16 najważniejszych zasad higieny intymnej

Jak dbać o higienę intymną - 16 najważniejszych zasad

Prawidłowa higiena intymna kobiet jest niezwykle ważna dla zdrowia kobiety. Niezależnie od tego, czy jesteś w wieku rozrodczym, czy nie, sposób, w jaki dbasz o higienę pochwy, może zdecydować o tym, czy miewasz infekcje intymne. Na szczęście, utrzymanie higieny pochwy jest proste. Poznaj najważniejsze zasady higieny intymnej, dzięki którym zachowasz zdrowie intymne w każdym wieku. 

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • w jaki sposób prawidłowo dbać o higienę miejsc intymnych;
 • jakich środków higienicznych można bezpiecznie używać;
 • jakie infekcje może wywoływać nieprawidłowa higiena intymna.

Co jest najważniejsze w higienie intymnej?

Najważniejsze w higienie intymnej pochwy jest utrzymanie prawidłowego, czyli lekko kwaśnego, pH pochwy. Powinno ono oscylować między 3,8-4,5. Takie środowisko pochwy w naturalny sposób chroni przed infekcjami, bo sprzyja równowadze bakteryjnej.

Kiedy pH pochwy staje się zasadowe, szkodliwe drobnoustroje, które dostają się do pochwy – bakterie, wirusy i grzyby – trafiają na środowisko, które sprzyja ich rozwojowi i zaczynają przeważać liczebnie nad „dobrymi” bakteriami, które w naturalny sposób bytują w zdrowej pochwie. Wtedy kobiety zaczynają odczuwać objawy infekcji, takie jak podrażnienie, swędzenie, ból i brzydki zapach z pochwy. 

Żeby do tego nie dopuścić, należy troszczyć się o prawidłowe pH pochwy. Sprzyja temu odpowiednia higiena intymna – chodzi o to, żeby była ona wystarczająca, ale nie nadmierna. Wrogiem naturalnego pH jest mycie pochwy wewnątrz oraz substancje chemiczne, takie jak środki zapachowe i antybakteryjne, stosowane do mycia okolic pochwy. 

Miewasz nawracające infekcje intymne bakteryjne lub grzybicze? Zamiast oskarżyć lekarza o nieprawidłowe leczenie, przyjrzyj się swojej higienie intymnej. To ona często powoduje, że infekcje wracają.

Prawidłowa higiena intymna – zasady

Mycie

 1. Okolice pochwy i sromu codziennie myj ciepłą wodą i delikatnymi środkami przeznaczonymi specjalnie do higieny intymnej. Poza dniami, w których jest upał, menstruujesz, albo uprawiasz sport, nie podmywaj się jednak więcej niż 1-2 razy dziennie. Zbyt częste mycie okolic intymnych wysusza skórę, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia infekcji intymnej.
 2. Do higieny okolic intymnych nie używaj perfumowanych mydeł, żeli, ani środków antyseptycznych, ponieważ mogą one zaburzać równowagę bakteryjną i pH w pochwie oraz powodować podrażnienia. Nie stosuj pachnących chusteczek nawilżanych ani dezodorantów dopochwowych.
 3. Nie myj pochwy wewnątrz – oczyści się ona sama przy pomocy naturalnych wydzielin. Irygacje pochwy stosuj wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarza.
 4. Do mycia pochwy i sromu nie używaj gąbek, bo gromadzą one na swojej powierzchni drobnoustroje.
 5. Po skorzystaniu z toalety wycieraj się od przodu do tyłu – nigdy odwrotnie – lub przepłukuj okolice sromu ciepłą wodą.

Ubranie

 1. Noś bawełniane figi, bo bawełna lepiej przepuszcza powietrze i pochłania wilgoć niż materiały syntetyczne.
 2. Jeżeli masz dużo wydzieliny pochwowej, zmieniaj bieliznę nawet dwa razy dziennie. Chodzi o to, żeby nie siedzieć długo w wilgotnej bieliźnie. 
 3. Poza dniami, w których menstruujesz, unikaj noszenia wkładek higienicznych. Jeżeli zdecydujesz się na ich stosowanie, wybierz wkładki bawełniane, bezzapachowe i bardzo często je zmieniaj.
 4. Pierz bieliznę oddzielnie, w delikatnych detergentach.
 5. Nie noś obcisłej odzieży – bielizny, spodni, gorsetów, ani pasów wyszczuplających.  
 6. Unikaj obcisłej bielizny nocnej. Rozważ spanie bez bielizny.

Jak dbać o higienę intymną podczas miesiączki

 1. W czasie menstruacji często zmieniaj podpaski lub tampony. Jeżeli używasz kubeczka menstruacyjnego, często go myj, zgodnie z zaleceniami producenta. 
 2. Podczas miesiączki myj okolice pochwy i sromu kilka razy dziennie. Jeżeli to możliwe, rób to przy każdej zmianie podpaski lub tamponu. 

Jak dbać o higienę intymną przed i po stosunku

 1. Przed stosunkiem płciowym umyj okolice pochwy ciepłą wodą. 
 2. Po stosunku płciowym oddaj mocz. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia infekcji pochwy i pęcherza.
 3. Używaj prezerwatyw za każdym razem, gdy uprawiasz seks. To ważne, bo niektóre bakterie i wirusy mogą dostać się do pochwy podczas stosunku płciowego, a prezerwatywa pomaga temu zapobiec.
  Do chorób przenoszonych drogą płciową należą między innymi:
  • chlamydia,
  • rzeżączka,
  • opryszczka narządów płciowych,
  • brodawki narządów płciowych,
  • kiła,
  • HIV. 

Jakie środki do higieny okolic intymnych stosować?

Zastanawiasz się, które płyny do higieny intymnej wybrać? Warto to dobrze przemyśleć i przed użyciem sprawdzić skład produktów, których będziesz używać, bo wszystko, co wykorzystasz do mycia, może się łatwo dostać do bardzo wrażliwej pochwy. Niepożądane substancje mogą powodować wysuszenie i podrażnienie miejsc intymnych oraz zaburzać naturalne pH.

Do mycia pochwy i jej okolic stosuj wyłącznie żele i płyny specjalnie przeznaczone do higieny intymnej, które:

 • zostały przetestowane dermatologicznie,
 • zawierają kwas mlekowy, który wspomaga rozwój naturalnej flory bakteryjnej, i/lub wyciągi z ziół,
 • nie uczulają,
 • nie zawierają sztucznych zapachowych substancji,
 • nie zawierają SLS i SLES,
 • nie zawierają parabenów. 

Dobry produkt do higieny intymnej powinien być dopasowany do potrzeb kobiety, a zmieniają się one wraz z wiekiem. Na przykład, kobiety w ciąży potrzebują szczególnej ochrony przed szkodliwymi mikroorganizmami i mogą być szczególnie wrażliwe na sztuczne substancje, a kobiety po 50 roku życia powinny dbać o nawilżenie i regenerację tkanek pochwy.

Upławy to norma

Upławy to każda wydzielina pochwowa, która nie jest krwią. Wbrew temu, co sądzi wiele kobiet, wydzielina pochwowa nie jest złym znakiem. Poza menstruacją, będącą częścią naturalnego cyklu miesięcznego, przezroczysta lub biała wydzielina pochwowa jest naturalnym, zdrowym zjawiskiem. 

Co to jest zdrowa wydzielina pochwowa? 
To śluz, który jest wytwarzany przez szyjkę macicy specjalnie po to, żeby w naturalny sposób oczyszczać pochwę. Charakter i ilość wydzieliny z pochwy zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego. W czasie owulacji wydzieliny jest więcej i staje się ona rozciągliwa, jak surowe białko jaja. Możesz odczuwać nieprzyjemną wilgoć, która jest fizjologiczna. Nic jednak nie powinno Cię boleć ani swędzieć. Zdrowa wydzielina nie ma też silnego zapachu ani koloru. 

