Dr n. med. M. Herbich
Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.
Pessar to miękki silikonowy wyrób medyczny, który umieszcza się w pochwie, żeby wesprzeć narządy rodne lub narządy miednicy mniejszej.
Jeżeli cierpisz na nietrzymanie moczu, wypadanie narządów rodnych, albo grozi Ci przedwczesny poród prawdopodobnie słyszałaś już o pessarze. Specjalnie dla Ciebie, poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje o pessaroterapii – nieoperacyjnej metodzie leczenia wielu schorzeń ginekologicznych i położniczych.
Jego założenie eliminuje objawy wysiłkowego nietrzymania moczu oraz obniżenia pochwy, macicy, pęcherza moczowego czy ściany odbytnicy. Stosowany jest także w położnictwie, między innymi, w celu zapobiegania przedwczesnemu rozwieraniu się szyjki macicy.
Zaburzenia statyki narządów rodnych pojawiają się zwykle, kiedy macica czy inny organ tracą swoje anatomiczne położenie. Wsparcie, jakie zapewnia pessar pomaga narządom wrócić na miejsce, a kobiecie uniknąć operacji.
Tylko dobrze dopasowany pessar właściwie spełnia swoją rolę. Dlatego zawsze musi on być dobierany przed lekarza ginekologa, najlepiej takiego, który specjalizuje się w pessaroterapii.
Jeśli Twój lekarz nie zajmuje się pessaroterapią i nie wiesz, do którego ginekologa się udać, skontaktuj się z nami, pomożemy ci dotrzeć do specjalisty.
Pessar używaj zgodnie z instrukcją użytkowania oraz zaleceniami lekarza. Przy schorzeniach ginekologicznych zaleca się wyjmowanie pessara na przynajmniej raz w tygodniu, ale nie rzadziej niż co 2-4 tygodnie (lub według wskazań lekarza). Chodzi o to, żeby umyć pessar, a ściany pochwy mogły „odpocząć”. Przed ponownym włożeniem pessar należy posmarować odpowiednim kremem zgodnie z zaleceniami lekarza.
Większość kobiet potrafi samodzielnie założyć i wyjąć pessar. Inne wolą, by robił to lekarz w czasie wizyt kontrolnych. Wtedy te czynności mogą być wykonywane raz na 4 tygodnie (lub według wskazań lekarza).
Pamiętaj jednak, że powyższe dotyczy wyłącznie pessarów ginekologicznych. U kobiet w ciąży pessary zakłada i wyjmuje wyłącznie lekarz. Szczegółowe informacje na temat pessaroterapii w ciąży.
Stosowanie pessara jest bardzo bezpieczne i nie wiąże się z żadnym ryzykiem, o ile pozostajesz pod opieką lekarza ginekologa i stosujesz pessar zgodnie z zaleceniami[1]. Niektóre kobiety obserwują u siebie zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy, co jest normalne.
Z drugiej strony, jeżeli pessar jest niewłaściwie dobrany lub nieodpowiednio stosowany mogą wystąpić łagodne skutki uboczne, takie jak podrażnienie pochwy, wydzielina o nieprzyjemnym zapachu i infekcje dróg moczowych. Ponieważ, jednak, pessar można łatwo wyjąć, wszelkie skutki uboczne można zwykle szybko wyeliminować (nie dotyczy to pessaroterapii w ciąży).
Jedynym przeciwwskazaniem do pessaroterapii jest stan zapalny pochwy. Pessar można zastosować zaraz po jego wyleczeniu.
[1] Medicine, Northwestern. „Pessary”. Northwestern Medicine. Retrieved 2020-07-30.
Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.
Dr Herbich sp. z o.o.
65-240 Zielona Góra
ul. Akademicka 17
Infolinia czynna pon. - pt. w godz. od 8:00 do 16:00