Przejdź do głównej treści
Menu

Nietrzymanie moczu po porodzie

Niedawno urodziłaś dziecko? Zdarza się, że pod wpływem kaszlu, śmiechu lub ćwiczeń fizycznych mimowolnie oddajesz mocz? Nie jesteś sama. Nietrzymanie moczu jest częstym skutkiem ubocznym porodu. Choć zwykle mija samoistnie, czasem trzeba je leczyć.

Nietrzymanie moczu po porodzie

Czym objawia się nietrzymanie moczu po porodzie?

Przeczytaj, jak opowiadają o tym inne mamy:

8 tygodni po urodzeniu córki poszłam pobiegać. Marzyłam o takiej przerwie w opiece nad maluchem i chciałam wrócić do aktywności, którą uwielbiam. Po 10-minutowym biegu poczułam, że zsikałam się w szorty.

Od kiedy wróciłam z dzieckiem do domu moim zmartwieniem był cieknący pęcherz. Mocz mimowolnie wypływał kiedy się śmiałam, schylałam lub podnosiłam coś ciężkiego. Czasem musiałam natychmiast biec do toalety. Bardzo się tego wstydziłam.

Kiedy leczyć nietrzymanie moczu?

Ciąża i poród mogą rozciągnąć lub uszkodzić mięśnie dna miednicy, które podtrzymują macicę, pęcherz i odbytnicę. Po porodzie, stopniowo, odzyskują one jednak swoje napięcie i po około 6-7 tygodniach od porodu nietrzymanie moczu najczęściej ustępuje samoistnie.

Nie zawsze, jednak, tak się dzieje. Jeżeli nietrzymanie moczu utrzymuje się u Ciebie dłużej niż przez 6 tygodni po porodzie zgłoś się do lekarza i wybierz skuteczną metodę leczenia.

UWAGA: 8 tygodni po porodzie nietrzymanie moczu powinno ustąpić. Jeżeli tak nie jest, idź do lekarza.

Jak leczyć poporodowe nietrzymanie moczu?

Jeżeli mimowolny wyciek moczu obniża Twoją jakość życia, zgłoś się do ginekologa lub uroginekologa. W zależności od nasilenia objawów zaleci on 1 z 4 sposobów leczenia:

1

Ćwiczenia Kegla

2

Noszenie pessara

3

Operacja

4

Leczenie farmakologiczne

Dobrze dopasowany pessar eliminuje objawy nietrzymania moczu po porodzie

Zobacz, w jaki sposób pessar eliminuje objawy nietrzymania moczu po porodzie
Zobacz, w jaki sposób pessar eliminuje objawy nietrzymania moczu po porodzie
Co to jest pessar i dlaczego eliminuje objawy nietrzymania moczu?

Pessar to miękka, silikonowa wkładka, którą umieszcza się w pochwie. Dobrze dobrany, eliminuje nietrzymanie moczu natychmiast po założeniu, bo podtrzymuje obniżające się narządy. Dzięki temu, nie naciskają już one na pęcherz i nie powodują wycieku moczu.

Pessar sprawdza się szczególnie u kobiet, które w przyszłości zamierzają mieć dzieci lub operacja jest u nich przeciwwskazana z innych powodów. To dobry wybór także dla osób, które mają objawy nietrzymania moczu tylko podczas uprawiania sportu lub innego wysiłku.

Po pewnym czasie można zrezygnować z noszenia pessara

Kiedy mięśnie i więzadła wracają do formy sprzed ciąży, narządy nie naciskają już pęcherz, a kobieta przestaje gubić mocz. Pessar nie jest już wtedy potrzebny.

Co mówią mamy o pessaroterapii?

„Noszę pessar, bo po porodzie mam nietrzymanie moczu. Chociaż minęło trochę czasu zanim przyzwyczaiłam się do noszenia pessara, teraz w ogóle o nim nie pamiętam. Ponieważ mam dopiero 35 lat i planuję jeszcze dzieci nie chciałam mieć operacji. Pessar sprawia, że mogę sobie pozwolić na wiele aktywnośći fizycznych, co OGROMNIE poprawia mi samopoczucie.”

„Mam wypadanie pęcherza i nietrzymanie moczu. Zaczęłam stosować pessar jakieś 2 miesiące po połogu, równocześnie ćwicząc z fizjoterapeutą. Ograniczyłam dźwiganie – dziecko głównie wożę w wózku. Pessar wyciągam tylko, kiedy chcę uprawiać seks. Czuję się dużo lepiej niż zaraz po połogu, a mój lekarz mówi, że ćwiczenia, noszenie pessara i unikanie dźwigania przynoszą efekty. Być może za jakiś czas będę mogła zrezygnować z pessara. Widzę światełko w tunelu!”

„Przez 3 miesiące ćwiczyłam z fizjoterapeutą i praktycznie nie mam już objawów nietrzymania moczu. Jedyny czas, kiedy się to zdarza to skakanie na skakance i bieganie. Ponieważ nie chcę rezygnować z tych aktywności, bo je uwielbiam, na czas uprawiania sportu zakładam pessar. Dzięki temu, znowu mogę robić to, co kocham.”

