej stosuje się pessar pierścieniowy gruby. Unosi on macicę wraz z pochwą, opierając się na tkankach miednicy mniejszej. W ten sposób zmniejsza dolegliwości spowodowane naciągnięciem tkanek i eliminuje nietrzymanie moczu.

Pessar pierścieniowy gruby

Jak żyć z pessarem w ciąży i w połogu?

Pessary w ciąży zawsze zakłada lekarz i pozostają one założone do czasu porodu. Pacjentki nie mogą ich wyjmować. Choć u kobiet po porodzie pierwszy pessar także jest dobierany i zakładany przez lekarza, później mogą one zakładać i wyjmować samodzielnie. Wszystkie informacje dotyczące noszenia pessara w ciąży i w połogu znajdziesz w naszym poradniku.

Jak żyć z pessarem w ciąży   Jak żyć z pessarem po porodzie

Informacje zawarte na stronie zostały opracowane na postawie doświadczeń zawodowych, obserwacji klinicznych i wieloletniej praktyki lekarskiej dr n. med. M. Herbicha.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu