Przejdź do głównej treści
Menu
Pessar co to jest i jak go stosować?

Pessar co to jest i jak go stosować?

Pessar to miękki silikonowy wyrób medyczny, który umieszcza się w pochwie, żeby wesprzeć narządy rodne lub narządy miednicy mniejszej.

Jeżeli cierpisz na nietrzymanie moczu, wypadanie narządów rodnych, albo grozi Ci przedwczesny poród prawdopodobnie słyszałaś już o pessarze. Specjalnie dla Ciebie, poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje o pessaroterapii – nieoperacyjnej metodzie leczenia wielu schorzeń ginekologicznych i położniczych.

Kiedy stosować pessar?

Jego założenie eliminuje objawy wysiłkowego nietrzymania moczu oraz obniżenia pochwy, macicy, pęcherza moczowego czy ściany odbytnicy. Stosowany jest także w położnictwie, między innymi, w celu zapobiegania przedwczesnemu rozwieraniu się szyjki macicy.

Zaburzenia statyki narządów rodnych pojawiają się zwykle, kiedy macica czy inny organ tracą swoje anatomiczne położenie. Wsparcie, jakie zapewnia pessar pomaga narządom wrócić na miejsce, a kobiecie uniknąć operacji.

Jak wybrać pessar?

Tylko dobrze dopasowany pessar właściwie spełnia swoją rolę. Dlatego zawsze musi on być dobierany przed lekarza ginekologa, najlepiej takiego, który specjalizuje się w pessaroterapii.

Jeśli Twój lekarz nie zajmuje się pessaroterapią i nie wiesz, do którego ginekologa się udać, skontaktuj się z nami, pomożemy ci dotrzeć do specjalisty.

Jak przebiega konsultacja u ginekologa?

  1. Lekarz pyta pacjentkę o dolegliwości, jakie u siebie obserwuje i bada ją palpacyjnie, oraz przy pomocy USG.
  2. Diagnoza i sposoby leczenia. Otrzymujesz diagnozę i poznajesz możliwe opcje leczenia. Wysiłkowe lub mieszane nietrzymanie moczu, obniżenie i wypadanie narządów rodnych oraz niewydolność szyjki macicy w wielu przypadkach mogą być leczone zarówno operacyjnie, jak i przy pomocy pessaroterapii. Jednak tylko lekarz może zdecydować, co jest lepsze dla Ciebie: pessar czy operacja, albo kiedy zastosować pessar, a kiedy szew szyjkowy.
  3. Dobór pessara. Kiedy decyzja o pessaroterapii zostanie podjęta lekarz dobierze odpowiedni pessar.
  4. Instruktaż, jak korzystać z pessara. Lekarz nauczy Cię, jak zakładać i wyjmować pessar oraz poinstruuje jak dbać o higienę w czasie pessaroterapii. Wyjaśni także inne kwestie, które mogą Cię nurtować, takie jak np. pessar, a wypróżnienie, albo pessar, a seks. Na koniec ustali terminy wizyt kontrolnych.

Jak stosować pessar?

Pessar używaj zgodnie z instrukcją użytkowania oraz zaleceniami lekarza. Przy schorzeniach ginekologicznych zaleca się wyjmowanie pessara na przynajmniej raz w tygodniu, ale nie rzadziej niż co 2-4 tygodnie (lub według wskazań lekarza). Chodzi o to, żeby umyć pessar, a ściany pochwy mogły  „odpocząć”. Przed ponownym włożeniem pessar należy posmarować odpowiednim kremem zgodnie z zaleceniami lekarza.

Większość kobiet potrafi samodzielnie założyć i wyjąć pessar. Inne wolą, by robił to lekarz w czasie wizyt kontrolnych. Wtedy te czynności mogą być wykonywane raz na 4 tygodnie (lub według wskazań lekarza).

Pamiętaj jednak, że powyższe dotyczy wyłącznie pessarów ginekologicznych. U kobiet w ciąży pessary zakłada i wyjmuje wyłącznie lekarzSzczegółowe informacje na temat pessaroterapii w ciąży.

Czy stosowanie pessara jest bezpieczne?

Stosowanie pessara jest bardzo bezpieczne i nie wiąże się z żadnym ryzykiem, o ile pozostajesz pod opieką lekarza ginekologa i stosujesz pessar zgodnie z zaleceniami[1]. Niektóre kobiety obserwują u siebie zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy, co jest normalne.

Z drugiej strony, jeżeli pessar jest niewłaściwie dobrany lub nieodpowiednio stosowany mogą wystąpić łagodne skutki uboczne, takie jak podrażnienie pochwy, wydzielina o nieprzyjemnym zapachu i infekcje dróg moczowych. Ponieważ, jednak, pessar można łatwo wyjąć, wszelkie skutki uboczne można zwykle szybko wyeliminować (nie dotyczy to pessaroterapii w ciąży).

Pessar – przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem do pessaroterapii jest stan zapalny pochwy. Pessar można zastosować zaraz po jego wyleczeniu.

[1] Medicine, Northwestern. „Pessary”. Northwestern Medicine. Retrieved 2020-07-30.

Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji w dziale Polityka prywatności.

Zamknij
Komunikat
Zamknij
Zamknij
Dr Herbich - polski producent pessarów ginekologicznych nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu