Jesteś pacjetnką? Strona dla pacjentek

Obniżenie/wypadanie pęcherza moczowego (cystocele)

Jednym z następstw osłabienia mięśni dna miednicy i zaniku tkanki łącznej może być wypadanie pęcherza moczowego, tzw. cystocele. Pęcherz opada wtedy, tworząc wybrzuszenie w przedniej ścianie pochwy. Wybrzuszenie to może być wyczuwane przez pacjentkę, a nawet wystawać na zewnątrz pochwy.

Obniżanie się pęcherza moczowego przebiega etapami.

0 Prawidłowy stan

1 Stopień
Pęcherz nieznacznie obniża się do pochwy

2 Stopień
Pęcherz obniża się do pochwy blokując przedsionek pochwy.

3 Stopień
Pęcherz wybrzusza się z pochwy.

4 Stopień
Pęcherz całkowicie wystaje na zewnątrz pochwy.

Obniżenie pęcherza moczowego wiąże się z następującymi objawami.

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli niekontrolowane oddawanie moczu podczas kichania, kaszlu czy innego wysiłku,
  • załamanie się cewki moczowej, które prowadzi do braku możliwości całkowitego opróżnienia pęcherza, a w konsekwencji – przewlekłych zapaleń pęcherza oraz nerek,
  • wypadanie macicy, która obniża się w kierunku pochwy, pociągając za sobą ścianę pęcherza moczowego; dochodzi wtedy do zalegania moczu i częstych zapaleń pęcherza; pacjentki dotknięte tą dolegliwością mogą mieć wrażenie, że mają w pochwie balon napełniony wodą, którego nie można opróżnić.

Text

Jaki pessar zastosować w zależności od stopnia obniżenia lub wypadania pęcherza moczowego

Prawidłowy stan

1 stopień

Przy lekkim cystocele (stopień 1- przechodzący w 2 stopień) najlepiej sprawdza się pessar talerzowy. Jest elastyczny i łatwy do zakładania, więc może być stosowany przy wąskich wejściach do pochwy.

2 i 3 stopień

Przy cystocele z obniżeniem macicy i pochwy lub bez, o różnym stopniu nasilenia (2 oraz 3 stopień) zaleca się stosowanie pessara pierścieniowego grubego lub pessara talerzowego. Zaleca się rozpocząć leczenie stosując pessar talerzowy.

4 stopień

W nasilonych przypadkach cystocele (4 stopień), kiedy wybrzuszenie wystaje na zewnątrz pochwy oraz przy dużym wejściu do pochwy stosuje się pessar grzybkowy cienki. Po jego założeniu pochwa jest unoszona ku górze, przez co znika lub zmniejsza się cystocele.

Więcej informacji wkrótce..