Pamiętaj, że normalna wydzielina pochwowa jest fizjologią, która sprzyja Twojemu zdrowiu i nie należy starać się jej pozbyć przesadnymi zabiegami higienicznymi. 

Kiedy wydzielina z pochwy powinna Cię skłonić do wizyty u lekarza?

 • Jeśli zauważysz w niej zmiany, na przykład zmieni się jej kolor lub zapach, w porównaniu do tych, jakie zwykle u siebie obserwujesz.
 • Kiedy wydzielina z pochwy brzydko pachnie/ cuchnie.
 • Gdy niepokojącej wydzielinie towarzyszy swędzenie czy bolesność okolic intymnych.

Jak wyeliminować brzydki zapach z pochwy?

Zdrowa pochwa ma zapach, który zmienia się w czasie cyklu menstruacyjnego. W zależności od dnia cyklu może on być lekko kwaśny, słodkawy, albo metaliczny. Żaden z nich nie powinien być powodem do niepokoju i nie należy z nim walczyć, bo jest czymś naturalnym. 

Nigdy nie próbuj pozbyć się brzydkiego zapachu z pochwy przy pomocy silnych płynów do mycia lub dezodorantów pochwowych, ani nie myj pochwy wewnątrz. Te działania przyczyniają się do wyeliminowania zdrowych bakterii, bytujących w pochwie, jeszcze zaostrzając ewentualną infekcję. Innymi słowy, nadmierna higiena może nasilać nieprzyjemny zapach z pochwy, a nie eliminować go. 

Twoją uwagę powinien zwrócić brzydki, rybi zapach z pochwy, który może być objawem infekcji bakteryjnej pochwy. Jeżeli pomimo stosowania aptecznych środków, na przykład kapsułek dopochwowych z pałeczkami kwasu mlekowego, nieprzyjemny zapach z pochwy utrzymuje się, należy się po prostu udać do lekarza.

Higiena intymna po 50 roku życia

Częstym problemem u kobiet po menopauzie jest suchość pochwy. Wynika ona z naturalnego spadku poziomu estrogenów podczas menopauzy. Tkanki pochwy stają się wtedy cieńsze i łatwiej ulegają podrażnieniom. Jeżeli cierpisz na suchość pochwy, skonsultuj się ze swoim lekarzem, który być może zaleci stosowanie globulek nawilżających. 

Higiena intymna po 50 roku życia – 3 najważniejsze zasady

 1. Co kilka dni stosuj środki do nawilżania pochwy, najlepiej takie, które zaleci Ci lekarz.
 2. Poproś lekarza o zalecenie kremów, czopków lub wkładek z estrogenem, które ułatwią regenerację komórek pochwy.
 3. Przed stosunkiem stosuj środki nawilżające.

Higiena intymna a depilacja

Jeżeli sądzisz, że usuwanie włosów z miejsc intymnych jest potrzebne dla dobra higieny, warto wiedzieć, że większość lekarzy uważa, że nie ma ku temu medycznych ani higienicznych wskazań. Co więcej, obecność włosów łonowych zmniejsza ryzyko infekcji grzybiczych i bakteryjnych. 

Według lekarzy z Mayo Clinic usuwanie włosów łonowych sprzyja infekcjom bakteryjnym, zwiększa ryzyko zarażenia lub przenoszenia infekcji wirusowych, takich jak opryszczka zwykła lub HPV, z powodu skaleczeń lub podrażnień, które sprawiają, że skóra jest bardziej na nie podatna. Inne niechciane rezultaty usuwania włosów łonowych obejmują, między innymi:

 • swędzenie narządów płciowych,
 • otarcia i skaleczenia,
 • wrastające włoski i guzki. 

Na pewno więc miejscowa depilacja, bez uwzględnienia warg sromowych bardziej sprzyja zdrowiu intymnemu niż depilacja całkowita. 

[i] - “Are there benefits to removing my pubic hair? Answer From Mary Marnach, M.D.”, https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/expert-answers/pubic-hair-removal/faq-20455693

Czytaj dalej:

Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji treści.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu