Joanna, zdiagnozowana w wieku 60 lat
Mam znaczne obniżenie pęcherza moczowego. Cierpiałam przez wiele miesięcy. Przy każdym wysiłku czułam wyciek moczu. Nie mogłam nawet podnosić mojego wnuczka. Teraz noszę pessar i jest dużo lepiej.
Obniżający się pęcherz moczowy tworzy wybrzuszenie w przedniej ścianie pochwy lub, w cięższych przypadkach, wypada całkowicie na zewnątrz pochwy. Pessaroterapia eliminuje te problemy w sposób nieinwazyjny.
Jeżeli masz powyższe objawy, powiedz o nich lekarzowi w czasie najbliższej wizyty. Może dolegać Ci obniżenie pęcherza moczowego, czyli tzw. cystocele.
Joanna, zdiagnozowana w wieku 60 lat
Mam znaczne obniżenie pęcherza moczowego. Cierpiałam przez wiele miesięcy. Przy każdym wysiłku czułam wyciek moczu. Nie mogłam nawet podnosić mojego wnuczka. Teraz noszę pessar i jest dużo lepiej.
Gabriela, zdiagnozowana w wieku 60 lat
Miałam częstomocz i wrażenie, że w pochwie mam balon. Okazało się, że to obniżenie 3 stopnia pęcherza moczowego . Zdecydowałam się na operację. Niestety, 1,5 roku po niej wszystko wróciło. Nie chcę mieć już nigdy operacji, więc zdecydowałam się na pessar i jestem bardzo zadowolona. W ogóle nie czuję pessara, kiedy jest założony. Mogę ćwiczyć i żyć w zasadzie normalnie. Moim zdaniem boli, kiedy się go wyciąga, i ponownie zakłada ale to jedyna wada pessaroterapii.
Obniżenie pęcherza moczowego może wystąpić u kobiety w każdym wieku, ale ryzyko pojawienia się tej dolegliwości rośnie po menopauzie. Inne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia tego schorzenia:
Porody Szczególnie siłami natury i porody zabiegowe. | Operacja uroginekologiczna Szczególnie histerektomia lub operacja mająca na celu wyeliminowanie zaburzeń statyki narządów rodnych. Czasem, chirurgiczne podniesienie obniżającej się macicy lub pochwy sprawia, że ujawnia się cystocele i nietrzymanie moczu. | Nadwaga i otyłość Ryzyko wystąpienia obniżenia pęcherza moczowego u kobiet z nadwagą wzrasta o 32%. |
Nadwyrężanie mięśni dna miednicy Spowodowane zaparciami, przewlekłym kaszlem, częstym dźwiganiem | Rodzinne uwarunkowania Wystąpienie obniżenia lub wypadania pęcherza moczowego w bliskiej rodzinie zwiększa ryzyko jego wystąpienia u Ciebie. |
|
Przede wszystkim dlatego, że objawy obniżenia pęcherza, takie jak nietrzymanie moczu czy częstomocz bardzo pogarszają komfort życia. Co więcej, z czasem, stają się coraz bardziej dokuczliwe i mogą prowadzić do poważnych powikłań.
Najczęstsze powikłanie cystocele to sytuacja, w której opadający pęcherz moczowy wywiera nacisk na cewkę moczową lub powoduje jej załamanie, co może prowadzić do zatrzymania moczu – stanu, w którym nie jesteś w stanie opróżnić całego pęcherza.
W rzadkich przypadkach cystocele może powodować także załamanie moczowodów i gromadzenie się moczu w nerkach, co może skutkować uszkodzeniem nerek.
Jednym z następstw osłabienia mięśni dna miednicy i zaniku tkanki łącznej może być wypadanie przedniej ściany pochwy oraz pęcherza moczowego. Pęcherz opada wtedy, tworząc wybrzuszenie w przedniej ścianie pochwy. Wybrzuszenie to może być wyczuwane przez pacjentkę, a nawet wystawać na zewnątrz pochwy.
Brak obniżania | 1 stopień |
2 stopień | 3 stopień | 4 stopień
|
Poinformuj pacjentkę, że konieczne jest zapobieganie dalszemu osłabieniu mięśni dna miednicy, czyli:
Dodatkowo, jeżeli pacjentka skarży się na dolegliwości bólowe, należy rozważyć założenie pessara pierścieniowego grubego lub talerzowego.
Prawidłowy stan | |
1 stopień | |
2 i 3 stopień Przy cystocele z obniżeniem macicy i pochwy lub bez, o różnym stopniu nasilenia (2 oraz 3 stopień) zaleca się stosowanie pessara pierścieniowego grubego lub pessara talerzowego. Zaleca się rozpocząć leczenie stosując pessar talerzowy. | |
4 stopień i szerokie wejście do pochwy |
Informacje zawarte na stronie zostały opracowane na postawie doświadczeń zawodowych, obserwacji klinicznych i wieloletniej praktyki lekarskiej dr n. med. M. Herbicha.
Strona internetowa www.drherbich.eu została stworzona, aby rozpowszechniać i promować wiedzę na temat pessaroterapii, która jest alternatywnym dla operacji sposobem leczenia niektórych chorób ginekologicznych i położniczych.
Niezależnie od korzystania z materiałów umieszczonych na stronie i korzystania z rekomendowanych na niej rozwiązań, w trakcie stosowania wyrobów medycznych, podczas choroby oraz leczenia należy regularnie konsultować się z lekarzem i wykonywać wszystkie zlecone badania i zalecenia. Wszelkie stwierdzone odchylenia od standardowych parametrów życiowych i fizjologicznych wskazują na konieczność kontaktu z lekarzem w celu weryfikacji stanu zdrowia przy pomocy standardowo stosowanych metod diagnostycznych. Wszelkie niestandardowe objawy lub bóle, powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem.
Zdjęcia umieszczone na stronie internetowej, maja charakter wyłącznie informacyjny. Zostały opracowane na postawie doświadczeń zawodowych, obserwacji klinicznych i wieloletniej praktyki lekarskiej dr n. med. M. Herbicha. Przedstawiane na stronie informacje i zalecenia nie są jednakowo skuteczne dla wszystkich. Każdy użytkownik powinien każdorazowo dobierać model i rozmiar pessara w konsultacji z lekarzem. Pierwsze założenie pessara, który jest wyrobem medycznym wielokrotnego użytku stosowanym tylko przez jedną pacjentkę, powinno zostać dokonane przez lekarza specjalistę.
Użytkownik każdorazowo przed użyciem wyrobu medycznego powinien zapoznać się wnikliwie z instrukcją użytkowania tego wyrobu. Dodatkowo, w przypadku potrzeby uzyskania dodatkowych informacji bądź w przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie stosowania wyrobu użytkownik powinien każdorazowo skonsultować się z lekarzem. Korzystanie z pessara może wiązać się z ryzykiem zdarzeń niepożądanych lub skutków ubocznych. W razie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Osoby niepełnoletnie lub niepełnosprawne powinny korzystać z zasobów strony internetowej pod kontrolą opiekunów.
Administrator dokłada wszelkich starań, by użytkownikom strony internetowej umożliwić jak najszerszy dostęp do informacji. Dlatego na Stronie internetowej mogą być publikowane linki do stron zewnętrznych, które zawierają przydatne informacje. Większość udostępnianych stron internetowych posiada własne regulaminy korzystania z zawartych w nich treści, dlatego każdorazowo zalecamy zapoznanie się z tymi dokumentami.
Administrator stronny www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności szkody powstałe z tytułu niezgodnego z powyższymi zaleceniami korzystania ze strony.
Pessar to wyrób medyczny - należy stosować go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.