Przejdź do strony internetowej dla pacjentek.

Przejdź do serwisu

Przejdź do strony internetowej dla lekarzy.

Przejdź do serwisu
Jesteś lekarzem? Strona dla specjalistów
Poporodowy zespół bólowy miednicy mniejszej

Po porodzie dochodzi do osłabienia aparatu więzadłowego miednicy utrzymującego macicę, co może prowadzić do zastoju krwi w naczyniach. W efekcie powstaje bolesny zespół przekrwienny miednicy mniejszej.

czytaj dalej
Zespół bólowy miednicy mniejszej w trakcie ciąży

Zdarza się, że kobiety ciężarne odczuwają trudny do zlokalizowania ból w miednicy mniejszej. Ból nasila się zwykle w trakcie chodzenia po schodach, rozstawianiu nóg np. podczas wsiadania lub wysiadania z samochodu. Powodem tych dolegliwości może być zespól bólowy miednicy mniejszej w trakcie ciąży.

czytaj dalej
Zastój moczu w nerkach u kobiet w ciąży

W trakcie ciąży, pod wpływem hormonów produkowanych przez łożysko, moczowód ulega zwiotczeniu, a żyła, która odchodzi od jajnika powiększa się nawet do 60 razy. Zdarza się, że płód uciska na tą żyłę, a ona przyciska moczowód do kości miednicy mniejszej, blokując odpływ moczu z nerek do pęcherza.

czytaj dalej
Żylaki kończyn dolnych i sromu u kobiet w ciąży

Ucisk ciężarnej macicy na układ żylny miednicy mniejszej może doprowadzić do powstawania żylaków kończyn dolnych oraz warg sromowych z powodu zaburzenia odpływu krwi z kończyn dolnych (zespól przekrwienny miednicy mniejszej). Powodują one dolegliwości bólowe, stany zapalne żył, obrzęki nóg i warg sromowych.

czytaj dalej

Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu

Wymień pessar