Dolega Ci nietrzymanie moczu? Pomóż sobie na 4 sposoby

1

Ćwicz mięśnie Kegla
rób to po konsultacji z fizjoterapeutą, który pokaże Ci, które mięśnie ćwiczyć i jakie ćwiczenia wykonywać, żeby wrócić do formy

2

Odwiedź ginekologa
dobierze optymalny dla Ciebie pessar, który na nowo umożliwi Ci aktywność fizyczną

3

Stopniowo wracaj do wagi sprzed ciąży
redukcja masy ciała o 5% zmniejsza ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu o 50%

4

Unikaj dźwigania
podnoszenie ciężarów zwiększa nacisk na narządy dna miednicy, zwiększając ryzyko wypadania narządów rodnych i nietrzymania moczu

Jaka jest najskuteczniejsza metoda leczenia nietrzymania moczu po porodzie?

U większości kobiet najlepsze efekty przynosi ćwiczenie pod okiem fizjoterapeuty oraz noszenie pessara. Operacja jest opcją tylko dla kobiet, które nie planują już dzieci, lub u których objawy nietrzymania moczu są bardzo nasilone. Zabieg chirurgiczny można rozważać także wtedy, gdy noszenie pessara i ćwiczenia Kegla nie przynoszą rezultatów.

Jak działa pessar przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu po porodzie?

Pessar podtrzymuje obniżające się narządy, dzięki czemu zmniejsza nacisk na pęcherz. Innymi słowy pessar zastępuje i podpiera mięśnie oraz więzadła, osłabione po ciąży i porodzie.

Jak długo będę musiała nosić pessar?

Czas noszenia pessara to indywidualna sprawa. Po porodzie mięśnie i więzadła regenerują się z czasem. Dodatkowo, noszenie pessara wzmacnia mięśnie dna miednicy, szczególnie u młodych kobiet. Kiedy odzyskują one swoje napięcie, narządy nie naciskają na pęcherz, więc pessar przestaje być potrzebny.

Czy po założeniu pessara mogę spodziewać się szybkich efektów?

Tak. Pessar mechanicznie podtrzymuje obniżające się narządy unosząc je ku górze, dzięki czemu nie naciskają już one na pęcherz i nie powodują wycieku moczu. Jeżeli jest dobrze dobrany, wysiłkowe nietrzymanie moczu ustępuje natychmiast po założeniu pessara.

Który pessar wybrać przy poporodowym, wysiłkowym nietrzymaniu moczu?

Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu po porodzie najlepiej sprawdzają się pessary: pierścieniowy gruby, kołnierzowy cewki moczowej lub cienki cewki moczowej. Decyzję o tym, jaki pessar zastosować podejmuje ginekolog. 

Przy znacznym obniżeniu macicy i pochwy z nietrzymaniem moczu najlepiej zastosować w pierwszej kolejności pessar pierścieniowy gruby. Jeżeli jego noszenie nie przynosi efektów, lekarz może zalecić pessar kołnierzowy cewki moczowej, który unosi pochwę i macicę ku górze i jednocześnie podpiera zwieracz cewki moczowej.

Prawidłowy stan

Obniżenie się macicy, tylnej ściany pęcherza moczowego i zwieracza cewki moczowej

Pod wpływem wzrostu ciśnienia w brzuchu, np.: podczas wysiłku fizycznego dochodzi do wypływu moczu wbrew woli kobiety

Pessar unosi ku pochwę i macicę i jednocześnie podpiera zwieracz cewki moczowej.

Na co zwracać uwagę przy wyborze pessara?

Po pierwsze, wybierz typ pessara polecony przez lekarza. Po drugie upewnij się, że Twój pessar jest wykonany z biozgodnego silikonu medycznego, i że jest sterylny. Korzystając z jałowego pessara, minimalizujesz ryzyko wystąpienia infekcji. Przeczytaj, jakie pessary są bezpieczne.

Czy ćwiczenia Kegla pomagają na poporodowe nietrzymanie moczu?

Ćwiczenia Kegla wzmacniają mięśnie dna miednicy, dlatego u kobiet, u których przyczyną nietrzymania moczu jest osłabienie tych mięśni po ciąży i porodzie często przynoszą bardzo dobre rezultaty. Trzeba jednak ćwiczyć prawidłowo, najlepiej pod okiem fizjoterapeuty, bo źle wykonywane ćwiczenia przyniosą więcej szkody niż pożytku. Ćwiczenia można również wykonywać z założonym pessarem, który przywraca anatomiczne położenie macicy i pochwy.

Dlaczego nietrzymanie moczu pojawia się po porodzie?

Powody, przez które po ciąży dochodzi czasem do nietrzymania moczu:

  • rozciągnięcie mięśni dna miednicy,
  • uszkodzenie nerwów kontrolujących pęcherz,
  • przesunięcie się cewki moczowej i pęcherza podczas ciąży,
  • nacięcie krocza, czyli nacięcie wykonane w mięśniu dna miednicy podczas porodu.
Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji w dziale Polityka prywatności.

Zamknij
Komunikat
Zamknij
Zamknij
Dr Herbich - polski producent pessarów ginekologicznych nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu