Nietrzymanie moczu po porodzie
Niedawno urodziłaś dziecko? Zdarza się, że pod wpływem kaszlu, śmiechu lub ćwiczeń fizycznych mimowolnie oddajesz mocz? Nie jesteś sama. Nietrzymanie moczu jest częstym skutkiem ubocznym porodu. Choć zwykle mija samoistnie, czasem trzeba je leczyć.

Czym objawia się nietrzymanie moczu po porodzie?
Przeczytaj, jak opowiadają o tym inne mamy:
8 tygodni po urodzeniu córki poszłam pobiegać. Marzyłam o takiej przerwie w opiece nad maluchem i chciałam wrócić do aktywności, którą uwielbiam. Po 10-minutowym biegu poczułam, że zsikałam się w szorty.
Od kiedy wróciłam z dzieckiem do domu moim zmartwieniem był cieknący pęcherz. Mocz mimowolnie wypływał kiedy się śmiałam, schylałam lub podnosiłam coś ciężkiego. Czasem musiałam natychmiast biec do toalety. Bardzo się tego wstydziłam.
Kiedy leczyć nietrzymanie moczu?
Ciąża i poród mogą rozciągnąć lub uszkodzić mięśnie dna miednicy, które podtrzymują macicę, pęcherz i odbytnicę. Po porodzie, stopniowo, odzyskują one jednak swoje napięcie i po około 6-7 tygodniach od porodu nietrzymanie moczu najczęściej ustępuje samoistnie.
Nie zawsze, jednak, tak się dzieje. Jeżeli nietrzymanie moczu utrzymuje się u Ciebie dłużej niż przez 6 tygodni po porodzie zgłoś się do lekarza i wybierz skuteczną metodę leczenia.
UWAGA: 8 tygodni po porodzie nietrzymanie moczu powinno ustąpić. Jeżeli tak nie jest, idź do lekarza.
Jak leczyć poporodowe nietrzymanie moczu?
Jeżeli mimowolny wyciek moczu obniża Twoją jakość życia, zgłoś się do ginekologa lub uroginekologa. W zależności od nasilenia objawów zaleci on 1 z 4 sposobów leczenia:
1 Ćwiczenia Kegla |
2 Noszenie pessara |
3 Operacja |
4 Leczenie farmakologiczne |
Dobrze dopasowany pessar eliminuje objawy nietrzymania moczu po porodzie

Pessar to miękka, silikonowa wkładka, którą umieszcza się w pochwie. Dobrze dobrany, eliminuje nietrzymanie moczu natychmiast po założeniu, bo podtrzymuje obniżające się narządy. Dzięki temu, nie naciskają już one na pęcherz i nie powodują wycieku moczu.
Pessar sprawdza się szczególnie u kobiet, które w przyszłości zamierzają mieć dzieci lub operacja jest u nich przeciwwskazana z innych powodów. To dobry wybór także dla osób, które mają objawy nietrzymania moczu tylko podczas uprawiania sportu lub innego wysiłku.
Po pewnym czasie można zrezygnować z noszenia pessara Kiedy mięśnie i więzadła wracają do formy sprzed ciąży, narządy nie naciskają już pęcherz, a kobieta przestaje gubić mocz. Pessar nie jest już wtedy potrzebny. |
„Noszę pessar, bo po porodzie mam nietrzymanie moczu. Chociaż minęło trochę czasu zanim przyzwyczaiłam się do noszenia pessara, teraz w ogóle o nim nie pamiętam. Ponieważ mam dopiero 35 lat i planuję jeszcze dzieci nie chciałam mieć operacji. Pessar sprawia, że mogę sobie pozwolić na wiele aktywnośći fizycznych, co OGROMNIE poprawia mi samopoczucie.”
„Mam wypadanie pęcherza i nietrzymanie moczu. Zaczęłam stosować pessar jakieś 2 miesiące po połogu, równocześnie ćwicząc z fizjoterapeutą. Ograniczyłam dźwiganie – dziecko głównie wożę w wózku. Pessar wyciągam tylko, kiedy chcę uprawiać seks. Czuję się dużo lepiej niż zaraz po połogu, a mój lekarz mówi, że ćwiczenia, noszenie pessara i unikanie dźwigania przynoszą efekty. Być może za jakiś czas będę mogła zrezygnować z pessara. Widzę światełko w tunelu!”
„Przez 3 miesiące ćwiczyłam z fizjoterapeutą i praktycznie nie mam już objawów nietrzymania moczu. Jedyny czas, kiedy się to zdarza to skakanie na skakance i bieganie. Ponieważ nie chcę rezygnować z tych aktywności, bo je uwielbiam, na czas uprawiania sportu zakładam pessar. Dzięki temu, znowu mogę robić to, co kocham.”
1 Ćwicz mięśnie Kegla | 2 Odwiedź ginekologa |
3 Stopniowo wracaj do wagi sprzed ciąży | 4 Unikaj dźwigania |
U większości kobiet najlepsze efekty przynosi ćwiczenie pod okiem fizjoterapeuty oraz noszenie pessara. Operacja jest opcją tylko dla kobiet, które nie planują już dzieci, lub u których objawy nietrzymania moczu są bardzo nasilone. Zabieg chirurgiczny można rozważać także wtedy, gdy noszenie pessara i ćwiczenia Kegla nie przynoszą rezultatów.
Pessar podtrzymuje obniżające się narządy, dzięki czemu zmniejsza nacisk na pęcherz. Innymi słowy pessar zastępuje i podpiera mięśnie oraz więzadła, osłabione po ciąży i porodzie.
Czas noszenia pessara to indywidualna sprawa. Po porodzie mięśnie i więzadła regenerują się z czasem. Dodatkowo, noszenie pessara wzmacnia mięśnie dna miednicy, szczególnie u młodych kobiet. Kiedy odzyskują one swoje napięcie, narządy nie naciskają na pęcherz, więc pessar przestaje być potrzebny.
Tak. Pessar mechanicznie podtrzymuje obniżające się narządy unosząc je ku górze, dzięki czemu nie naciskają już one na pęcherz i nie powodują wycieku moczu. Jeżeli jest dobrze dobrany, wysiłkowe nietrzymanie moczu ustępuje natychmiast po założeniu pessara.
Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu po porodzie najlepiej sprawdzają się pessary: pierścieniowy gruby, kołnierzowy cewki moczowej lub cienki cewki moczowej. Decyzję o tym, jaki pessar zastosować podejmuje ginekolog.
Przy znacznym obniżeniu macicy i pochwy z nietrzymaniem moczu najlepiej zastosować w pierwszej kolejności pessar pierścieniowy gruby. Jeżeli jego noszenie nie przynosi efektów, lekarz może zalecić pessar kołnierzowy cewki moczowej, który unosi pochwę i macicę ku górze i jednocześnie podpiera zwieracz cewki moczowej.
Prawidłowy stan | Obniżenie się macicy, tylnej ściany pęcherza moczowego i zwieracza cewki moczowej |
![]() | Pessar unosi ku pochwę i macicę i jednocześnie podpiera zwieracz cewki moczowej. |
Po pierwsze, wybierz typ pessara polecony przez lekarza. Po drugie upewnij się, że Twój pessar jest wykonany z biozgodnego silikonu medycznego, i że jest sterylny. Korzystając z jałowego pessara, minimalizujesz ryzyko wystąpienia infekcji. Przeczytaj, jakie pessary są bezpieczne.
Ćwiczenia Kegla wzmacniają mięśnie dna miednicy, dlatego u kobiet, u których przyczyną nietrzymania moczu jest osłabienie tych mięśni po ciąży i porodzie często przynoszą bardzo dobre rezultaty. Trzeba jednak ćwiczyć prawidłowo, najlepiej pod okiem fizjoterapeuty, bo źle wykonywane ćwiczenia przyniosą więcej szkody niż pożytku. Ćwiczenia można również wykonywać z założonym pessarem, który przywraca anatomiczne położenie macicy i pochwy.
Powody, przez które po ciąży dochodzi czasem do nietrzymania moczu:
- rozciągnięcie mięśni dna miednicy,
- uszkodzenie nerwów kontrolujących pęcherz,
- przesunięcie się cewki moczowej i pęcherza podczas ciąży,
- nacięcie krocza, czyli nacięcie wykonane w mięśniu dna miednicy podczas porodu.