Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu, czyli brak kontroli nad jego gubieniem, to często występujący i równie często ukrywany problem kobiet. Pessaroterapia, która polega na zastosowaniu pessara – elastycznej, przyjaznej dla tkanek silikonowej wkładki, to jedna ze skuteczniejszych metod leczenia wysiłkowej i mieszanej formy nietrzymania moczu.

Informacje dla lekarzy
Naglące i Wysiłkowe nietrzymanie moczu podczas kaszlu- leczenie - Dr Herbich

Czym objawia się nietrzymanie moczu?

Krótko mówiąc tym, że obserwujesz wyciek moczu, który jest niezależny od Ciebie. Może on nastąpić w trakcie wysiłku fizycznego, kichania, kaszlu, śmiechu, ćwiczeń fizycznych lub bez wyraźnej przyczyny.

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu – mocz wycieka, kiedy powstaje nacisk na pęcherz moczowy, spowodowany kaszlem, kichaniem, śmiechem, ćwiczeniami lub podnoszeniem czegoś ciężkiego
  • Naglące nietrzymanie moczu – czujesz potrzebę natychmiastowego oddania moczu, po której następuje niechciany wyciek moczu
  • Mieszane nietrzymanie moczu – masz więcej niż jeden rodzaj nietrzymania moczu. Najczęściej spotyka się kombinację wysiłkowego nietrzymania moczu i naglącego nietrzymania moczu

Przeczytaj, jak opowiadają o tym kobiety

Anna, zdiagnozowana w wieku 59 lat

Przez kilka lat miałam objawy wysiłkowego nietrzymania moczu, ale przyzwyczaiłam się do dyskomfortu i postanowiłam, że nauczę się z nim żyć. Niestety, z czasem objawy były coraz gorsze i zbyt silne, żeby je ignorować. Poszłam do lekarza, który zalecił operację. Żeby sprawdzić czy operacyjne uniesienie narządów przyniesie pożądany skutek, lekarz zalecił noszenie pessara kołnierzowego cewki moczowej. Okazało się, że pessar od razu wyeliminował objawy. Czułam się z nim tak dobrze, że zrezygnowałam z operacji.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Tak, jeżeli…

…jesteś kobietą

Z racji zmian hormonalnych związanych z ciążą, porodami i menopauzą – nietrzymanie moczu częściej występuje u kobiet.
Sprawdź: Nietrzymanie moczu po porodzie

…zbliżasz się do menopauzy

Im jesteś starsza, tym słabsze są mięśnie, podtrzymujące pęcherz i tym mniej pęcherz może pomieścić.

…masz nadwagę

Im większa masa ciała, tym większy nacisk na pęcherz i otaczające go mięśnie. Osłabia je to i prowadzi do wysiłkowego nietrzymania moczu.

…palisz papierosy

Palenie zwiększa ryzyko nietrzymania moczu.

…twoja mama miała nietrzymanie moczu

Jeżeli bliski członek Twojej rodziny miał nietrzymanie moczu, ryzyko, że ta dolegliwość wystąpi u Ciebie – rośnie.

…masz choroby przewlekłe

Niektóre choroby przewlekłe, np. cukrzyca, zwiększają ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu.

Dlaczego trzeba leczyć nietrzymanie moczu?

Być może czujesz się niekomfortowo, rozmawiając o nietrzymaniu moczu ze swoim lekarzem, ale powinnaś to zrobić, bo nieleczenie tej dolegliwości może powodować szereg problemów.

Ograniczanie kontaktów

Ograniczanie kontaktów społecznych, z obawy przed publicznym „wypadkiem” i postępująca izolacja.

Brak aktywności

Rezygnowanie z ulubionych aktywności – seksu, zabaw z dziećmi, wysiłku fizycznego – a w efekcie gorsze samopoczucie, czy nawet depresja.

Problemy zdrowotne

Wystąpienie poważnych problemów zdrowotnych – nietrzymanie moczu może być objawem poważnych schorzeń, np. cukrzycy.

Możesz znów cieszyć się zdrowiem i żyć pełnią życia. Wystarczy jedna wizyta u lekarza.

Jak działa pessar przy nietrzymaniu moczu?

Zobacz, w jaki sposób pessar eliminuje objawy wysiłkowego nietrzymania moczu
Zobacz, w jaki sposób pessar eliminuje objawy wysiłkowego nietrzymania moczu

Jakie pessary mają zastosowanie przy nietrzymaniu moczu?

Jesteś lekarzem?
Dowiedz się więcej o nietrzymaniu moczu

Naglące i Wysiłkowe nietrzymanie moczu podczas kaszlu- leczenie - Dr Herbich

Nietrzymanie moczu

Zobacz, w jaki sposób pessar eliminuje objawy wysiłkowego nietrzymania moczu
Zobacz, w jaki sposób pessar eliminuje objawy wysiłkowego nietrzymania moczu

Czym objawia się nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu może mieć różne nasilenie i różne objawy – od okazjonalnego, niewielkiego wycieku moczu w trakcie wysiłku fizycznego, kichnięcia lub kaszlnięcia, aż po nagłą, niemożliwą do opanowania potrzebę oddania moczu, której nie jest się w stanie przewidzieć. Nietrzymanie moczu można podzielić na trzy rodzaje:

  1. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to mimowolny wyciek moczu pod wpływem wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Ma to miejsce w trakcie wysiłku fizycznego, kichnięcia, kaszlnięcia, śmiechu czy ćwiczeń fizycznych. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może mieć różne nasilenie. I stopień niewielki wyciek moczu w czasie dużego wysiłku w pozycji stojącej
    II stopień wyciek moczu podczas zwykłej aktywności fizycznej: śmiechu, kichania, kaszlu czy zmianie pozycji ciała.
    III stopień wyciek moczu w pozycji leżącej, stale nawet przy minimalnym wysiłku fizycznym.
  2. Naglące nietrzymanie moczu. Doświadczasz nagłej potrzeby oddania moczu, której nie da się powstrzymać i która zawsze kończy się wyciekiem moczu. Przyczyną naglącego nietrzymania moczu jest nadwrażliwy pęcherz, który kurczy się nawet w przypadku zgromadzenia odrobiny moczu. Może to być spowodowane nieprawidłową kontrolą nerwową nad czynnością dolnych dróg moczowych, infekcjami układu moczowego lub cukrzycą.
  3. Mieszane nietrzymanie moczu jest kombinacją wysiłkowego nietrzymania moczu i naglącego nietrzymania moczu. Występuje u prawie 1/3 kobiet cierpiących na nietrzymanie moczu

Jaki pessar zastosować w zależności od stopnia obniżenia lub wypadania macicy bądź pochwy:

Wysiłkowe nietrzymaniu moczu i wąskim wejściu do pochwy

Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu i wąskim wejściu do pochwy najlepiej sprawdza się pessar cienki cewki moczowej, którego kalota podtrzymuje mięsień cewki moczowej, przywracając jego anatomiczne położenie.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu z towarzyszącym obniżeniem macicy i pochwy

Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu, któremu towarzyszy obniżenie macicy i pochwy zaleca się pessar kołnierzowy cewki moczowej. Unosi i podtrzymuje on pochwę, a kalota  przytrzymuje  mięsień cewki moczowej w  anatomicznej pozycji.

Po założeniu pessara pacjentka powinna natychmiast odzyskać kontrolę nad oddawaniem moczu. Oprócz tego, że pessary cienki cewki moczowej i kołnierzowy cewki moczowej stosowane są do eliminowania objawów wysiłkowego nietrzymania moczu, zaleca się je także przy tzw. mieszanej formie nietrzymania moczu.

Informacje zawarte na stronie zostały opracowane na postawie doświadczeń zawodowych, obserwacji klinicznych i wieloletniej praktyki lekarskiej dr n. med. M. Herbicha.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu